Student bude vyprávět o zaniklé osadě Josefová

Šumperk – O historii zaniklé osady Josefová v katastru obce Nové Losiny budE ve středu 19. března od 18.30 hodin v Městské knihovně v Šumperku vyprávět Štěpán Hýbl, žák 3. ročníku Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Šumperk oboru technické lyceum. Student zpracoval historii osady Josefová v rámci soutěže Středoškolská odborná činnost a v kategorii Historie obsadil 1. místo v krajském kole a 2. místo v celorepublikovém kole soutěž. Za tuto práci byl oceněn hejtmanstvím Olomouckého kraje jako talentovaný žák. Vstupné na besedu je dobrovolné. Výtěžek ze vstupného bude využit na vytištění publikace o osadě Josefová.

Cestovatel zavede posluchače do Konga

Bludov - Kulturní dům Bludov zve na cestopisnou přednášku  Kongo  s Tomášem Kubešem. Beseda se uskuteční ve středu 19. března od 18 hodin. Cestovatel povypráví o extrémní expedici do země plné rozporů. Pro mnohé je peklem, ale pro jiné rájem, a to díky výjimečné přírodě, gorilám, pralesu či pygmejům. Podělí se také o své zkušenosti ze zajetí, ze kterého se mu podařilo prchnout. Vstupné na přednášku je dobrovolné.

Motýli zvou na Jarní koncert

Šumperk – V šumperském divadle bude ve středu 19. března od 18 hodin znít sborový zpěv. Na tradičním Jarním koncertě Šumperského dětského sboru se představí Zpívánky a domácí Růžové děti a Barevné děti. Lístek stojí 50 korun.

Screamers přijdou s novým programem

Zábřeh - Dvě hodiny dobré zábavy v podání oblíbené travesti skupiny Screamers čekají návštěvníky zábřežského kulturního domu ve čtvrtek 20. března. Slavná šestice mužů, kteří v průběhu vystoupení s úspěchem ztvárňují zpěvačky české i zahraniční populární hudby, zde od 19 hodin uvede zbrusu nový program s názvem Šest statečných. Ten opět nabídne výpravnou scénu, vtipné průvodní slovo, humorné scénky, ale zejména známé šlágry pěveckých hvězd v osobitém podání. Vstupné činí 210 nebo 240 korun.

V Mohelnici budou číst z oblíbené knihy

Mohelnice – V mohelnickém kulturním centru se bude ve čtvrtek 20. března od 9 hodin číst. Uskuteční se zde akce Podej ruku knize aneb Předčítání z oblíbené knihy. Součástí setkání bude také výstava knih ve vestibulu domu kultury.

Výstava připomene osudy Šumperanů během války

Šumperk - Výstava s názvem Šumpersko za Velké války 1914 – 1918, jeho obyvatelé na frontách a v zázemí, zaplní Vlastivědní muzeum v Šumperku. Vernisáž je na programu ve čtvrtek 20. března od 17 hodin.

„Expozice přiblíží osudy obyvatel města a okolních vesnic v průběhu první světové války. Zvláštní pozornost je věnována bojové cestě 93. pěšího pluku, který měl sídlo v Šumperku. Na pozadí velkých bitev, vítězství a porážek nahlédne návštěvník do života vojáka v poli," uvedl k výstavě její autor historik Zdeněk Doubravský.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout úryvky z deníkových zápisků, k vidění bude i imitace zákopu se střeleckým postavením, kryt proti dělostřelbě i obvaziště raněných. Nebudou chybět ani zbraně a výstroj z front první světové války. Osudy obyvatel v zázemí sužovaných zvláště nedostatkem potravin představují především fotografie, řada omezujících vyhlášek a věci denní potřeby.

„Výstava by měla přispět k rehabilitaci rakousko-uherského vojáka bez demagogických nánosů minulého století a politického nazírání na jeho působení, které si sám nezvolil. Mnoho mužů v českých a moravských plucích bojovalo stejně odhodlaně a hrdinsky jako muži v československých legiích," doplnil historik Doubravský.

K realizaci výstavy přispěly Státní okresní archiv Šumperk, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Východočeské muzeum v Pardubicích a sběratelé výstroje a výzbroje z první světové války. Expozice, která je umístěna v Galerii Šumperska potrvá do 1. června.

V Barboře bude znít trombon a klavír

Zábřeh - Další koncert hudebního cyklu Bravo Zábřeh uvede nadějného trombonistu Víta Pospíšila a Janu Goliášovou, oficiální pianistku Pražského jara a docentku Hudební fakulty JAMU v Brně. Koncert se zajímavým nástrojovým obsazením nabídne skladby G. F Händela, Ludwiga van Beethovena, J. S. Bacha, Carla Maria von Webera a dalších autorů. Zájemci o klasickou hudbu jsou zváni do kostela sv. Barbory v pátek 21. března, začátek koncertu v 18 hodin. Lístek na slevovou kartu Bravo stojí 60 korun, běžné vstupné je o dvacetikorunu dražší, děti do 15 let mají vstup zdarma. Koncert je pořádán ve spolupráci s římskokatolickou farností a občanským sdružením sv. Barbora.

