1.3.

Do galerie míří Zahrady ticha

Šumperk – Březnovým hostem Galerie Jiřího Jílka v Šumperku bude malířka z Horní Loděnice Markéta Kuxová. K vidění bude soubor jejích maleb a kreseb s názvem Zahrady ticha. Vernisáž se uskuteční ve středu 1. března v 18 hodin, výstavu si zájemci budou moci prohlédnout do 2. dubna. Galerie je přístupná denně, stačí jen zazvonit na recepci Penzionu G, který nad galerií nabízí tříhvězdičkové ubytování. (zak)

1.3.

Welzlování se vydá na Aljašku

Zábřeh - Až na dalekou Aljašku zavede další cestovatelská přednáška zařazená do festivalu Welzlování. Diashow v podání cestovatele, horolezce a fotografa Jiřího Hrmy provede návštěvníky zábřežského kina Retro po více než tři tisíce metrů dlouhé cestě od Severního ledového oceánu přes Yukon až k Pacifiku – pěšky, autem, vlakem i letadlem. „Jednou ze zastávek našeho společného putování bude i Dawson, místo posledního odpočinku zábřežského rodáka a světoznámého dobrodruha Jana Welzla,“ přiblížil Hrma. Akce se koná ve středu 1. března od 17 hodin, vstupné je dobrovolné. (zak)

1.3.

Výstava je věnována padlým z Jesenicka

Zlaté Hory - Galerie Snop ve Zlatých Horách otevře ve středu 1. března výstavu věnovanou obětem první světové války z Jesenicka. Návštěvníci si budou moci prohlédnout soubor fotografií Jaroslava Čepa. Vernisáž se uskuteční v 17 hodin, výstava potrvá do konce března. (zak)

1.3.

Povídat bude o životě s vášní

Javorník – Besedovat na téma Život s vášní, čokoládou a vínem přijede ve středu 1. března od šesti hodin večer do nového sálu kulturního centra v Javorníku přijede populární Marcela Krčálová. Lektorka o sobě říká, že ráda žije ty úplně obyčejné věci v životě, které v sobě skrývají velikou sílu, krásu, hloubku a inspiraci. Vstupné na besedu jeje 50 korun. (zak)´

1.3.

V knihovně naučí drátovat

Rapotín – Zájemci, kteří se chtějí naučit drátovat, jsou zváni ve středu v 10 hodin do rapotínské knihovny, která má sídlo v místním kulturním centru. Příchozí si vyzkoušejí drátování kamenů či rybiček. Máte-li nějaký svůj oblíbený kamínek, tak vezměte s sebou. Materiál bude k dispozici na místě. Vstupné je 20 korun. (zak)

2.3.

Herci přivezou Dokonalou svatbu

Štíty – Skvělou komedii Dokonalá svatba přiveze soubor Divadla Šumperk ve čtvrtek 2. března do Štítů. Představení začíná v místním kulturním domě v pět hodin v podvečer. Návštěvníci se mohou těšit na inscenaci, která notně procvičí jejich bránice. Vstupné je 70 korun. (zak)


2.3.

Cestovatel zavede do divočiny USA

Šumperk - Cesta na Severozápad: divočinou USA 2016 – tak se jmenuje přednáška, kterou připravuje na čtvrtek 2. března Vlastivědné muzeum v Šumperku. Cestovatel a ekolog Ondřej Bačík posluchače zavede na pobřeží Tichého oceánu, do deštných pralesů, na sopku Sv. Heleny, do Yellowstonského národního parku a do Skalistých hor. Beseda je doplněná videoprodukcí. Začíná v pět hodin v podvečer a vstupné je 30 korun. (zak)

2.3.

