Herec a hudebník Miloslav König se vrací do Zábřehu

Zábřeh - Zábřežské kino Retro připravuje komponovaný večer věnovaný místnímu rodákovi Miloslavu Königovi. Ten se představí v Retru v úloze herce i aktivního hudebníka v pondělí 28. dubna.

Rodák z Postřelmůvku u Zábřehu, absolvent herectví na DAMU, který vystupuje v mnoha především pražských divadlech, kromě jiného i v Národním divadle, začínal v dramatickém kroužku na zábřežském gymnáziu.

„Že se stanu hercem, mne napadlo asi až ve čtvrťáku na gymplu. Ale byl to spíše takový sen," vzpomíná Miloslav König na své začátky. „Měli jsme na škole něco jako dramaťák, scházeli jsme se každý pátek a během školního roku nazkoušeli divadelní hru. Skoro víc než hraní mě ale vždycky bavilo scházet se, těšil jsem se na pátky," říká herec, který se do svého rodného kraje stále vrací.

König není jen žádaným divadelním hercem, ale objevil se i na filmovém plátně. První velkou příležitost dostal ve filmu Alice Nellis Tajnosti, kde hrál mladičkého prodavače v hudebním bazaru, který se nechce vzdát svého klavíru. Objevil se mimo jiné i v muzikálech Obraz Doriana Graye nebo Dáma s kaméliemi.

V zábřežském kině se představí nejprve spolu s Taťjanou Medveckou v hlavní roli nového melodramatického snímku Milostné písně připomínajícího takzvané bytové divadlo. Pak se návštěvníci biografu mohou těšit na vystoupení zbrusu nové skupiny s názvem Spal. „Je to jakási hudební sloučenina, kterou jsme vytvořili spolu s Bohdanem Karáskem a Pavlem Smolárikem, poetické a intimní hudební spojení kytary, kontrabasu, bicích, harmoniky a hlasu," charakterizuje nové hudební uskupení Miloslav König, který dříve působil ve známé jazzrockové kapele Velmi krátké vlny.

Večer s Miloslavem Königem v zábřežském Retru startuje v 19 hodin, vstupné činí v předprodeji 90 korun, studenti zaplatí za vstup o dvacetikorunu méně.

Divadlo chystá festival Miloše Movnara

Šumperk – Tradiční festival, na kterém představí soubor šumperského divadla všechny inscenace uplynulé sezony, startuje ve středu 23. dubna.

Diváci se mohou těšit na dvě pohádky, českou klasiku zastupuje Strakonický dudák Josefa Kajetána Tyla a trojici komedií – Světáci, Zdravý nemocný a Černá komedie.

Na všechna představení si zájemci mohou zakoupit vstupenky přímo v divadle nebo přes internet na jeho webových stránkách.

Ve Slovanu bude degustace kávy

Jeseník – Ve středu 23. dubna bude hotel Slovan v Jeseníku vonět kávou. Od 18 hodin je zde na programu 1. veřejná degustace kávy. Návštěvníci se mohou těšit na řízenou ochutnávku pod vedením mistra kávy baristy Jana Kuruce. Zájemci se dozví něco o voňavém moku a ochutnají řadu káv z celého světa. Příjemnou atmosféru doladí živá hudba. Ve vstupném, které přijde na 70 korun, je zahrnuta degustace káv a kávových nápojů.

Cyklus Bravo uvede kytaru a soprán

Zábřeh - Koncert umělkyň nastupující generace interpretů klasické hudby, které získaly řadu ocenění na významných tuzemských soutěžích i v zahraničí, zazní v zábřežském kostele sv. Barbory v pátek 25. dubna.

Kytaristka Irena Babáčková, absolventka pardubické konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, zařazuje do svého repertoáru skladby různých období, ale nejvíce blízká je jí hudba autorů romantismu devatenáctého století. Kromě sólové kytary se od roku 2010 věnuje také komorní hře, a to v seskupení kytara a zpěv.

V duu hraje se sopranistkou Helenou Tamelovou. Ta pochází z Poličky, ale v současné době působí zejména v Německu. Její repertoár zahrnuje díla operní, operetní, oratorní a písňové cykly. Při Komorní opeře Hudební fakulty JAMU nastudovala řadu oper, například roli Taťány v Čajkovského díle Eugen Oněgin. Pěvkyně s úspěchem vystoupila na řadě hudebních festivalů a je také členkou vokálně instrumentálního souboru Rebelcanto Pardubice a vokálního brněnského souboru Forte.

Sedmý koncert hudebního cyklu Bravo Zábřeh letošní sezony začíná v obvyklých 18 hodin. Vstupné na slevovou kartu Bravo činí 60 korun, ostatní zaplatí o dvacet korun více. Děti do 15 let mají vstup zdarma.

Legendární jazzmani zahrají v Šumperku

Šumperk - Koncert legendárního swingového a jazzového tělesa Old Time Jazz Band z Loučné nad Desnou se připravuje na pátek 25. dubna. Kapela vystoupí společně se skvělým vypravěčem a muzikantek Richardem Pogodou v Domě kultury v Šumperku. Koncert začíná v 19 hodin, vstupenka přijde v předprodeji na 100 korun, v den akce o 50 korun podraží.

U Vily Doris oslaví Den Země

Šumperk – Veřejnost se může přidat k oslavám Dne Země, která pořádá centrum Doris v pátek 25. dubna od 9 do 17 hodin v sadech 1. máje v okolí Vily Doris. Připraveny budou vědomostní, hravé a výtvarná, pódiová vystoupení, řemeslný trh, prezentace Lesů České republiky a ekologů z CHKO Jeseníky i ČSOP Šumperk. Za vstupné zaplatíte 30 korun.