Lesníci představí své soutěžní snímky

Javorník – V pátek 21. března se v 18 hodin otevře v novém sále kulturního střediska v Javorníku výstava s názvem Lesy objektivem lesníků 2013. Jedná se o fotografickou soutěž šumperských zaměstnanců Lesů České republiky. Vstupné je dobrovolné.

Lektor poradí v partnerské komunikaci

Lipová-lázně - Partnerská komunikace – to je hlavní téma workshopu s lektorem Michalem Jahnem, který bude přednášet 21. března od 18 hodin v penzionu Lipanka v Lipové-lázních. „Chcete-li, aby muž naslouchal, oznamte to předem a dejte mu vědět, o čem budete mluvit! Pokud s vámi žena hodně mluví, má vás ráda. Pokud s vámi nemluví, máte problém!" přibližují smysl semináře pořadatelé. Za vstupné zaplatíte 180 korun.

Retro nabízí Ligu nepotřebných

Zábřeh - Populární žatecké duo BrejkDenz Bradrz společně působí už deset let a v roce 2010 svými tanečními kreacemi okouzlilo porotu televizní soutěže Česlo Slovensko má talent. Nyní spojilo síly s tvůrci pořadu Žatecká Prda a výsledkem je amatérská filmová parodie s názvem Liga nepotřebných, která potěší každého příznivce žánru,

V tomto prvním českém „multimegasci-fi" filmu diváci neuvidí slavné herce, autoři jej ale přesto označují za „nejkomiksovější filmový počin fšech dob bez špetky erotiky\" a prozrazují, že nikdy netočili vážné věci a ani v tom nehodlají začínat.

„Ligu nepotřebných uvede zábřežské kino Retro v pátek 21. března ve 20 hodin a následně 29. března o půl šesté," informovala o termínech promítání vedoucí biografu Věra Smrčková.

Staré Město dá dárek Josefům

Staré Město – Hned dvě akce určené Josefům připravují pořadatelé ve Starém Městě. V Bowling Clubu v restauraci Pod Javorem připravují Josefovský turnaj v bowlingu smíšených dvojic. Sraz účastníků je ve 12.45 hodin, hrát se začíná v jednu hodinu. Startovné je 300 korun za pár. Od 20 hodin pak pořádá Josefovskou zábavu motorkářský klub Speed Storm. K poslechu a tanci zahraje hudební skupina Arytmie. Na slosovatelnou vstupenku, která přijde na 80 korun, mohou návštěvníci vyhrát minibike. Vstup zdarma mají všichni Josefové, kteří se prokážou platným dokladem.  Občerstvení je zajištěno.

Rádio bude vysílat živě z hotelu Slovan

Jeseník – V sobota 22. března od 20.30 hodin obsadí jesenický hotel Slovan Rádio Beat. Do Jeseníku přijede tým moderátorů, kteří budou hrát na přání skladby, které si zájemci budou moci osobně objednat přímo v Hotelu Slovan od 19 do 23 hodin. Vysílat se bude živě do celé republiky a organizátoři akce slibují, že se vytočí tři sudy piva zdarma.

Aperitiv ochutná sedmička bluesových kapel

Šumperk - Také letos dá mezinárodní hudební soutěž Blues Aperitiv šanci bluesmanům, aby si vybojovali účast na listopadovém festivalu Blues Alive. Kdo, postoupí na mezinárodní bluesový festival, rozhodne porota již tuto sobotu.

„Velmi nás těší, že i když pořádáme již 15. ročník Aperitivu, stále se objevuje dost nových bluesových kapel, které mají chuť bojovat o účast v programu Blues Alive," říká ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Do 15. ročníku soutěže Blues Aperitiv se přihlásilo 21 kapel z Polska, Skotska a Česka. Počet je stejný jako vloni. Naopak poprvé se mezi přihlášenými neobjevila ani jedna kapela ze Slovenska. Na začátku února vybrala odborná porota složená s hudebních publicistů, aktivních muzikantů a festivalových promotérů sedm skupin, které se mohou naživo představit v rámci finálového koncertu v sobotu 22. března ve velkém sále Domu kultury v Šumperku.

„Ze sedmi vybraných kapel vzejdou dva vítězové, kterým pořadatelé garantují místa v hlavním programu renomovaného festivalu Blues Alive. Avšak zkušenost z minulých ročníků dává naději více než pouze dvěma souborům! I další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu či uspějí v diváckém hlasování,  mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive či na přehlídkách v Polsku," doplnil Vladimír Rybička.

