4..1.

Tančírna zve veřejnost na koláč

Račí údolí – O tom, jak by mohli společně postupovat v lákání turistů do Jeseníků a Rychlebských hor, bude hovořit ekolog Lukáš Abt ve středu 4. ledna od 10 hodin v secesní tančírně v Račím údolí u Javorníku. Lukáš Abt představí u kávy a loláčků na ranní klubu takzvanou platformu. Pozvání platí pro nejširší veřejnost, zastupitele, starosty, podnikatele i běžné lidi, co chtějí jen zjistit, o čem že ten Ranní klub vlastně je. (zak)

4.1.

Herci zazpívají evergreeny

Šumperk – Největší šlágry populární hudby minulého století budou zpívat ve středu 4. ledna ve foyer Divadla Šumperk členové místního uměleckého souboru. Koncert začíná v sedm hodin večer. Představí se: Olga Kaštická, Petr Král, Karolína Hýsková a Tomáš Wurst. Umělce doprovodí klavírista Josef Macek a baskytara Zdeněk Wlk Vlček. Pro návštěvníky bude připravena stolová úprava, občerstvení bude připraveno v Zrcadlovém sále. Vstupenka přijde na sto korun. (zak)

4.1.

Welzlování nabídne přednášku, výstavu, závod i koncert

Zábřeh – Velmi pestrý program nabídnou hned úvodní akce dalšího ročníku zábřežského festivalu cestovatelů, dobrodruhů a recesistů. Welzlování odstartuje již 4. ledna a potrvá až do poloviny března, kdy jej zakončí filmový festival Expediční kamera v kině Retro.

Čtrnáctý ročník populárního festivalu zahájí ve středu 4. ledna audiovizuální pořad fotografky a cestovatelky Heleny Macenauerové, která návštěvníky kina provede především divokou skotskou krajinou. Na její fotografickou přednášku naváže cirka po 18. hodině setkání se světoznámým fotografem Robertem Vano, který svým jedinečným podáním zájemce provede světem módní a reklamní fotografie a představí svou novou knihu Memories.

Helena Macenaurová a Robert Vano pak budou patrony unikátní výstavy, která se otevře vernisáží v Galerii Tunklův dvorec následující den, ve čtvrtek 5. ledna. Výstava velkoformátových fotografií zhotovených ve vysoké kvalitě, která v galerii potrvá až do konce ledna 2017, nabídne unikátní záběry z cest po Skotsku, Islandu, Egyptě, Nepálu, Vietnamu, Japonsku, Namibii nebo USA.

O sportovních výkonech, ale i recesi bude další akce Welzlování – oblíbený běh do zámecké brány, který odstartuje v sobotu 14. ledna. Prezence závodníků začne v prostorách vinného sklípku naproti sladovně o půl desáté. Běh, při kterém závodníci zdolávají strmé serpentiny vedoucí k zábřežskému zámku, je určen pro všechny věkové kategorie od nejmenších dětí až po seniory. Na akci jsou zváni rovněž majitelé soutěživých pejsků, kteří mohou do závodu přihlásit i svoje čtyřnohé společníky.

Koncert vokální skupiny Nasango malamu hrající africkou duchovní hudbu a tradiční folklorní písně z Konga a Angoly připravili pořadatelé Welzlování rovněž na sobotu 14. ledna. „Tato česko-africká skupina se prezentuje v jazycích lingala, v konžštině a také ve svahilštině, její členové se v některých písních doprovázejí na djembe nebo perkuse," popisuje za pořadatele Zdeněk David. Zájemci o zajímavý hudební zážitek jsou zváni do kostela sv. Barbory na 16. hodinu, vstupné je dobrovolné. (zak)

4.1.

Vystavovat bude malíř a básník

Šumperk – Malíř a básník Jiří Kosík bude v lednu hostem Galeri Jiřího Jílka v Šumperku. „Autor si hraje s obrazy a slovy. Všechno, co ho kdy potkalo i co se právě děje nebo co mu naskočí, je pro něj inspirací. Promění viditelné, slyšené i čtené v živoucí dotyky i snivé vize," řekl k výstavě akademický malíř Miroslav Koval, který se stará o program galerie.

