Dopisy pro spolek získal její americký člen Stanton Canter. Koupil je v Německu, v Praze a nejnovější soubor přivezl před týdnem, na začátku své pravidelné návštěvy Loštic, z burzy v Olomouci.

„Je to 120 dopisů, které psal v letech 1939 až 1945 německý voják své milé a později manželce do obce u Trutnova. Obsahuji spoustu cenných informací a odráží se na nich, jak válka a totalitní režimy ničily všednodenní životy. Je to pohled z pozice obyčejných lidí, ne z pozice politiků či historiků,“ řekl Stanton Canter.

V dříve získaných listech je například i dopis, který psala dvanáctiletá dívka z bombardovaného Německa svému strýci. Popisuje v něm své narozeniny a zároveň se ho ptá: Kdy ta hrůza už skončí? Kdy už s tím Pán Bůh něco udělá?

Vystavené originály dopisů, u těch německy psaných i s českým překladem, doprovodí na připravované výstavě fotografie navozující atmosféru doby.

„Celý projekt odpovídá strategii našich vzdělávacích programů: historii učíme přes příběhy, ne přes memorování dat a čísel. Dopisy převedeme také na cédéčka. Sloužit pak mohou na příklad studentům historie nebo i gymnazistům pro různé projekty,“ uvedl člen spolku Luděk Štipl.

Připomněl, že historikové se o válečné dopisy začínají v poslední době velmi zajímat jako o cenný zdroj informací. Najít rozsáhlý ucelený soubor dopisů je dnes velmi vzácné. Soubory mají mnohonásobně větší vypovídací hodnotu než jednotlivé dopisy, protože se z nich dá vyčíst dlouhodobý myšlenkový výboj pisatele.

Stanton Canter přivezl do Loštic také další dobrou zprávu. V knihkupectví Henryho Hollandera v San Francisku, jednom z největších knihkupectví židovské literatury na západním pobřeží USA, koupil pro spolek tisícovku knih.

„Vysvětlil jsem majiteli, čím se spolek zabývá, a on sám pak sestavil knihovnu. Jsou tam učebnice a odborná literatura zaměřená na židovskou historii, kulturu a náboženství,“ informoval Stanton Canter. Před časem koupil v Americe i první vydání knihy loštické autorky Fanny Neudové Hodiny zbožnosti z roku 1855.

„Soubor tisíce knih by měl dorazit do Loštic asi koncem roku, vyřízení všech celních formalit chvíli potrvá. Ale nespěcháme na to, protože chceme knihy uložit přímo do studovny v synagoze, kde v těchto dnech stále ještě probíhají stavební práce,“ uvedl Luděk Štipl.