Pohled do minulosti ukazuje, že v poměrné volebním systému, je sněmovní přeběhlictví zásadní věcí. Vlády České republiky mívají těsnou většinu a potřebují každý hlas. Zažil to kabinet Miloše Zemana, Mirka Topolánka a částečně i menšinová vláda Andreje Babiše, byť ta je závislá hlavně na klubu KSČM jako celku.
Václav Klaus mladší.
|
Foto: Deník / Martin Divíšek
V končícím volebním období dolní komora zažila několik poslaneckých přestupů. Přeborníkem bylo hnutí SPD Tomia Okamury, jež opustili čtyři členové. Naopak získali jeden přírůstek, a to dlouholetého sociálního demokrata Jaroslava Foldynu.
InfografikaZdroj: DeníkTen dlouhodobě kritizoval politiku ČSSD a její vedení, až nakonec ze strany v únoru vystoupil. „V ČSSD jsem vyznával národní zájem a používal selský rozum, byl jsem ale pro ně nacista a xenofob,“ zdůvodnil svůj přechod k SPD dlouholetý příznivec Miloše Zemana.
Značné pozdvižení způsobilo vyloučení Václava Klause ml., který získal v Praze zdaleka nejvíc preferenčních hlasů, z ODS. Musel odejít proto, že se rozcházel s politikou strany a podporoval například senátního kandidáta SPD.
Založil hnutí Trikolóra, k němuž se nyní hlásí tři poslanci. Výrazně oslabil i klub TOP 09, který ze strategických důvodů nejprve opustil její zakladatel Miroslav Kalousek a po aféře se sexuálním obtěžováním Dominik Feri.