26.4.

Pawlowská poradí, jak zvládnout zralost

Zábřeh - Talk show Manuál zralé ženy Haliny Pawlowské, které připravil zábřežský kulturní dům na středu 26. dubna v 19 hodin, je určen ženám od dvanácti do sta let, je ale, jak říká jeho autorka, i pro muže, protože právě díky manuálu budou lépe rozumět svým partnerkám a možná i sami sobě.
Halina Pawlowská tvrdí, že když slyší slovo „zralá“, vybaví se jí sýr, u kterého je nejvyšší čas ho zkonzumovat. Zároveň ale říká, že zralost je báječná. Buď z toho důvodu, že si můžete gratulovat, že jste se dožili už pěkného počtu let, anebo proto, že jste sice ještě velice mladí, ale jste jedinci s moudrým pohledem na svět.
Zralost má bohužel ale i negativní stránku, protože zralý člověk nemusí nikoho nepřitahovat. Stačí se však držet Halininých rad a bude vám jasné, jak zvládnout své děti, zvětšující se tělo, jak znovu najít lásku a jak se smát všemu blbému, co vás potká.
Vstupenky na zábavnou dvouhodinovou show nabízí prodejní místa Zábřežské kulturní za 230 a 260 Kč. „Ze setkání s Halinou Pawlowskou si určitě odnesete skvělou náladu, ale odnést si můžete i podepsanou knihu nejčtenější současné české autorky,“ zvou na akci pořadatelé. (zak)

26.4.

Vyrazí za památkami Libiny

Libina - Národní památkový ústav zve příznivce památek na tematickou vycházku s výkladem architektky Jitky Štáblové za památkami Libiny a Obědné ve středu 26. dubna. Sraz účastníků je před železniční stanicí Libina v 9 hodin. Během prohlídky výprava navštíví mimo jiné zdejší lidovou architekturu, kostel sv. Jiří, kapličku Loučení, dům i hrobku podnikatelské rodiny Langerů a další památky.
Odjezd vlaků ze Šumperka je v 8.30 hodin a z Uničova v 8.31 hodin. (zak)

26.4.

Klavírní dua budou soutěžit v Jeseníku

Jeseníku - Dvacátý jubilejní ročník Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua budou hostit od středy 26. do soboty 29. dubna jesenické lázně. Na zahajovacím večeru, který začíná ve středu v 19 hodin, představí pořadatelé všechny soutěžící, kteří si vylosují pořadí) a členy poroty. Zájem si pak budou moci od čtvrtku do soboty vždy od 7.30 hodin poslechnout soutěžní skladby, vstupné je volné. Tečku za přehlídkou udělá v sobotu 29. dubna od 19 hodin závěrečný koncert laureátů. Natáčet jej bude Český rozhlas. Vstupné je 80 korun. (zak)

27. 4.

Horolezec promítne filmy z výstupů

Šumperk – Špičkový horolezec, člen expedice do Peru, Tibetu a Nepálu Roman Žaloudek bude ve čtvrtek 27. dubna hostem pořadu Via Lucis. Cyklus pořádá již několik let šumperské volnočasové centrum Doris. Součástí besedy, která začíná v 18.30 hodin ve vile Doris, bude promítání krátkých filmů z horolezeckých výstupů. Vstupné je 50 korun. (zak)

27.4.

Klášterní kostel hostí Trio Martiny Trchové

Šumperk - Osobité autorské písně, výrazný hlas, jazzová i klasická kytara, měkký tón kontrabasu a progresivní perkuse – to je krátká charakteristika Tria Martiny Trchové, které bude koncertovat ve čtvrtek 27. dubna od 18 hodin v klášterním kostele v Šumperku. Trio hraje vlastní tvorbu pohybující se na hranicích jazzu, blues, folku, latiny a šansonu. Vstupné je 100 korun. Vstupenky lze zakoupit v Městské knihovně Šumperk, v půjčovně pro dospělé. (zak)

28.4.

Hložek zazpívá i Holky z naší školky

Zábřeh - Zpěvák Stanislav Hložek, který se na pódiích objevuje už přes čtyřicet let, vystoupí v Zábřehu poprvé na samostatném koncertu a svou doprovodnou kapelou v pátek 28. dubna od 19 hodin.
Rozhodující pro kariéru populární osobnosti českého šoubyznysu bylo setkání se skladatelem Karlem Vágnerem, ten ho přivedl ke spolupráci s Hanou Zagorovou a Petrem Kotvaldem. S ním v roce 1983 Hložek nazpíval svůj nejúspěšnější hit – Holky z naší školky, kterého se prodalo hodně přes milion nosičů. Velký úspěch měla i píseň Můj čas, která se stala titulní písní populárního seriálu Sanitka. Výrazný ohlas ale zaznamenaly i písničky V pohodě, Bílá královna, Taková je láska má nebo Za to může déšť.
„Návštěvníci koncertu se mohou těšit na všechny zásadní hity, které Standa Hložek zpíval během své bohaté kariéry, chybět nebude ani autogramiáda,“ shrnul Vratislav Jarmar ze zábřežského kulturního domu. (zak)

28.4.