Hlavním tématem výstavy je báseň Havran

Šumperk - Eagle Gallery v Šumperku ve čtvrtek 2. března otevře výstavu, která je zajímavým vyjádřením umělecké prezentace na jedno téma. Tím tématem je báseň Edgara Alla Poa Havran. Vernisáž k výstavě se uskuteční v následující čtvrtek 9. března od 19 hodin. Součástí bohatého programu bude křest knihy ilustrované Günterem Hujberem, četba básně v originále i českém překladu, připraven bude i hudební doprovod. Výstava v Eagle Gallery v Nemocniční ulici v Šumperku potrvá do 23. března. (zak)

3.3.

Metalová kapela Dymytry vyráží na turné

Šumperk - Tvrdě rocková skupina, hrající v maskách, vyráží v půlce února na turné Krby kamna Turyna tour 2017. Během šestnácti zastávek Dymytry objede celou Českou republiku a v pátek 3. března bude mít zastávku v Šumperku. Pro své fanoušky kapela nachystala speciální prodloužený set, během něhož zazní jak ověřené hity, tak zcela nové písně napsané speciálně pro toto turné.

Kromě velké porce tvrdé muziky Dymytry přivezou i velkolepou show plnou světel a efektů. „Naši fanoušci jsou od nás zvyklí na pořádnou show, na plameny, světla řízená počítačem, animace na LED obrazovkách speciálně vytvořené na každou píseň. Vědí, že děláme maximum pro to, aby se všichni parádně pobavili, a přesně tak to máme v plánu i na tomhle tour,“ řekl kapelník Jirka Dymo Urban.
Dymytry pozvali na tour dvě spřízněné kapely – X-Core a Loco Loco, které rozhodně fanoušky tvrdého rocku nezklamou.
Jarní turné Dymytry bude podle všeho metalovou podívanou roku 2017. Vstupenky na šumperský koncert, který se uskuteční v pátek 3. března od sedmi hodin ve velkém sále, zakoupíte v předprodeji za 280 a v den akce za 330 korun. (zak)

4.3.

Finále soutěže bude na plese

Šumperk – Dům kultury v Šumperku bude v sobotu 4. března po celý den patřit hlavně tanci. Už od desáté hodiny ranní zde startuje soutěž O pohár města Šumperka 2017, což je mezinárodní taneční soutěž ve standardních a latinsko-amerických tancích za účasti párů od dětských až po seniorské kategorie.
Na taneční klání naváže od půl osmé večer Květinový ples, jehož hlavním bodem programu je finále taneční soutěže. Na oblíbeném plese dále účinkují: orchestr Moravia Big Band Zábřeh, hudební skupina Cantus, Jaroslav a Veronika Musilovi předvedou akrobatický rock 'n' roll. Vstupenky za 200 korun jsou slosovatelné, výherci obdrží květinové vazby od partnerů plesu. (zak)

4.3.

Koncertovat budou hvězdy Šlágru

Zábřeh, Šumperk – Hned dvě zastávky v regionu – v Šumperku a Zábřehu - bude mít tento týden Duo Jamaha
V sobotu 4. března bude populární seskupení koncertovat od 15 do 18 hodin v Zábřehu. O den později ve stejný čas hudebníci potěší své fanoušku v Domě kultury v Šumperku.
Slovenská dvojice spolu vystupuje již přes deset let, ale popularitu si získala především díky účinkování v televizi Šlágr. Otec a syn Kotvanovi návštěvníky potěší zejména českými a slovenskými lidovkami, ale zahrají i oblíbené zahraniční hity a moderní remixy. „Výběr písní této skupiny je multižánrový. Je určen pro všechny věkové kategorie a především je zárukou skvělé zábavy,“ zvou na taneční odpoledne pořadatelé.
Zájemci o setkání s největšími hvězdami televize Šlágr by s nákupem vstupenek neměli váhat, v nabídce jsou poslední volná místa. (zak)

4.3.

Zahraje Stará tráva a Kamarádi

Loštice – Nejen pro ženy je určen MDžácký country večer, který v sobotu 4. března pořádá Městské kulturní středisko v Lošticích. Na koncertě, který začíná v osm hodin večer zahrají domácí Kamarádi a Stará tráva z Javorníku. Vstupné je 70 korun. (zak)

4.3.

