Muzea se otevřou i ve svátek

Šumperk – Muzea na Šumpersku se otevřou i během všech květnových svátků. Ve čtvrtek 8. května a na Den muzeí, která připadá na neděli 18. května budou muzejní expozice dokonce přístupné zdarma. Návštěvníci budou platit pouze při prohlídkách 1. května.

V tento den budou muzea v Šumperku, Mohelnici, Zábřehu a v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích otevřena od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin. „Zámek v Úsově bude vítat návštěvníky od 9 do 19 hodin. Na poslední návštěvnický okruh průvodci vycházejí v 17.30 hodin," informovala mluvčí šumperského muzea Miluše Berková.

O týden později, ve čtvrtek 8. května, jsou muzea otevřena pouze v dopoledních hodinách, a to od 9 do 12 hodin, zámek v Úsově provádí návštěvníky do 19 hodin. Informační centrum je po oba sváteční dny zavřeno.

Výtěžek přednášky půjde na obnovu kaple

Velké Losiny – Zaniklou obec Štolnava připomene dvojice přednášejících na besedě, která se uskuteční v úterý 29. dubna od 17.30 hodin v kině ve Velkých Losinách. Vstupné je 30 korun, výtěžek poputuje na obnovu základů kaple na Pramenech.

Spisovatelka Iva Pekárková přijala pozvání od Doris

Šumperk – Spisovatelka a překladatelka Iva Pekárková, žijící v Londýně bude ve středu 30. dubna hostem centra Doris v Šumperku. Součástí besedy bude autogramiáda, návštěvníci si také budou moci za výhodnou cenu koupit  knihy Levhartice a Pára a perutě. Beseda začíná v 18 hodin.

Iva Pekárková studovala mikrobiologii a virologii na přírodovědecké fakultě, ale krátce před dokončením studia v roce 1983 emigrovala. Zakotvila v Americe, kde vystřídala několik zaměstnání, včetně povolání barmanky, sociální pracovnice a newyorské taxikářky. V roce 1997 se vrátila do Prahy. Od roku 2005 žije v Londýně. Je autorkou mnoha knih, píše pro prestižní zahraniční magazíny.

Blue-s klub chystá jazzovou lahůdku

Jeseník - Špičkový bluesman z Chicaga Rene Trossman bude koncertovat ve  čtvrtek 1. května od 19.30 hodin v jesenickém Blue-s klubu. Americký kytarista se profesionálně bluesové hudbě věnuje přes dvacet let. Na legendární  chicagské scéně hrál pravidelně v klubech jižního i západního Chicaga. Od roku 1994 žije v Praze. Se svou kapelou s americkými hvězdami hraje po celé Evropě. Vstupné na jesenický koncert činí 100 korun.

Májový jarmark v Zábřehu chystá novinky

Zábřeh - Tradičně bohatá nabídka občerstvení, nejrůznějšího jarmarečního zboží, pestrý kulturní program i lunapark čeká na návštěvníky zábřežského májového jarmarku, který se uskuteční ve čtvrtek 1. května v okolí kulturního domu.

Program slibuje zajímavé vyžití pro všechny věkové kategorie až do podvečerních hodin. Spoustu zábavy si užijí zejména děti, které se mohou těšit nejen na oblíbené atrakce, ale i pohybové aktivity a výtvarné dílny připravené domem dětí a mládeže Krasohled.

Každý z návštěvníků jistě ocení výstavu drobného zvířectva, kterou nabídne místní svaz chovatelů, nebo ukázku vojenských automobilových veteránů. Ještě větší prostor než v minulosti dostanou zábřežské skautské oddíly, jež se budou prezentovat nejen formou táborové osady, ale i nabídkou řady interaktivních stanovišť včetně lezecké stěny.

„Kulturní program, který začne na pódiu před kulturním domem už v devět hodin ráno, nabídne vystoupení dua Vašek a Pepa, orchestru Junior Big Band základní umělecké školy a hudebních skupin Katapult revival, Dvacet facek a Atom. Program obohatí také zábřežské mažoretky a taneční skupina Dance Club," vyjmenoval ředitel Zábřežské kulturní Zdeněk David..

Novinkou, připravenou k 760. narozeninám, bude celodenní filmová scéna v sále kulturního domu mapující novodobou historii Zábřeha. Materiály z archivu Jana Šmída, Martina Strouhala a klubu filmových amatérů nabídnou řadu unikátních záběrů.

„V souvislosti s pořádáním jarmarku dojde k úplné uzavírce části ulic Československé armády, Postřelmovské a náměstí Osvobození po křižovatku s ulicí Školskou. Po dobu uzavírky nebudou obsluhovány autobusové zastávky nám. Osvobození, Na Křtaltě a poliklinika. Zastávka u polikliniky bude přemístěna na ulici Bezručovu, zubní oddělení," upozornil Zdeněk David.

