Kino Retro dává snímky z karlovarského festivalu

Zábřeh – Tři filmové novinky z programu letošního ročníku MFF Karlovy Vary vstoupí do zábřežského kina Retro bezprostředně po skončení tohoto filmového svátku. „Tři prázdninové středy od 13. do 27. července nabídnou filmy z karlovarského programu pod názvem Vary ve vašem kině. Severoamerickou kinematografii zastoupí snímek Tohle je náš svět, evropskou tvorbu bude reprezentovat francouzská detektivní retro komedie Líná zátoka a filmovou minipřehlídku završí vysoce ceněné brazilské drama Neonový býk," zve na mimořádné snímky vedoucí biografu Věra Smrčková.

Vlajkovou lodí filmové ochutnávky bude bezesporu pozitivně laděný film o volnomyšlenkářské rodině Tohle je náš svět, ve kterém v roli excentrického otce šesti dětí exceluje herec Viggo Mortensen. Jeho neotřelý přístup k výchově si na filmovém festivalu v Cannes a před tím i na Sundance získal srdce diváků i filmových kritiků. Z Cannes si režisér snímku Matt Ross odvezl cenu za nejlepší režii.

Na čistě komickou notu zahraje film Líná zátoka režiséra Bruna Dumonta, který před dvěma lety rozesmál karlovarské publikum minisérií Malej Quinquin. Nyní vstupuje do kin se svou zdivočelou komedií a retro detektivkou v jednom. Líná zátoka, odehrávající se v nádherně nasnímaných exteriérech severní Francie, představí slavné herce ve velmi neotřelých hereckých polohách.

Divoký a smyslný svět brazilského rodea představí drama Neonový býk. „Exotická road movie vypráví příběh provizorní rodiny, jejímž domovem je náklaďák, ve kterém se převážejí býci z jedné štace na druhou. Životy lidí a zvířat se na brazilském venkově prolínají v živočišné směsi vášně a naděje," láká na film, který získal zvláštní cenu poroty na festivalu v Benátkách, Věra Smrčková.

Retro uvádí filmy z Karlových Varů vždy od 20 hodin, vstupné je příznivé – 80 korun. (zak)

15.7.

Letní kino Sněžník promítne skvělou komedii

Staré Město – Na náměstí ve Starém Městě se bude opět promítat. V pátek 15. července zde Letní kino Sněžník naservíruje novou komedii o superhrdinovi Deadpool. Podle recenzí jde o skvělou komedii, na které se bude bavit opravdu každý. Představení začíná v devět hodin večer, vstupné je 65 korun, snímek není vhodný pro děti do patnácti let. (zak)

16.7.

Na Rybářském dni ochutnají dobroty

Zlaté Hory – Nejen nejrůznější dobroty, ale i hudbu a bude nabízet Rybářský den, který se koná v sobotu 16. července od 13 hodin u rybníku ve Zlatých Horách. V nabídce budou rybí speciality, uzená žebra a další chuťovky, nejmenší si budou moci vyzkoušet rybaření. Vstupné je dobrovolné. (zak)

16.7. 

Na Úsově budou provázet pohádkové bytosti

Úsov – Třetí červencový víkend na zámku v Úsově se ponese v pohádkovém duchu. V sobotu 16. července zde budou provázet rozličné pohádkové bytosti, a to každou půlhodinu od 9.30 až do 17.30 hodin.

Děti se mohou pochlubit svými pohádkovými maskami na maškarním plese, navíc každé dítě s maskou dostane dobrou a zdravou odměnu. Tradičně mohou děti využít ke svým hrám atrakce na nádvoří, například si zastřílí z kuše, vyzkouší si různé pohádkové kostýmy, v nichž se mohou i vyfotit, nebo navštíví příbytek mocné kouzelnice a pravé pekelné sklepení.

„V 15 hodin se můžete těšit také na divadelní představení v podání souboru Hladové divadélko z Úsova, po němž v 16 hodin začne již zmiňovaný maškarní ples. Vstupenka platí i na vstup do Strašidelného labyrintu a na Hádanky pánů z Vlašimi," zvou do zámku pořadatelé. (zak)

17.7.

