Dostalo název Síň selských tradic a obsadilo první patro nad sálem kulturního domu.
„V tomto domě na křižovatce býval kdysi vrchnostenský zájezdní hostinec. V dnešním sále s klenutým stropem byla stáj pro osmnáct koní a v patře nocležna pro formany. Na kulturní stánek obec dům přebudovala v roce 1960,“ vysvětloval včera při otevření muzea bývalý starosta obce Květoslav Urbášek, který je spoluautorem libreta.
Vedle fotografií a starých listin tu je na příklad i mapa Police z roku 1600 nebo Ottův slovník naučný, který kdysi místní farář odkázal škole a po jejím zrušení skončila řádka svazků na obecním úřadu.
Expozice je zatím provizorní, chybí v ní několik cenných předmětů, které čekají až na instalaci bezpečnostního zařízení. Budou to na příklad některé archeologické nálezy, kterých je z okolí obce velké množství, některé až z mladší doby kamenné. Jednu z vitrín obsadí kněžský ornát z 18. století. Chybí také stařičká postel, která musí nejprve projít očistou od červotoče, aby se škůdce nedal taky do dřevěného obložení stěn vonícího novotou.
Muzeum v Polici bude otevřeno příležitostně anebo na zavolání jeho správkyni Jeně Preisové na číslo 602 845 098.
„Všechny předměty jsou z Police, některé zapůjčily či věnovaly místní rodiny, jako na příklad kolovrátek nebo vzácný malovaný porcelán. Expozici chceme ale obměňovat a pořádat tu budeme i malé výstavy,“ řekla správkyně muzea Jena Preisová.
Sama také významně přispěla rodinnými listinami a fotografiemi, které se vážou k historii místního mlýna. Ten je ve vlastnictví rodiny Preisů od roku 1780 a po přeslici dokonce od roku 1648 - jen s přestávkou komunistické éry, kdy byl znárodněn.
Vybudování polického muzea se podařilo díky dotaci 700 tisíc korun, které pro obec získala MAS Mohelnicko z Programu obnovy venkova. Součástí širšího projektu nazvaného Za poznáváním a odkazem předků je i expozice v loštické synagoze, na jejíž rekonstrukci přišla z Programu obnovy venkova dotace 1,5 milionu korun.