Promenáda Jiřího Hrubého a jeho žáků

Šumperk -  Šumperku snad není nikdo, kdo by neznal tanečního mistra Jiřího Hrubého. Komponovaný pořad plný tanečních vystoupení k jeho 75. narozeninám bude hostit Dům kultury v Šumperku v sobotu 26. dubna od 17 hodin. V programu vystoupí tanečníci z celého Olomouckého kraje. Vstupenka je za 100 korun.

V Bludově chystají dětský bazar

Bludov – „Hromadí se Vám doma dětské věcičky, jako například oblečení, hračky, kočárky, autosedačky a podobně? Chcete tyto věci vyměnit za větší nebo je prodat? Přijďte na bludovský bazar," zvou pořadatelé, na akci, která se uskuteční v sobotu 26. dubna od 9 do11 hodin v kulturním domě.

Zábřežský kulturák ovládnou mažoretky

Zábřeh - V letošním roce je Zábřeh jedním ze sedmi měst, v nichž proběhne kvalifikace pro finále mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu. V sobotu 26. dubna se ve velkém sále kulturního domu představí na čtyři stovky mažoretek, které se utkají v soutěžních disciplínách hůlka, třásně a mix, tedy kombinaci obou předchozích disciplín, a to v sóloformacích i v soutěži skupin.

Letos poprvé se bude v Zábřehu soutěžit ve dvou výkonnostních třídách „A" a „B". Zdejší kvalifikace se zúčastní kromě domácích mažoretek také skupiny z Opavy, Ostravy, Havířova, Přerova, Jeseníku, Ústí nad Orlicí a dalších měst. „Diváci letos uvidí více než sto soutěžních vystoupení," zve na akci Renata Hrdinová ze spolupořádajícího občanského sdružení Mažoretky.

Jedna z nejvýznamnějších sportovních akcí organizovaných v Zábřehu začíná slavnostním zahájením o půl desáté, soutěžní klání by mělo být ukončeno v 18 hodin.

Pražští herci přivezou komedii

Javorník – Skvělí pražští herci Jiří Štěpnička, Zuzana Slavíková a Vladislav Beneš budou k vidění sobota 26. dubna od 19 hodin v kulturním středisku v Javorníku. Rozehrají zde inscenaci Play Strindberg. „Jde o skvělou komedii, která líčí osudy Alice, Edgara a Kurta v manželském trojúhelníku. Trojice mezi sebou zápasí o své vlastní já, a to způsobem příkladně bezohledným, ale do morku kosti pravdivým. Humor, který se z těchto dialogů rodí, někdy vyvolává mrazení v zádech. Vstupenka přijde na 180 korun.

Skauti budou hrát divadlo

Bludov - Příležitostný divadelní soubor šumperských skautů   zve všechny zájemce i pravidelné diváky na představení českého génia Járy Cimrmana Dlouhý, široký a krátkozraký aneb Pohádka, která u dětí propadla. „Nově se zaměříme i na mladší publikum a přicházíme s neortodoxní a originální pohádkou," lákají herci na představení, které se uskuteční v bludovském kulturním domě v sobotu 26. dubna od 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Esoterický festival Jesenické nebe

Jeseník - Esoterický festival Jesenické nebe obsadí v sobotu 26. a neděli 27. dubna hotel Slovan v Jeseníku. Pořadatelé připravili pestrý program, ve kterém se představí terapeuti, léčitelé, kartáři, numerolog, astroložka, zájemci mohou absolvovat kurz automatické kresby, odborníci jim poradí, jak zdravě jíst a meditovat. Na stáncích bude v nabídce široký sortiment knih, karet, kamenů a dárkového zboží, pořadatelé také slibují, že zajistí hlídání dětí. Vstupné je 250 korun na den, 400 korun na dva dny,  20 korun z každé vstupenky bude poukázáno na charitu.

Pohádka bude o Krakonošovi

Jeseník – Jak Krakonoš pekařku Jířu napravil – tak se jmenuje pohádka, na kterou jsou zváni malí a velcí diváci v neděli 27. dubna v 15 hodin do Divadla Petra Bezruče v Jeseníku. Pohádkový příběh nastudovalo Divadlo HP Praha. Vstupné je 50 korun.

Divadýlko Mrak zve na Vodnickou pohádku

Mohelnice - Veselá, výpravná nedělní pohádka pro malé diváky v podání Divadýlka Mrak je na programu Domu kultury v Mohelnici v neděli 27. dubna. Vodnická pohádka, která je plná kouzel, čarování a veselých písniček, začíná v 15 hodin. Děti za vstupenku zaplatí 40, dospělí o 20 korun víc.

V Postřelmově vystavuje výtvarná skupina Mazec

Postřelmov – Minigalerie Na Verandě v Postřelmově bude mít vzácné hosty. V neděli 27. dubna v 18 hodin zahájí svou výstavu výtvarná skupina Mazec z Brna, jejímiž členy jsou Pavel Čech, Jiří Grbavčic, Vratislav Hnátek, Petr Modlitba a Vladimír Tučapský. Jeden fotografuje a čtyři kreslí a malují. „Každý z nich je solitér, spojuje je však dlouhodobá snaha o vlastní  výtvarný výraz. Vyzkoušeli si různá zaměstnání: zámečník, hasič, boxer, knihkupec, zedník, osvětlovač, sommeliér, kulisák, muzejník, topič, zahradník, zmrzlinář… Avšak nedělní malíři určitě nejsou.

Vystavují, publikují v časopisech, ilustrují knížky, kreslí komiksy," prozradila o svých hostech vedoucí postřelmovského kulturního domu Zdena Hrachovinová.