Novinář připomene historii Rudolfova

Zábřeh - Historii kdysi samostatné obce Rudolfov přiblíží autor rozhlasových pohlednic, redaktor Českého rozhlasu Olomouc Mirek Kobza. Beseda se uskuteční v úterý 11. března od 15 hodin v zábřežském Kaťáku.

Bylinkářka poradí, jak ne neduhy

Rapotín – Bylinkářka Jarmila Podhorná zve na přednášku, která se uskuteční ve společenském centru v Rapotíně v úterý 11. března od 17 hodin. Beseda bude na téma Pupeny léčí. Po přednášce budou mít zájemci možnost využít nabídky sestavení kúr z bylin na konkrétní zdravotní obtíže nebo zakoupit bylinkové produkty.

V knihovně se bude besedovat o malířství

Vikýřovice - Obecní knihovna ve Vikýřovicích zve na přednášku Evy Semrádové na téma Malířství Egypta. Setkání se koná ve středu 12. března od 17.30 hodin.

Sociolog přiblíží tři sociální světy

Jeseník – Tři sociální světy – takové je téma besedy s Janem Kellerem, která se uskuteční ve středu 12. března od 18 hodin v jesenické Kapli. „Nenechte si ujít návštěvu známého moravského sociologa, filozofa, publicisty a environmentalisty a přijďte si poslechnout jeho názory," zvou pořadatelé. Vstup na besedu je volný.

Japonsko procestovali na kole

Zábřeh - Japonsko, jak ho Češi neznají, bude tématem další cestovatelské přednášky v zábřežském kině Retro. Ve středu 12. března zde představí všem příznivcům exotiky a cestování další zajímavé téma Monika a Jiří Vackovi. Ti procestovali zemi vycházejícího slunce na kole, navštívili všechny čtyři japonské ostrovy a najeli zde přes pět tisíc kilometrů. Z pohledu cyklisty poznali jak obyčejný venkov, kam běžní turisté zavítají zřídkakdy, tak rušné japonské metropole. Jejich přednáška začíná v 17 hodin.

Studenti přivezou do Javorníku komedii

Javorník – Studentský divadelní soubor Gymnázia Jeseník přiveze ve čtvrtek 13. března do Javorníku veselohru na motivy povídky Woodyho Alena Kugellmass a kouzelník.

Představení divadélka Nezakopneš začíná  v 19 hodin ve velkém sále místního kulturního střediska. Vstupné na představení, jehož scénář a režie je z dílny Michaely Svobodové, je 50 korun.

Jak se žije s handicapem? Na to odpoví výstava

Šumperk - Interaktivní projekt Jak se žije s handicapem? zaplní výstavní síň Vlastivědného muzea v Šumperku. Expozice, kterou otevře vernisáž ve čtvrtek 13. března   od 17 hodin, přiblíží návštěvníkům svět postižených. Výstava upozorní na rozdílné možnosti handicapovaných – nevidomých, neslyšících nebo lidí se ztrátou či omezením hybnosti. Návštěvníci si na vlastní kůži budou moci vyzkoušet jízdu na invalidním vozíčku po trase, kterou  musí člověk s handicapem často absolvovat. Otestovat si  přejezd přes silniční retardér, pokusit se otevřít dveře, vyjet po kolejnicích, sjet po plošině či chůzi se slepeckou holí a speciálně upravenými brýlemi. Zájemci si také vyzkouší, jaké to je, domlouvat se pomocí znakové řeči, psát na Pichtově psacím stroji či číst Braillovo písmo. Výstava potrvá do 25. května.

Skauti ze Zábřehu slaví 95. narozeniny

Zábřeh - Výstava dobových fotografií a dokumentů z archivu zábřežského oddílu Shawnee, který slaví 95 let od svého založení, přiblíží od čtvrtku 13. března osobnosti místního skautingu a skautské organizace. Výstavu v kině Retro zahájí  přednáškou spojenou s fotoprezentací  historických dokumentů Slavomír Václavský. Vstup na akci, která začíná v 17 hodin, je volný.

Za dětmi přijede pohádková babička

Jeseník – Do videokavárny Sofie v areálu jesenických lázní zavítá ve čtvrtek 13. března v 16.15 hodin pohádková babička. Návštěvníci se mohou těšit na pohádkově zábavné odpoledne. Vstupné je 40 korun.

Na plese zazpívá Heidi Janků

Jeseník – Jeden z vrcholů plesové sezony na Jesenicku se uskuteční v pátek 14. března. V 19 hodin startuje 1. reprezentační ples hotelu Slovan.  Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Heidi Janků, hrát bude kapela Tonight a cimbálová hudba Radovan, představí se Taneční škola Lenky Bachové, připravena je i diskotéka, sabrage show a další zajímavý program. Pořadatelé slibují bohatou tombolu o hodnotné ceny. Vstupenky za 195 korun jsou k dostání na recepci Hotelu Slovan a recepci Divadla P. Bezruče.

Cestovatelé zavedou zájemce do Číny

Javorník – Milovníci dálek jsou zváni v pátek 14. března od 18 hodin do sálu Městského kulturního střediska Javorník na cestopisnou přednášku. Až do Číny je zavedou světoběžníci Aleš Vlček a Zuzana Brumovská. Dvojice se podělí o zážitky a postřehy z této exotické země. Vstupné na besedu je dobrovolné.

Námořník se podělí o zážitky z cest

Rovensko – Galerie Kafe  v Rovensku si na pátek 14. března pozvala zajímavého hosta. Na programu je beseda s prvním důstojníkem námořní plavby Pavlem Markovským. Rodák z Bludova zahází besedu v 18 hodin.

