„Díky státnímu svátku v pondělí 17. listopadu jsme letos nově připravili místo dvou tři hlavní večery – od pátku do neděle," uvedl ředitel festivalu Vladimír Rybička.

K hlavním letošním lákadlům bude patřit úvodní koncert věnovaný bluesové legendě Muddymu Watersovi, na kterém vystoupí jeho dva synové, dále držitel mnoha bluesových ocenění, americký zpěvák a hráč na foukací harmoniku John Németh, a jedna z nejvýznamnějších osobností současného blues, Otis Taylor, který přijede s novou kapelou.

Pátek 14. listopadu bude pódium velkého sálu Domu kultury v Šumperku patřit písním Muddyho Waterse, který zemřel v roce 1983. V samostatných blocích i při závěrečném jamu vystoupí jeho dva hudebně aktivní synové Mud Morganfield a Big Bill Morganfield.

„Doprovodí je český Marcel Flemr Band, který vystoupí i v úloze předkapely s několika domácími hosty," doplnil dramaturg festivalu Ondřej Bezr.

Sobotní večer 15. listopadu zavede diváky na sever do Skandinávie. Na festivalovém menu je finské duo Black River Bluesman and Bad Mood Hudson a norská kapela Thornbjorn Risager and The Black Tornado.

V roli hlavní hvězdy večera se pak představí držitel mnoha bluesových ocenění, americký zpěvák a hráč na foukací harmoniku John Németh. „Ten přijede přímo z festivalu ve švýcarském Luzernu, se kterým v posledních letech na \'dovozu\' účinkujících stále častěji spolupracujeme," podotkl Vladimír Rybička. Festival v neděli 16. listopadu završí jako největší lákadlo Otis Taylor, jedna z nejvýznamnějších osobností současného blues.

„V Česku už dvakrát s úspěchem koncertoval, tentokráte ale přijede s nově obsazenou kapelou a velkou, emočně mimořádně silnou show," uvedl Ondřej Bezr.

Před ním zahraje například mladý americký kytarista Mike Zito, který bude na turné nejen se svou kapelou, ale také se zvláštním hostem, talentovanou zpěvačkou a kytaristkou Samanthou Fish.

Letošní ročník Blues Alive ale nabídne daleko více jmen, které často překračují hranice blues. Například italská skupina The Cyborgs spojuje blues s garážovým rockem a navíc se stylizuje do podoby sci-fi postav. Dále vystoupí například Phil Shoenfelt v novém duu se steelkytaristou Davidem Babkou, Australanka Suzie Stapleton, Jamie Marshall´s Amplified Acoustic Band z Velké Británie a další.

Českou scénu bude zastupovat Moonshine Howlers, Sarah & The Adams, Electric Lady, Erich Boboš Procházka a Jan Švihálek.

K tradičním součástem festivalu patří noční jamy a afterparty v místních pivnicích nebo projekce filmu v kině Oko.

Program Blues Alive ZDE