Tančírna láká na přednášku a vernisáž

Javorník - Přednáška s názvem 40. léta na Jesenicku v paměti místních lidí se uskuteční v pátek 28. dubna v Tančírně v račím údolí u Javorníku. O dvě hodiny později se v secesních prostorách Tančírky otevře fotografická výstava absolventek Akademie výtvarných umění, ateliéru Milana Knížáka Evelyn a Matyldy Von Eufrat. Součásní programu vernisáže bude i umělecká performance. Na obě akce je vstupné dobrovolné. (zak)

28.4.

Četbu doplní hudba

Šumperk – Četba z knihy doplněná koncertem kapely Old Time Jazzband Loučná – takový bude páteční večer na malé scéně Divadla Šumperk Hrádek. Pořad začíná v šest hodin večer, vstupné je 100 korun. (zak)

29.4.

Zábřeh bude hostit herecké legendy

Zábřeh - Divadelní fajnšmekři se mohou těšit na sobotu 29. dubna. Od 19 hodin kulturní dům v Zábřehu uvede v rámci divadelního předplatného excelentní slovenskou komedii Rybárik kráľovský s hereckými legendami Emílií Vášáryovou, Milanem Lasicou a Milanem Kňažkem.
Kus zachycuje trojici sedmdesátníků, kdy stárnoucí spisovatel žije na svém panství pouze s věrným sluhou a vzpomíná na bohatýrské časy. Když se dozví, že zemřel jeho úhlavní sok v lásce, pozve rovnou z pohřbu svoji velkou lásku k sobě a pokusí se ji na stará kolena požádat o ruku. „Dějem hry symbolicky prolétá ledňáček jako symbol ztraceného mládí či unikající naděje,“ vysvětluje název hry Vratislav Jarmar ze Zábřežské kulturní.
Ta již nyní nabízí vstupenky také na lechtivou komedii Manželský čtyřúhelník, v které se objeví Martin Kraus, Michaela Badinková, Dana Homolová a Daniel Rous. „Na toto představení zveme zájemce ve středu 7. června. Uskuteční se pod otevřeným nebem na nádvoří bývalého zábřežského hradu v rámci druhého ročníku festivalu Hvězdy na hradě,“ uzavřel divadelní pozvánku Jarmar. (zak)

29.4.

V lázních bude znít jazz

Jeseník – V sobotu 29. dubna odpoledne bude v hale Léčebného domu Priessnitz znít jazz. Od 16 hodin
se představí se skvělá jazzová parta s názvem Dobrá společnost, kterou vede Tomáš Cetkovský. (zak)

29.4.

Exkurze vyrazí za čolky

Jeseník – Zájemci budou moci vyrazit společně s pracovníky Vlastivědného muzea Jesenicka na výpravu za čolky, a to v sobotu 29. dubna. Sraz s účastníků exkurze je na autobusové zastávce U rybníčku v Jeseníku v 8.30 hodin. Odtud výprava vyrazí k tůním Za Podjezdem a na Bobrovník. (zak)

29.4.

Divadlo láká na maškarní ples

Šumperk – V sobotu 29. dubna bude celé šumperské divadlo zadáno pro maskované návštěvníky. Koná se zde od 19 hodin tradiční Maškarní divadelní ples. Návštěvníci si budou moci bybrat ze dvou tanečních parketů, vystoupí členové souboru Divadla Šumperk, připravena je módní přehlídka spodního prádla firmy Mertl u radnice v Šumperku, představí se Klub tanečního sportu Šumperk, vstupenky jsou slosovatelné, vyhodnoceny budou nejlepší masky. Hraje kapela Cantus a Fleksible. Vstupenky jsou stále k mání na 300 korun. (zak)

30.4.

Na loukách poznají život včel

Javorník – Tančírna láká na vzdělávací pořad pro rodiny s dětmi Včelka a její svět. Zájemci se v neděli 30. dubna sejdou v 15.30 u Tančírny v račím údolí a vydají se na rozkvetlé louky, kde budou poznávat život pilných včeliček a jejich kamarádů. Zážitkově vzdělávací program pro celou rodinu připravuje RC Pískle, rezervace je předem nutná. (zak)

2.5.

V Lautnerovi vystavuje Jindřich Štreit

Mohelnice – Do útrob mohelnické Galerie Lautner jsou zvání především milovníci fotografie. V úterý 2. května zde otevře v 17 hodin svou výstavu fotograf Jindřich Štreit. Expozice nese název Domov?, otevřená bude do 4. června. Na vernisáži vystoupí písničkář Leopold ,,Kecal“ Ullmann. (zak)

2.5.

Cestovatel se podělí o zážitky

Šumperk - Mladý cyklista Tomáš Vejmola, pocházející z Hranic, se podělí o zážitky z cest v úterý 2. května v šumperském G-klubu. Na přednášce, která začíná v 17 hodin, bude vyprávět zajímavé historky, které zažil, když jako nezkušený cyklista usedl na kolo s padesáti eury v kapce a vydal se do Gruzie a zpět. Lístek stojí v předprodeji 40, v den akce 70 korun. (zak)