Návštěvníci se mohou těšit na kapely: Blues Station (CZ), Roadside (PL). H-H Blues (CZ),  Jan Galach Band (PL), Joanna Knitter Blues & Folk (PL),  Jakub Racek & Radek Vaňkát (CZ), M.J. & The Electric Blue (CZ).

Finálový koncert soutěže Blues Aperitiv se uskuteční v sobotu 22. března v Domě kultury v Šumperku od 19 hodin. Vstupné je 90 korun.

Věra Martinová bude hrát a zpívat v Bludově

Bludov – Sametový hlas první dámy české country scény Věry Martinové rozezní velký sál kulturního domu v Bludově v sobotu 22. března. Věra Martinová již několik let spolupracuje s britským zpěvákem, písničkářem a kytaristou Jamie Marshallem. A právě s ním se také představí v Bludově. Vedle skladeb z posledního alba zazní také největší hity - Až na vrcholky hor, Malý dům, Mý blues, Nebe, peklo ráj a další. Koncert začíná v 19 hodin. Vstupenka stojí v předprodeji 100 korun, na místě o dvacet korun podraží.

Autor připomene fotografickou klasiku

Rovensko – Galerir Kafé v Rovensku zve na vernisáž výstava fotografa, který využívá již dávno zapomenutou fotografickou klasiku včetně uměleckého kolorování. Vladimár Bořkovec pracoval jako fotograf pro olomoucké muzeu. „Autor fotografuje i přes svůj pokročilý věk. Jeho snímky stále oplývají patinou starých technik bez zásahu elektronických technik," zve na výstavu provozovatel galerie František Krňávek. Vernisáž se koná 22.března v 18 hodin, občerstvení je zajištěno.

Bývalý Šumperan přiveze své kolegy z divadla Frída

Šumperk – Bára Munzarová, Marika Procházková, Martin Trnavský a bývalý šumperský herec Radim Novák – ti všichni z Divadelního spolku Frída Brno se objeví na prknech Divadla Šumperk v sobotu 22. března. Přijedou s inscenací Jako Thelma & Louise. Návštěvníci budou sledovat příběh dvou žen, Thelma a Louise utíkají na malý výlet, aby se alespoň na chvíli uvolnily ze svého stereotypního života. Ovšem z malého výletu se stává skutečné putování díky nahodilým událostem, které se jim při výletu přihodí a které je navždy změní a spojí. Divadelnímu představení byl předlohou a inspirací slavný film Ridleyho Scotta. Scénář napsal a režie se ujal Jakub Nvota. Představení začíná v 19.30 hodin, je určeno pro předplatitelskou skupinu F, volné lístky je možné  zakoupit v pokladně divadla za 220 korun.

Pohádka prozradí, jaké sny má vodník

Šumperk – Vodníkův sen – tak se jmenuje pohádka, kterou pro děti a jejich rodiče připravil na neděli 23. března od 10 hodin Dům kultury v Šumperku. Malí a velcí diváci se mohou těšit na humorný pohádkový příběh ze světa vodníků a víl, čarodějnic a čertů. Jednoho dne si vodník Klepítko usmyslí, že už ho starání o rybičky nebaví a že se stane vílou. Taková kouzla, jak přeměnit vodníka ve vílu, dovede jen čarodějnice Krasomila. Jenže té se takový nápad vůbec nelíbí, a tak se s vodníkem začnou dít podivné věci. Pohádku nastudovalo Divadlo No Kakabus, lístek stojí 60 korun.

Preludium uzavře duo Brikcius

Šumperk - Závěrečný koncert 41. ročníku festivalu Preludium Aloise Motýla se uskuteční  v pondělí 24. března od 19 hodin v klášterním kostele v Šumperku. Představí se komorní hudební soubor Brikcius. Těleso založili dva slibní mladí violoncellisté, sourozenci Anna Brikciusová a František Brikcius, kteří se v Šumperku představí poprvé. Držitelé karty Klubu přátel Klasika Viva získávají slevu 20 korun ze vstupného. To činí 100 korun.

Stašová a Skopal zahrají manželství po italsku

Zábřeh - Simona Stašová a Svatopluk Skopal v hlavních rolích slavné komedie Filumena Marturano se představí v úterý 25. března od 19 hodin v sále kulturního domu v Zábřehu. Nesmrtelnou filmovou adaptaci hry Eduarda De Filippo s názvem Manželství po italsku natočil v roce 1964 slavný italský režisér Vittorio De Sica a do hlavních rolí obsadil Sophii Lorenovou a Marcella Mastroianniho

Příběh o nekonvenčním vztahu bývalé prostitutky Filumeny a bohatého obchodníka Domenica, kde se komické situace často ředí dojetím, oslovil miliony diváků po celém světě. „Na roli jsem si počkala plných šestatřicet let. Je to opět můj zamilovaný žánr tragikomedie, nejbližší mému životu," uvedla k roli Filumeny Simona Stašová.

Představení je již téměř vyprodané, poslední vstupenky lze zakoupit v prodejních místech Zábřežské kulturní.