Bude to jedinečný večer. Na jevišti se totiž sejdou muzikanti, s nimiž za poslední čtyři desítky let hrál - od Dixielandu Loučná, přes slavný Old Time Jazz Band Velké Losiny, až k současnému Swing Kvintetu Šumperk nebo Teens Jazz Bandu Velké Losiny, který Sedláček před sedmi lety založil.

„Bylo to na popud fanoušků Old Time Jazz Bandu. Když v roce padesátého výročí ohlásil ukončení činnosti, fandové protestovali. Báli se, že se tady dixieland přestane hrát. A tak jsem oslovil žáky hudební školy a vznikl Teens Jazz Band,“ říká rodák z Prosenic u Přerova.

Od šesti let hrál na klavír, později se jeho hlavními nástroji staly klarinet a saxofon. Uvažoval o konzervatoři, ale nakonec díky sousedovi, který byl veterinář, zvítězil jiný cíl. Muzika zůstala koníčkem. Do Šumperku se Jiří Sedláček dostal po studiích veteriny na umístěnku.

Koncerty spočítat nedokáže, a když vyjmenovává kapely, kde hraje, sám nechápe, jak to všechno stíhá. Hrává totiž i s dvěma jesenickými bandy nebo s dechovkou Rozmarýnkou.

„Vždycky mě někdo osloví a já nedokážu říct ne. Hudba mě pořád hodně baví, hraju vlastně každý den, protože se všemi kapelami musím taky zkoušet. Ale už to budu muset omezit, protože se hlásí věk,“ říká Sedláček.

V kondici se udržuje léta stejně: každý den pro něj začíná ráno v šest hodin kilometrem v bazénu, pravidelně jezdí na kole.

S úsměvem dnes vzpomíná na dobu před třiceti lety, kdy jazz stále ještě budil u mocipánů nedůvěru. „Jednou o Old Time Jazz Bandu napsali pochvalně v komunistické Stráži lidu, ale s dovětkem, že ten anglický název nám kazí reputaci. Doporučili nám lepší název: Staří zálesáci. Občas to byl docela boj,“ vzpomíná jazzman.

Jeho páteční benefice začne už v 18.30 hodin v jižním křídle Domu kultury vernisáží výstavy o historii Old Time Jazzbandu, v němž Jiří Sedláček působil čtyřicet let. A pak už bude jeviště patřit muzikantům. Benefici protáhne do nočních hodin jam session.