Stejně jako Blues Alive, největší středoevropský bluesový svátek, se i jeho Echo snaží o co největší stylovou rozmanitost. Důkazem je i pětice účinkujících, kteří se během pátečního večera na pódiu kulturního domu vystřídají.

„Po mimořádném úspěchu výsadku chicagského blues na loňském ročníku Blues Alive se dramaturgie Echa rozhodla opět z této scény vylovit další perlu. Hlavní hvězdou festivalu bude totiž zpěvačka Deitra Farr, jedna z nejuznávanějších zpěvaček současné scény chicagského blues,“ sdělil ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Deitra Farr je podle časopisu Living Blues Magazine jednou z nejlepších chicagských zpěvaček. To dokládá i úspěch v řadě prestižních hudebních anket nebo skutečnost, že se podílela na nahrávání dvou desítek alb.

Při šumperském vystoupení Deitru Farr doprovodí americký kytarista Rene Trossman se svou kapelou. Zmíněný hudebník podobně jako Deitra Farr sbíral zkušenosti na chicagské hudební scéně, ale už od první poloviny 90. let žije v Praze.

Druhého vystupujícího, australského kytaristu Gwyna Ashtona, mohli slyšet návštěvníci festivalu Blues Alive před dvěma lety. Rakouští The Roosevelt Houserockers se v loňském roce probojovali na hlavní festivalovou scénu z vyhledávací soutěže Blues Aperitiv.

V čerstvé paměti mají bluesoví fanoušci také energické duo Abigail Ybarra. Slovenskou scénu bude na Echu reprezentovat formace Bonzo & The Resonators, ve které kromě bluesové legendy Petera Bonzo Radványiho hrají také kytarista Ivan Tomovič a foukací harmonikář Erich Boboš Procházka.

Echo Blues Alive začíná v 18 hodin, vstupenku lze pořídit za 190 korun.

Kdo vystoupí na Echo Blues Alive

DEITRA FARR

Svou kariéru začínala v polovině 70. let se soulovými kapelami, v 80. letech se definitivně rozhodla pro blues. Během desíti let prošla řadou bluesových klubů, až v roce 1993 zakotvila s kapelou Mississippi Heat. V roce 1997 se opět vrátila k sólové kariéře. Kromě zpěvu se věnuje také poezii, malování a studiu žurnalistiky.

GWYN ASHTON

Bluesový a rockový kytarista se narodil v roce 1961 ve Walesu, ale od dětství žije v Austrálii. Kytaru vzal poprvé do rukou ve 12 letech a v 16 již objížděl festivaly. Při svých sólových projektech se stylově pohybuje mezi blues a boogie a kromě kytary hraje například na harmoniku.

THE ROOSEVELT HOUSEROCKERS

Andreas Weilhartner, Jörg Brunnbauer, Timo Brunnbauer. Rakouské trio, které je charakteristické svým syrovým zvukem i vizáží, loni uspělo ve vyhledávací soutěži Blues Aperitiv a posluchači Blues Alive jej mohli slyšet na jednom z hlavních festivalových večerů. Nyní se po čtyřech měsících do Šumperka vrací.

BONZO AND THE RESONATORS

Projekt veterána slovenské bluesové scény Petera Radványiho. Dynamické hudební trio zavítalo od roku 2005 do bezpočtu hudebních klubů po celé střední Evropě. Radványiho mohou každý týden slyšet posluchači Radia Devín, kde uvádí pořad Bluesnenie.

ABIGAIL YBARRA

Hudební duo pojmenované podle dámy, která vyrábí snímače na kytary v legendární továrně Fender Company v USA. Bubeník Pavel Attel a zpěvák Prokop Tomášek dovedou svou energickou hudbou publikum doslova nadchnout. Přesvědčili se o tom návštěvníci loňského Blues Alive a možnost slyšet toto neobvyklé duo budou mít i posluchači Echa.