Trojanovo trio přiveze Schuberta a jiné

Mohelnice – Kruh přátel hudby zve všechny milovníky klasiky na koncert Trojanova tria. To zahraje v sále Základní umělecké školy v Mohelnici od 19 hodin. Trio hraje ve složení: Pavel Hůla (housle), Petr Paulů (kytara) a Ladislav Horák (akordeon). V programu zazní skladby Franze Schuberta, Václava Trojana, a další. Vstupné je 70 korun, děti mají vstup zdarma.

Mohelnickou knihovnu obsadí vlaky

Javorník – Své unikátní fotografie představí v knihovně R. Zubera v Javorníku velký fanda železnice, Šumperan Zdeněk Morávek. Vernisáž výstavy je na programu ve středu 10. září od 18 hodin. Autor fotografií Zdeněk Morávek, který je počítačový specialista, velkou část volného času obětuje svému velkému koníčku - vlakům a vláčkům různého stáří a provedení, a to bez ohledu na dálku, kam se za nimi musí dopravit. Účastní se akcí na železnici po celé republice, sbírá modely vlaků a vše dokumentuje. Na výstavě bude k vidění něco málo z jeho bohatého archívu fotografií. Snímky si budou moci zájemci prohlédnou do konce října.

Mykolog poradí houbařům

Šumperk – Tradiční výstava hub spojená s mykologickou poradnou se otevře od čtvrtku 11. do soboty 13. září v šumperském muzeu.

„Návštěvníci výstavy si budou moci nechat své nálezy hub odborně určit a mohou se také na realizaci výstavy spolupodílet tím, že před otevřením výstavy poskytnou své nálezy k prezentaci. Uvítáme jakékoliv druhy hub včetně dřevokazných, které lidé mohou během úterý 9. a středy  10. září odevzdávat v informačním centru nebo ve výstavní síni Vlastivědného muzea. Dárci budou v případě jejich souhlasu uvedeni jako spoluautoři," uvedla kurátorka výstavy Magda Zmrhalová.

Tvůrci expozice doufají, že podobně jako v předchozích letech se jim podaří vystavit přes 200 exponátů.

Vzhledem k tomu, že budou vystaveny živé houby, je konání výstavy časově omezeno na pouhé tři dny. Ve čtvrtek a pátek bude otevřeno od 9 do 17, v sobotu od 9 do 12 hodin. Vstupné je 20 korun, děti do 15 let zaplatí 10korn.

Středoafrické Burundi představí fotografie, tanec i káva

Zábřeh - Ve čtvrtek 11. září pořádá Zábřežská kulturní ve spolupráci s Českou křesťanskou akademií přednášku lékařky Elišky Maradové o jejím působení ve středoafrickém státu Burundi. Posluchače čeká povídání o tom, jak se i díky darům ze Zábřeha rozvíjí projekt knihovny ve městě Buraniro. Připravena je vernisáž fotografií doplněná o taneční workshop či ukázku nošení břemen. Návštěvníci akce budou moci rovněž ochutnat pravou burundskou kávu a kaši ubugali.

Vernisáž odstartuje v sále kina Retro v 17 hodin, přednáška o hodinu později. Vstupné na akci je dobrovolné a bude, stejně jako výtěžek z prodeje občerstvení, poukázáno ve prospěch projektu Knihomol v Buraniru.

Cestovatelé představí Austrálii

Šumperk – O své cestě po Austrálii budou vyprávět prostřednictvím fotografií v Městské knihovně v Šumperku dobrodruzi z polského města Nysa. Vernisáž zahájí autoři snímků ve čtvrtek 11. září v 17 hodin. Manželé Agnieszka Wolnicka Pawlik a Przemysław Pawlik z partnerského města Nysa jsou vášniví cestovatelé, fotografové, milovníci přírody a řemeslné výroby. Již více než deset let společně realizují své sny. Fotografie z cest prezentovali na kolektivních i individuálních výstavách. Austrálii navštívili dvakrát, tato země je fascinovala. „Tématem výstavy v knihovně je cesta po západní Austrálii, kterou uskutečnili v zimě 2013. Návštěvníci uvidí na fotografiích lidskou rukou nedotčené krajiny i pulzující velkoměsta," zve do knihovny její ředitelka Zdeňka Daňková.