Průvodci zavedou návštěvníky zámku na půdu

Javorník – Novou trasu připravují pro návštěvníky průvodci zámku Jánský vrch v Javorníku. Milovníci historie se mohou podívat na zámeckou půdu. Poprvé se nový návštěvnický okruh otevře ve čtvrtek 1. a v pátek 2. května. Zájemci se mohou vydat až pod zámeckou střechu v 10, 13 a 15 hodin. Od 3. května budou prohlídky v souladu s provozní dobou zámku.

Historie javornického zámku sahá do druhé poloviny 13. století. První písemná zmínka o hradu Javorník, v té době v držení svidnických knížat, pochází z roku 1307. Svidničtí hrad odstoupili roku 1348 vratislavskému biskupovi Přeclavovi z Pogarel. Od těch dob byl hrad i okolí, až na několik menších přestávek, součástí rozsáhlého území, které náleželo biskupství ve Vratislavi.

„Zámek prošel složitým stavebním vývojem a tato skutečnost se také odráží v podobě členitých konstrukcí v prostorách půdy. Různým stavebním etapám jednak odpovídá odlišné ztvárnění krovů jednotlivých traktů a křídel, také různé pozůstatky architektonických prvků a detailů, které se při přístavbách a adaptacích v průběhu několika staletí v krovech zachovaly," uvedla historička jesenického muzea Jarmila Peňázová

Doplnila, že z pozdně gotických prvků původních krovů ochozů bylo určeno datum skácení dubů, z nichž bylo dřevo na stavbu získáno, a to před rokem 1525 a po roce 1515. Kácení jedlového dřeva, ke stavbě krovů zděných obranných ochozů na krakorcích, které jsou nejstarší známou dřevěnou konstrukcí v regionu Jesenicka, je datováno roky 1512 až 1514.

„Kromě půdy nahlédnou návštěvníci také do flankovací věže a do místnosti s hodinovým strojem, uvidí i zbytky původní malované barokní fasády a mnoho dalšího," doplnila Jarmila Peňázová.

Zábřežské muzeum servíruje Pravěkou hostinu

Zábřeh – Přesně na Prvního máje se otevře v zábřežském muzeu výstava Pravěká hostina.

„Příprava, zpracování a samotná konzumace pokrmů v pravěku se staly námětem výstavy, která na základě vědeckých archeologických poznatků a ikonografických pramenů přibližuje stravování našich prapředků," uvedl kurátor výstavy, archeolog Jakub Halama.

Jádro výstavy tvoří archeologické předměty ze šumperských a mohelnických muzejních sbírek souvisejících s uchováváním a zpracováním potravin, přípravou a konzumací jídla. Z keramiky budou zřejmě největší pozornost poutat obrovské nádoby, takzvané zásobnice, které sloužily k uchovávání potravinových komodit. Dále návštěvník uvidí zařízení sloužící k mletí obilí, k vidění bude i model hliněné pece z mladší doby kamenné ve skutečné velikosti, vytvořený na základě výzkumu u Postřelmova probíhajícího v roce 2003.

„Masitou část stravy pravěkého člověka prezentují kosti zvířat a také kamenné či kovové nástroje a zbraně, které sloužily k lovu nebo následnému zpracování zabitých zvířat. Bohatě jsou na výstavě zastoupeny rostliny, které byly určeny v pravěku k přípravě potravin," doplnil  Jakub Halama.

Výstavu doplňují pravěké recepty, které si návštěvník může odnést s sebou. Expozice bude otevřena do 13. července.

V Bludově budou ochutnávat víno

Bludov – V kulturním domě v Bludově se budou ve čtvrtek 1. května ochutnávat vína z oblasti Velkých Bílovic  s vinařem Davidem Osičkou. Košt začíná v 18 hodin, ve stokorunovém vstupném je zahrnuta ochutnávka 12 vzorků  a  občerstvení. Pořadatelé upozorňují, že je nutná rezervace v KD Bludov.

Turisté si vyjdou na Borůvkovou horu

Javorník – Turistickou sezonu mohou čtvrtek 1. května milovníci výšlapů odstartovat výstupem na Borůvkovou horu nad Javorníkem. V programu, který v cíli výšlapu začíná v 11 hodin, vystoupí kapela Stará tráva, dětský pěvecký sbor z Ladku Zdroje  Nuta tance, k vidění bude také výstava fotografií Wladyslawa Magiery Podzemní svatyně. Občerstvení je zajištěno.

První máj přivítají v Horní Lipové

Horní Lipová – Na oslavu 1. máje se lidé mohou vydat do Horní Lipové. Sraz účastníků je 9.30 hodin u nového mostu u Škrobálkových. Zde každý, kdo bude mít s sebou mávátko, dostane zdarma občerstvení z udírny. V 10 hodin se všichni v průvodu přemístí k poště. Po krátkém programu bude vztyčena májka a započne bujaré májové veselí. Oblečení účastníků je ponecháno na vlastním zvážení. Akce proběhne i za nepříznivého počasí.