Na promenádě zazní taneční hudba

Jeseník – Hudební altán v areálu jesenických lázní rozezní v neděli 17. července taneční muzika. Od tří hodin odpoledne zde v rámci seriálu nedělních promenádních koncertů zahraje kapela Zdeněk Jurčík Band. V případě nevlídného počasí se koncert koná v hale Léčebného domu Priessnitz. (zak)

17.7.

Exkurze se vydá po stopách železářské výroby

Jeseník – Za železářskou minulostí Malé Morávky se mohou vydat milovníci historie v neděli 17. července. Exkurzi pořádá pro veřejnost Vlastivědné muzeum Jesenicka. Odjezd je v 7.45 hodin z autobusového nádraží v Jeseníku ze stanoviště číslo 1, návrat je plánován odpoledne.

„Malá Morávka je nyní známá jako zimní středisko. Dříve však byla její sláva spojená především s těžbou a zpracováním železa, které dodnes zanechalo četné stopy v blízkém okolí obce," uvedla historička jesenického muzea Michaela Kollerová, která exkurzi povede. Zájemci se vydají nejen po stopách železářské minulosti obce, ale představí i jedinečný soubor zde dochované lidové architektury a další místní významné pamětihodnosti. Minimální počet účastníků exkurze jsou čtyři osoby, účastníci za ni zaplatí 30 korun. (zak)

18.7.

Na louce u Rejchartic vyrostou sochy andělů

Rejchartice – Obec Rejchartice a okolí se na týden promění v galerii pod širým nebem. Od 18. do 23. července se zde uskuteční sochařské sympózium Andělárium 2016. Akci pořádá spolek Atribi Šumperk.

Hlavní dění bude u kostela sv. Michala v Rejcharticích. Zde také bude sympózium v pondělí 18. července zahájeno. Od této chvíle se do práce pustí sochaři, kteří budou tvořit sochy andělů. Ve středu 20. července se v rámci sympozia koná od 19 hodin koncert šumperské kapely Omicron. Akci ukončí vernisáž v sobotu 23. července. Pořadatelé na tento den chystají od 13 hodin bohatý program. „Chybět nebudou tvořivé dílničky pro děti, ukázky lidových řemesel, jízdy na koni či koloběžkách," lákají na akci organizátoři.

Ve 14 hodin se otevře výstava Funerální stély. V 15 hodin odstartuje vernisáž Andělária představením autorů, zájemci se také budou moci zapojit do dražby soch a plastik. Hrát bude kapela Shodou okolností.

V šest hodin odpoledne bude mít koncert písničkář Slávek Janoušek, v osm hodin se představí Hana Burešová a její hosté, od 22 hodin se pak hudebníci na jamesessionu. (zak)

19.7.

V Mohelnici zahraje Brabec se Svěceným

Mohelnice – V rámci prázdninových letních akcí Mohelnického kulturního léta vystoupí skvělý kytarista Lubomír Brabec společně s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným. Koncert se uskuteční v kostele sv. Tomáše Becketa v Mohelnici v úterý 19. července od 18 hodin. Vstupné je 330, 280 a 260 korun. (zak)

Knihovna na prázdniny připravila hernu pro děti

Šumperk – Dětská půjčovna v pobočce šumperské městské knihovny Sever se o prázdninách promění v hernu plnou společenských her, soutěží, rébusů, křížovek či dílnu, kde se bude tvořit origami. Otevřeno je po celý červenec a srpen v pondělky, úterky středy a pátky 9 – 12 a 13 – 17 hodin. (zak)

Pradědovo muzeum láká do pohádky i na sport

Bludov – Po dobu letních prázdnin má Pradědovo dětské muzeum v Bludově pro malé návštěvníky na zahradě připravené sportovní úterky a pohádkové čtvrtky. Zájemci si mohou vyzkoušet různé sportovní disciplíny nebo se proměnit se v princeznu nebo čerta. Pořadatelé se budou dětem věnovat vždy od 10.30 hodin.