Je pátek večer a gospelový soubor Alfa Gospel Praises zkouší jeden z hitů, který společně se skupinou Kryštof zazpívá na jejím koncertu 1. prosince ve Státní opeře Praha. Kapele za zády bude znít čtyřicet hlasů ze Zábřehu.

Sbor i kapela zkouší zvlášť, ale s blížícím se koncertem přibývá i společných zkoušek. Do dne D zbývá už jen šest neděl.

„S nápadem přišel sám Richard po jarním koncertu v Zábřehu, kdy si s námi zazpíval s kytarou. Naši spolupráci zprostředkoval moderátor Aleš Juchelka,“ říká charismatický lídr a zakladatel sboru Simeon Hýbl.

Projektu už věnoval půl roku práce při aranžování Krajčových písniček pro sbor a dolaďování konečné podoby při dlouhých telefonických poradách s Krajčem.

„Richard chtěl, abychom napodobovali nástroje, někde smyčce nebo trumpety, jinde zdůrazňujeme rytmus bicích. Písničky dostaly trochu jiný kabát, Krajčova osobitost se z nich neztratila, ale jsou sytější a dynamické. Myslím, že příznivci Kryštofa nebudou zklamáni,“ řekl Simeon Hýbl.

Spolupráce s Kryštofem spustila dominový efekt nabídek, jako je ta od televize Nova na přednes státní hymny o silvestrovské půlnoci nebo nazpívání sborů pro pokračování filmové komedie Sněženky a machři. Ozvala se agentura, která pro sbor připravuje turné.

„Jsou to velké příležitosti, potíž je, že všechno se na nás hrne najednou a teď řeším, jak to zvládnout,“ řekl sbormistr. Netají se myšlenkou na směřování k profesionální dráze alespoň pro část sboru, jehož věkový průměr je sedmnáct let a stále láká do svých řad nové členy.

11. listopadu bude sbor v Českém rozhlase Ostrava křtít první desku s názvem More of your glory. V Esu by se měl objevit klip na pilotní singl. A 13. listopadu zazpívá sbor na festivalu Blues Alive v Šumperku.

Kdo je Alfa Gospel Praises

Alfa Gospel Praises (AGP) je hudebně pěvecký projekt, zahájený 19. dubna 2006 v Zábřehu. Cílem je vytvořit víceúčelový nástroj, který na jedné straně nabízí volnočasovou aktivitu zejména mladým lidem a na straně druhé přináší netradiční hudebně pěvecký projekt z gospelového žánru, který se v posledních letech začíná dostávat i do podvědomí české kultury.

Všichni hudební umělci a sóloví zpěváci tělesa jsou zkušení aktivní hudebníci z blues-rockové nebo funk-rockové oblasti. Většina zpěváků jsou pak vesměs studenti ze Zábřehu a okolí..

V září 2007 vzniklo občanské sdružení

Alfa Gospel Praises. Od konce roku 2006 je jeho oficiální mediální tváří moderátor České televize Aleš Juchelka.

Kdo je lídr sboru Simeon Hýbl

Hudbě se aktivně věnoval již od roku 1989, při studiích ve Velké Británii (1996–1998) působil v gospelovém souboru – v dnes již neexistující skupině, v níž byli vedle Simeona Hýbla jen černoši. Skupina Joyful navštívila mimo jiné dvakrát Českou republiku, a to na podzim roku 1997 a podruhé na jaře 1998. „Gospel se mi dostal do krve a po návratu ze studií jsem začal doma všechno připravovat ke vzniku nového tělesa,“ řekl Simeon Hýbl.