Učitelé ze Starého Města zvou k tanci

Staré Město – Kulturní dům ve Starém Městě obsadí v pátek 14. března milovníci tance a dobré zábavy. Přesně v osm hodin večer zde začíná tradiční Školní ples. K tanci a poslechu hraje skupina Kreyn. Vstupenky se dají koupit za 70 korun v místním informačním centru.

Kulturní dům roztančí Irský bál

Zábřeh - Zábřežskou plesovou sezonu letos zakončí bál, který bude oslavou Dne svatého Patrika, patrona Irska, a tedy i oslavou dobré nálady a veselí. „Lidé po celém světě tento svátek slaví především hudbou, tancem a popíjením tmavého piva. Všeobecně je pro svatého Patrika i Irsko typická zelená barva. Ta bude dominovat také Irskému bálu," uvedl Vratislav Jarmar ze Zábřežské kulturní.

Na bále zahraje skupina Kelt Grass Band ze Stránského, která se zaměřuje na keltskou hudbu, zejména na melodie skotské a irské, a také šumperští Happy To Meet. Ti vydali v loňském roce nové album s názvem Haifara, které potěší především vyznavače keltské hudby s rockovým základem. Melodické autorské skladby se tentokrát objevují i v češtině a skočné instrumentálky přímo vybízejí k tanci. Plesový parket roztančí také olomoucká skupina Fiach bán, která se s úspěchem věnuje i irskému stepu.

Oslava svátku svatého Patrika vypukne v sále Zábřežské kulturní v sobotu 15. března už v 19 hodin. Vstupné, které činí v předprodeji 120 korun, na místě o 30 korun podraží. Návštěvníci v zeleném obdrží drobný dárek.

V divadle zazní francouzské šansony

Šumperk – Radka Fišarová a její Jazz-Trio bude hostem Divadla Šumperk v sobotu 15. března.  Koncert, který začíná v 19.30 hodin, je věnován převážně francouzskému šansonu. Pražská zpěvačka Radka Fišarová začala zpívat v pěti letech ve sboru Bambini di Praga. Vystudovala  pražskou Konzervatoř Jaroslava Ježka obor zpěv a muzikál. „Již během studií  vkročila na scénu muzikálů, kde účinkuje v hlavních rolích dodnes. Ve dvaceti letech byla obsazena do titulní role Webberova muzikálu Evita, a stala se tak světově nejmladší představitelkou této role," představili skvělou zpěvačku pořadatelé koncertu.  Pěvkyně účinkovala  v muzikálu Hair, v Bernsteinově Mši, v Kleopatře, Rebelech či v Draculovi.  Hrála také v Národním divadle v Praze v tanečním představení  Lucrezia Borgia či v opeře Montezuma.  Působí v pražských muzikálových divadlech Broadway, Hybernia nebo Kalich.

V Kapli bude Zpívání bez hranic

Jeseník - Společné vystoupení sborů z Jesenicka i z Polska se uskuteční v sobotu 15. března v jesenické Kapli. Koncert s názvem Zpívání bez hranic začíná v 19 hodin. Účinkují: Pěvecký komorní sbor Karla Ditterse, Jesenický smíšený pěvecký sbor, Seniores (Lacznik), Ariam (Chrzelice), Zgoda (Chrzelice) a Neu Dorfer (Nowa Wies). Vstupné je dobrovolné.

Pohádka bude o princezně a čertovi

Bludov - Kulturní dům Bludov zve děti a jejich rodiče na pohádku O princezně, Luciášovi a makových buchtách.

Návštěvníci se mohou těšit na veselý příběh s písničkami o princezně, která by se ráda vdávala, o čertovi Luciášovi, a o tom, co se všechno stane, když se spolu setkají.  Pohádka v sobě ukrývá ponaučení o tom, že i malý čin a laskavá mysl spolu s vírou v kouzelné proměny, umí dělat opravdové zázraky. Představení začíná v neděli 16. března od 15 hodin. Vstupné na pohádku je 30 korun.

K tanci zahraje Vašek a Pepa i Duo Jamaha

Zábřeh - Nejen k tanci, ale i k poslechu zahraje pro všechny generace populární duo Vašek a Pepa v zábřežském kulturním domě v neděli 16. března. Taneční odpoledne začíná ve 14 hodin, občerstvení pro návštěvníky je zajištěno, vstupné činí 50 korun.

Další taneční odpoledne připravila Zábřežská kulturní už na neděli 30. března, kdy se v Zábřehu poprvé představí slovenské Duo Jamaha, které si získalo popularitu především díky účinkování v televizi Šlágr. Vstupenky na tuto akci jsou k dispozici v prodejních místech v Zábřehu, Šumperku, Mohelnici, Štítech a Hanušovicích.

Cestovatelka zavede do Ugandy

Rapotín – Do Ugandy zavede návštěvníky besedy Libuše Dostálová, která bude o této zemi vyprávět v úterý 18. března od 17 hodin v kulturním centru v Rapotíně.

Popíše, jak se žije v jedné z nejchudších zemí Afriky, promítne také fotografie. Návštěvníci ochutnají pravý ugandský čaj nebo kávu. Součástí besedy bude prodej výrobků přímo z Ugandy, jako jsou ručně vyráběné korálky, náramky, košíčky, podložky a dřevěné gorilky. „Zakoupením výrobku pomůžete ugandským sirotkům a chudým rodinám. Vstupné je zdarma," zvou na besedu pořadatelé.