Sál rozezní klavír a housle

Postřelmov – Klavír a housle budou znít v sobotu 3. března sálem kulturního domu v Postřelmově. V dalším dílu koncertů klasické hudby se představí špičkové Duo Schulmeister ve složení Martina Schulmeistrová (klavír) a Jan Schulmeister (housle). V programu zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Johannese Brahmse a Bély Bartóka. (zak)

5.3.

Loutkáři přivezou Kubikulu

Jeseník - Pohádka o medvědáři jménem Kuba Kubikula, kterého doprovází medvídek Kubula, přijede za dětmi v neděli 5. března do jesenického Divadla Petra Bezruče. Pohádkový příběh podle předlohy Vladislava Vančury nastudovalo loutkové Divadlo ŠUS. Vstupenky na představení, které začíná v 15 hodin, lze zakoupit za 60 korun. (zak)

5.3.

Cimrmani sehrají Posla z Liptákova

Zábřeh, Zlaté Hory – Na začátku března zavítá na Šumpersko a Jesenicko Divadlo Járy Cimrmana. V neděli 5. března hraje v kulturním domě Zábřehu a den později v sanatoriu Edel ve Zlatých Horách. Pánové před nadšeným publikem uvedou sérii odborných referátů, týkajících se života a díla liptákovského všeuměla Járy Cimrmana, a po té dvě geniální jednoaktovky s názvy Posel světla a Vizionář.

„Obě se odehrávají z pohledu Cimrmana v daleké budoucnosti a obě se postupem času jeví jako čím dál víc aktuální,“ uvedl Zdeněk David ze Zábřežské kulturní. Platící diváci mají vstup zdarma. Pořadatelé nabízejí poslední volné vstupenky od 350 do 450 korun.
Stejný kus sehrají herci v pondělí 6. března v sanatoriu Edel ve Zlatých Horách od 19 hodin, vstupenka přijde na 300 korun. (zak)

5.3.

Včelaři zvou na přednášku

Šumperk - Mladí včelaři ze střední zemědělské školy v Šumperku připravili na zimu několik přednášek. Ty se konají vždy v aule SOŠ, Zemědělská 3. Ta nejbližší se uskuteční v neděli 5. března od tří hodin s Janou Andriskovou na téma Tradiční pěstování ovoce v současné zahradě. (zak)

7.3.

Výstavu věnují Cimrmanům

Šumperk - Výstava shrnující padesátileté působení Divadla Járy Cimrmana na naší divadelní scéně a zároveň představující život českého velikána Járy Cimrmana se otevře v šumperském vlastivědném muzeu v úterý 7. března. Návštěvníci se mohou těšit na desítky zajímavých předmětů z géniova života. K vidění bude například
starý dětský kočárek, lyže či kolo pro celou rodinu. Celou výstavu doplňují panely s fotografiemi a texty, které návštěvníky seznámí se zákulisím divadla. Na zahájení výstavy se veřejnosti představí nová kniha Půlstoletí s Cimrmanem, v níž Zdeněk Svěrák bilancuje nad historií Divadla Járy Cimrmana. Součástí zahájení bude také autogramiáda. Vernisáž začíná v 16 hodin. (zak)

7.3.

Historik představí knihu

Postřelmov – Besedu s autogramiádou, ve které bude hrát hlavní roli šumperský historik Zdeněk Doubravský, připravuje na úterý 7. března kulturní dům. Muzejní pracovník bude přednášet na téma Třiadevadesátníci na frontách 1. světové války v roce 1914. Historik zároveň představí první díl trilogie Severomoraváci za Velké války, který s názvem Do Vánoc jsme zpátky vydalo v prosinci 2016 Vlastivědné muzeum v Šumperku.
Knížku, která líčí osudy mužů ze severní Moravy bojujících v roce 1914 v řadách 93. pěšího a 13. zeměbraneckého pluku, bude možné na přednášce zakoupit a nechat si ji podepsat. (zak)