V Galerii Kafé vystavují fotografové

Rovensko - V sobotu 3. května bude zahájena výstava fotografů Antonína Havláta z Velkého Meziříčí a Petra Štoly z Prahy. Představí snímky s přírodní tematikou -krajina a její živočichové. Vernisáž začíná v 18 hodin, výstava bude k vidění do 10.června.

Jesenická rodačka vystavuje v Bezruči

Jeseník - Vernisáž výstavy obrazů rodačky z Jesenicka, žijící v Německu Elišky Kurz je na programu Divadla Petra Bezruče v Jeseníku v sobotu 3. května od 16 hodin. Výstava s názvem Svět mýma očima potrvá do 30. května. Vstup je volný.

V kulturáku zazní kytara a zpěv

Postřelmov – Další díl z cyklu kruhu přátel hudby zamíří v sobotu 3. května do Postřelmova. Vystoupí talentovaná kytaristka nastupující generace interpretů Irena Babáčková a sopranistka Helena Tamelová. Koncert začíná ve 14 hodin v místním kulturním domě. V 16 hodin pak dvojice mladých umělkyň vystoupí se stejným programem v zámecké oranžérii v Bludově.

Lekce létání na koštěti nabízejí Priessnitzovy lázně

Jeseník – O záchranu tradičních čarodějných zvyků se chtějí pokusit ve středu 30. dubna od 14 hodin Priessnitzovy lázně v Jeseníku.

„Jedinečného čarodějnického projektu se mohou zúčastnit čarodějnice, čarodějové i černokněžníci z jesenických hor i podhůří. Všechny zúčastněné čekají tři čarodějnická zastavení, na kterých si osvěží vědomosti z čarodějnické praxe," uvedl jeden z pořadatelů akce Tomáš Rak z jesenických lázní.

Potvrdil, že správní čarodějové musí umět vytvořit kouzelné lektvary, zvládat správný postup přikládání lopatou do pece a létat na koštěti. Poslední jmenovaná dovednost podle Tomáše Raka patří v současnosti mezi nejohroženější tradiční zvyky. Proto organizátoři připravili speciální lekce.

„Kromě těchto základních čarodějnických dovedností vás nemine malování na obličej, bubnování na bubny afrických domorodců, sportovnější čarodějnice a kouzelníky jistě uvítají závody na koloběžkách. Už od soboty 26. dubna se můžete vydovádět na nafukovacím hradu, superskluzavkách, autodráze, kolotočích nebo bungee jumpingu," láká do areálu lázní pořadatel.

Malí i velcí návštěvníci se mohou v rámci programu těšit také na novodobější zábavu. Budou stavět májku a tančit v rytmu rocku, popu nebo country.

Celodenní workshop čarodějnických dovedností vyvrcholí zapálením hranice a divokou ohňovou show skupiny Postproi. Úderem desáté hodiny večerní budou vypuštěny večerní balónky štěstí.

Maskované návštěvníky čeká odměna

Zlaté Hory – Pálení čarodějnic spojené se zahájením turistické sezony se uskuteční ve středu 30. dubna ve Zlatých Horách. Sraz čarodějnic je mezi čtvrtou a půl pátou odpolední v parku v Sadové ulici. V 16.45 hodin vyjde za burácejícího zvuku bubnů průvod čarodějnic a členů Císařské gardy. V pět hodin bude slavnostně zahájena turistická sezona. V programu pak vystoupí divadelní spolek Zhled s pohádkou Jen počkej, hlemýždi, bude vyhlášena Miss čarodějnice, připravena bude i hranice na opékání špekáčků a nejrůznější hry a soutěže o ceny.  Každá čarodějnice v masce bude odměněna. K tanci a poslechu hraje kapela Wepeat.

Náměstí zaplní čarodějnice

Javorník – Čarodějnice se slétnou ve středu 30. dubna v 17 hodin na náměstí Svobody v Javorník. Pořadatelé chystají bohatý program, kterým budou provázet Radek a Šárka Švábkovi. Dále se představí Ana Maria Filo a její čarodějná Zumba Hula - hop při ZŠ Javorník, dramatický kroužek při ZŠ Javorník, hudební skupiny Daršan a Brejle a další. Bohaté občerstvení je zajištěno. Pořadatelé zvou především kostýmované čarodějnice a čaroděje.

Ve Vlčím dole se bude čarovat

Bludov – Tradiční pálení čarodějnic připravuje pro veřejnost Vlčí důl v Bludově v sobotu 3. května od 15.30 hodin. Na děti zde čekají hry a soutěže. Malí návštěvníci, kteří přijdou v čarodějnickém převleku se mohou zúčastnit soutěže o nejkrásnější  čarodějku a čaroděje. Chybět nebude ani bohaté občerstvení a upálení čarodějnice. Od 20 hodin  pak začíná v restauraci zábava s živou hudbou.