Mezinárodní festival dětských divadelních souborů odstartuje v sobotu ve 13 hodin. Soutěžící jsou rozděleni do čtyř kategorií: mateřské školy, první a druhý stupeň základních školy a speciální kategorie, v níž soutěží například děti z dětských domovů. Hodinu po poledni se divákům představí nejmladší herci. Na šestnáctou hodinu je připraveno představení mladých Poláků. Starší účastníci své umění ukáží v neděli od 9.30 hodin.

Spojujícím tématem přehlídky jsou jesenické pohádky, které do divadelní podoby ztvárnili sami herci. „Secvičení pohádek je dáno určitými pravidly. Herci mohou být pouze děti, nesmí se používat modernizmy a dobro musí zvítězit nad zlem. Rádi bychom tak zachovali výchovný smysl pohádek,“ řekl hlavní organizátor a ideový tvůrce soutěže Marcel Šos.

Na hrách mladí divadelníci pracovali již od loňského září. V jejich podání ožili Děd Praděd, kupec a ďábel, bájní obyvatelé města Hunohradu z Rejvízu a další kladní i záporní hrdinové. Jesenická rozvojová vybrala v každé ze čtyř kategorií tři soubory, které postoupily do finále a tento víkend mezi sebou v Bludově soutěží.

Návštěvníky bude před zámeckou bránou vítat ozbrojená stráž v barokních kostýmech podobně jako v časech největší slávy žerotínského rodu. Mezi soutěžními bloky je přichystán bohatý doprovodný program.

Petr Krňávek