Naštěstí jeho hlas zazní pouze ze sluchátek, se kterými se budou pohybovat návštěvníci. To je jedno z lákadel pro turisty, které nabídne prezentace temné kapitoly dějin Šumperska.

Investorem nově vybudované expozice je šumperská radnice, dalším partnerem je Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Expozici ve sklepení historického objektu připravila společnost Tomola z Ostravy, která architektonické a výtvarné řešení pojala velmi atraktivní formou. Scénář expozice a podklady pro audio a video připravil historik šumperského muzea Zdeněk Doubravský.

„Z doby čarodějnických procese, které se na Šumpersku odehrávaly od poloviny 80. let 17. století, se toho dochovalo velmi málo. Především se jedná o archiválie, například záznamy výslechů. Události jsme nechtěli návštěvníkům zprostředkovat laciným způsobem, aby viděli krev, ale snažili jsme se, aby lidé vykonstruované čarodějnické procesy vnímali z humánního pohledu. Protože na popravištích končili nevinní lidé,“ řekl Zdeněk Doubravský.

Podle některých historických pramenů mohly ze zdejšího regionu na hranicích skončit na čtyři desítky lidí odsouzených za spolčení s ďáblem, historicky doloženo je pětadvacet obětí.

Návštěvníky nebude expozicí provázet průvodce, ale komentář včetně působivých zvukových efektů uslyší ze sluchátek. Výsledkem by měla být iluze, že je po temném sklepení provází sám inkvizitor.

Připravena je také videoprojekce, v níž se objeví ukázky ze známého filmu Kladivo na čarodějnice, otrlejší povahy zase ocení detailní pohled na mučící nástroje.

„Vzhledem k tomu, že se expozice nachází v historickém jádru města, může se doplňovat s procházkovým okruhem s názvem Kde v Šumperku žily čarodějnice. Rada města již také schválila provozní dobu i výši vstupného, která bude pro dospělé činit 30 korun, zvýhodněny budou děti, senioři, studenti i padesátikorunové vstupné nabídneme rodinám s dětmi,“ sdělila mluvčí šumperské radnice Andrea Jahnová.

Oficiální otevření je naplánováno na 22. dubna, předtím bude expozice ve zkušebním provozu.