Film České televize zpracovává okolnosti dlouho zamlčovaného masakru, který se odehrál v květnu 1945 v Leštině. Právě tady padly jedny z posledních výstřelů druhé světové války a odstartovaly řetěz tragických událostí. Jako odvetu za smrt svého vojáka zajala německá jednotka SS šest českých rukojmí a surově je zavraždila u Stavenice.

Krutá odveta vzápětí stála život sedmnácti nevinných Němců, většinou obyčejných obyvatel Leštiny a Vitošova. České komando je mučilo a ubilo železnými tyčemi na poli za hřbitovem v Leštině, kde leželi v masovém hrobě až do května roku 2000. Tehdy byla těla exhumována a pietně uložena na hřbitově v Brně.

Loni v září byla na leštinském hřbitově odhalena pamětní deska připomínající tragédii. Vznikly při tom poslední záběry filmu. Právě jeho autoři prolomili hradbu mlčení, která kolem masové vraždy šedesát let panovala. Ve filmu vystupují pamětníci, historici i pozůstalí po obětech, kteří museli léta žít v sousedství vrahů. „Měli jsme obavu, že se to nepodaří, ale kupodivu jsme se nakonec dočkali překvapivě otevřených výpovědí,“ řekl Dan Krzywoň.

Téměř hodinový film je natočen metodou polohraného dokumentu, klíčové momenty jsou inscenovány jako hrané scény natočené s komparzisty. Točilo se v Leštině i zaniklé osadě na Vitošově.