„Do města ho v roce 1910 přilákal z Prahy malíř Stanislav Lolek. Kašparovi se nejprve ubytovali u manželů Hustých v domku číslo 178 pod Střelnicí,“ informuje jedna z organizátorek setkání Hana Heidenreichová.

Město a jeho okolí Kašparovi učarovalo. Později si tady nechal postavit dům, zařídil si v něm ateliér a jezdil sem s rodinou na letní byt. Kašparovi se sem stěhovali každý rok na léto, část jara a podzimu. Jezdili sem až do roku 1932, o dva roky později Kašpar zemřel. Měl jedinou dceru Jitku.

Sobotní setkání začíná v památníku v 16 hodin a jeho součástí bude i představení nové pamětní desky. Akce se zúčastní i prasynovec Stanislava Lolka Ctirad Lolek, dnešní starosta Loštic, a také potomek rodiny Hustých Petr Vintrocha.

Připomenou si i 40. výročí založení Památníku Adolfa Kašpara. V něm je umístěna stálá expozice věnovaná životu a dílu malíře, který mimo jiné ilustroval Babičku nebo díla Aloise Jiráska. Návštěvníci mohou na příklad vystoupat po úzkém točitém schodišti do Kašparova ateliéru. Ten zůstal dodnes zachován tak, jak byl zařízen za malířova života.