Pětašedesátiletý výtvarník Jiří Kosík se narodil v Brně. Od útlého věku kreslil a maloval. Navštěvoval LŠU. Jana Kvapila – později UMPRUM. Věnoval se grafice, fotografii, keramice, designu a všem možným odvětvím aplikovaného výtvarného umění. Účastnil se také mnohých výstav doma i v zahraničí. Vernisáž k výstavě se uskuteční ve středu 4. ledna od 18 hodin.

Galerie je přístupná denně, stačí jen zazvonit na recepci Penzionu G, který nad galerií nabízí tříhvězdičkové ubytování. (zak)

5.1.

Výstava bude o velké válce

Jeseník – Oběti velké války z Jesenicka – tak se jmenuje výstava, která se otevře ve čtvrtek 5. ledna v Katovně v Jeseníku. Návštěvníci si budou moci prohlédnout fotografie z archívu Jaroslava Čepa, náhrobky se vzpomínkou na oběti Velké války 1914 – 1918. Vernisáž začíná v pět hodin v podvečer, vstup je voůný. (zak)

5.1.

Na snímcích se honí mraky

Šumperk – Soubor amatérských fotografií Moniky Paulové, které zachycují proměnu ranní a večerní oblohy při pohledu z okna, budou k vidění v prostorách Městské knihovny v Šumperku. Výstava bude zahájena ve čtvrtek 5. ledna v pět hodin v podvečer. Monika Paulová vystudovala SOŠ památkové péče v Šumperku a dále VOŠ stavební v Náchodě. Už při studiích se začala věnovat fotografování. Zpočátku se jednalo o focení architektury pro potřeby studia. Postupem času se okruh zájmu rozšířil na vše, co upoutá její pozornost. Dnes fotí především přírodu, detaily a oblohu. „Pohled na to, co

dokáže vykouzlit sama příroda, mě nepřestává fascinovatm," říká autorka. Její snímky si budou moci zájemci prohlédnout do 8, března. (zak)

5.1.

Svou tvorbu představí loštický malíř

Šumperk – Galerie mladých Vlastivědného muzea v Šumperku připravuje výstavu loštickému malíři Pavlu Alexandru Taťounovi. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 5. ledna v 17 hodin. Výstava představí retrospektivní průřez tvorbou umělce. Obrazy a kresby jsou inspirovány cestami do rovníkových destinací, kde autor studuje mizející flóru a faunu. Výstava potrvá do 29. ledna, vstupné je symbolických 10 korun. (zak)

6.1.

K tanci budou hrát fotbalistům

Rapotín – V pátek 6. ledna bude kulturní centrum v Rapotíně patřit hudbě a tanci. V půl osmé večer zde začíná fotbalový ples. Ten pořádají fotbalisté TJ Sokol Lázně Velké Losiny a MK Kamion. K tanci a poslechu hraje kapela Yantar Band. (zak)

7.1.

Ochotníci vyšetří ztrátu třídní knihy

Bludov – Inscenaci ze zlatého fondu Divadla Járy Cimrmana zahrají v kulturním domě v Bludově místní ochotníci. Hru Vyšetřování ztráty třídní knihy představí v sobotu 7. ledna od 17 hodin. (zak)

9.1.

Komedii přivezou známí herci

Zlaté Hory – Komedie s detektivní zápletkou, ve které si zahrají umělci zvučných jmen – tak by se dala v krátkosti charakterizovat inscenace, která míří do Zlatých Hor. Na herecký koncert Michaely Kuklové, Ivo Šmoldase či Petra Máchy, se mohou těšit ti diváci, kteří zamíří v pondělí 9. Ledna v šest hodin večer do multifunkčního centra ve Zlatých Horách. Vstupné je 250 korun. (zak)