Na hlavním večeru se představí plejáda úspěšných klubových kapel. Mezi nesporné taháky bude patřit formace Traband, která na pódium vystoupí po dlouhé koncertní pauze, nebo domácí O5&Radeček.

„Na jubilejním Džemu jsme plánovali pokřtít novou desku. Ta ale nakonec vyjde až v lednu, tak pokřtíme aspoň singl Máš mě na svědomí a zahrajeme pár novinek,“ přiblížili členové kapely své páteční vystoupení.

Na Džemfestu vystoupí také dvojice písničkářů: Xindl–X a Marek Ztracený.

Loňský objev roku v anketě Český Slavík v Šumperku vystupoval jako host na koncertě Anety Langerové. Na šumperský koncert podle svých slov jen tak nezapomene.

„Hrál jsem písničky, lidé je poslouchali a na konec jsem plný optimismu zařval: Tohle bude jeden z největších hitů tohoto léta. Sál vybuchl smíchem a já začal hrát Ztrácíš. Myslím, že podobným předpovědím bych se měl příště vyhnout,“ glosuje Ztracený.

Sedmičku interpretů doplní formace Medvěd 009 a dva vítězové soutěže Džemkap, kteří vystoupí v úvodu večera.

Díky bohatému doprovodnému programu se letošní Džemfest protáhne na deset dní.

Již ve středu 21. října promítne kino Oko kultovní snímek Transpoting se skvělou hudební linkou. Zahajovací párty ve stylu japonského su–shi se uskuteční od den později v klubu Suteren–Lounge.

Po dva sobotní večery festival zavítá také do čajovny Čarovna, kde se 24. října odehraje večer orientální kultury a o týden později zde vystoupí reggae skupina Pavlač Zewls.

Džemfest vznikl jako amatérská přehlídka před deseti lety. „Začali jsme jej dělat v době svých středoškolských studií. Největším úspěchem je zájem lidí, kteří umí vytvořit výjimečnou atmosféru. Ta je mezi muzikanty známá a právě kvůli zdejšímu publiku kapely přijíždějí i za poloviční honoráře, jen aby si na Džemfestu zahrály,“ uvedl jeden z pořadatelů Tomáš Atom.

Důvody, proč zajít na Džemfest

HLAVNÍ SCÉNA: Pátek 23. října, Dům kultury Šumperk 17.30 hodin. Vystoupí Genius Mess Poets, Blackerfeed, Marek Ztracený se skupinou, Xindl–X, O5 a Radeček, Traband, Medvěd 009. Dále výstava plakátů, čajovna, 3 bary, prodej festivalových suvenýrů. Vstupné v předprodeji 149 korun, v den akce 199 korun.

DOPROVODNÉ AKCE: Středa 21. října, Kino Oko, 20 hodin. Trainspoting (kultovní film). Vstupné 50 korun, se vstupenkou na hlavní scénu 30 korun.
Čtvrtek 22. října, klub Suteren, 19 hodin. Su–shi & Džem (tradiční japonská specialita a DJ Lumnik). Vstup volný.
Sobota 24. října, H–klub, 20 hodin. After party Džemfest 2009. Vystoupí Goro (Praha), Easing Daze (Šumperk), Neoromantics (Hranice)
Sobota 24. října, čajovna Čarovna, 19 hodin. Hafla – Večírek s vystoupením orientálních tanečnic. Vystoupí Lucilla s Tribal fusion a studentky. Vstupné 40 korun.   
Sobota 31. října, čajovna Čarovna, 19 hodin. Pavlač Zewls (reggae, dubstep, jungle. Brno). Vstupné 40 korun.