Knize předcházelo pět televizních dokumentů, na kterých se filmař podílel. Do první výpravy za českým misionářem Romanem Musilem, který působil na severu Haiti v osadě Baie-de-Henne, se Martin Strouhal připletl v roce 2005 shodou náhod a od té doby je vtažen do příběhu jménem Haiti.

„Ta tragikomická země má své kouzlo a z nějakých nevysvětlitelných důvodů člověka přitahuje jako magnet. Sám jsem si po každé cestě říkal, že tam už víckrát nepojedu, že to prostě nemá smysl. Ale vždy se mi po této šílené zemi začalo opět stýskat. Hory odpadků, všudypřítomná chudoba, špína a předchozí obtíže v mysli rychle zapadly," říká autor.

Do knihy zařadil desítky působivých fotografií. Obsáhlou úvodní kapitolu věnuje spletité historii karibského ostrova Hispaniola, jehož prokletím paradoxně bylo příliš brzké osvobození z koloniální nadvlády Evropanů - už na začátku  19. století.  Důsledkem bylo bezvládí či řádění  střídajících se diktátorů. Autor přidává řadu postřehů z dnešního života země, popisuje humanitární mise, a zejména složitou anabázi z roku 2009, kdy za Romanem Musilem na Haiti doprovázel humanitární dar - náklaďák Praga V3S.

Martin Strouhal vydal knihu vlastním nákladem s finanční pomocí Olomouckého kraje a města Zábřeh. U Patky je knížka k dostání za 219 korun. Je to už druhý Strouhalův knižní počin. Před třemi lety vydal knihu o Janu Welzlovi s názvem Svoboda pod bodem mrazu.