Talentovaní umělci představují mladou malířku

Zábřeh – Seriál, ve kterém zábřežské muzeum podporuje amatérské výtvarníky, pokračuje výstavou Evy Petrůjové.

Expozice nazvaná Evino jablko, ve které amatérská malířka vystaví na tři desítky obrazů, představuje průřez její patnáctiletou tvorbou. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 11. září v 17 hodin a potrvá do 5. října.

Dvaatřicetiletá Eva Petrůjová, se narodila v Rýmařově, nyní působí v Olomouci. Autorčin osobitý a spontánní styl má blízko k Art brut neboli umění v syrovém stavu, které se vymyká uznávaným kulturním šablonám.

Autorka patří mezi umělkyně, které mají tendenci prezentovat svoji tvorbu spíše v úzkém kruhu příznivců než ji zprostředkovávat širší veřejnosti. To se však rozhodla změnit letos v létě, kdy se zapojila do ojedinělého projektu nazvaného Talentovaní umělci.

„Naším cílem je podpora začínajících a amatérských talentovaných umělců a umělkyň. V první fázi našeho projektu vyhledáváme jak umělce, tak vystavovatele, kteří by rádi navázali spolupráci," říká zakladatelka projektu, pražská herečka Tereza Pokorná Herz.

Radečci zahrají na střeše divadla

Šumperk – Ze střechy divadla bude v pátek 12. září znít hudba – uskuteční se zde hned dva koncert kapely O5 a Radeček a jejich hostů. Začátek je od 18 a od 20 hodin.

Podle člena kapely Ondřeje Poláka by mělo jít o dva rovnocenné koncerty, ale každý bude trochu jiný. „Z bezpečnostních důvodů budeme na každý koncert prodávat pouze osmdesát lístků. Ten večerní je už beznadějně vyprodaný, takže jsme přidali ještě jeden odpolední. Ta ten ještě několik vstupenek zbývá," uvedl Ondřej Polák.

Prozradil, že kapela bude vybírat oblíbené hity, i ty starší, které ještě na živo nehrála. „Přiznávám, že se nám už moc zkoušet nechce, takže budeme hrát i na přání. I můj bratr Tomáš, který zpívá a moderuje, často překvapuje i nás, takže počítáme s velkou improvizací. Každý koncert tedy opravdu může být trochu odlišný i co se týče skladeb. Přizpůsobovat se budeme posluchačům i atmosféře," vysvětlil Ondřej Polák.

Jako host vystoupí skupina Fleksible.  Vstupné v předprodeji Domu kultury Šumperk je 120, v den akce 150 korun.

Krajky uvidí na živo i na fotografii

Mohelnice – Společnou výstavu připravují na sobotu 13. září Mohelnický spolek ručních řemesel a místní patchworkový klub. Návštěvníci si budou moci prohlédnout díla díkovných rokou na živo i na fotografii. Vernisáž výstavu otevře v 10 hodin, zájemci si ji budou moci prohlédnout do 26. září. Vstupné je dobrovolné.

V Rohli chystají Svatohubertské slavnosti

Rohle – V sobotu 13. září se poprvé v historii obce Rohle budou konat Svatohubertské slavnosti. Akce odstartuje v 10 hodin minikoncertem loveckých trubačů před kostelem sv. Martina v Rohli.

V 10.30 hodin je na programu slavnostní svatohubertská troubená mše, doprovázená mužským pěveckým sborem Řádu sv. Huberta, kterou celebruje zábřežský děkan František Eliáš. Pozvání k účasti na této mši přijali mimo jiné také členové Řádu sv. Huberta se sídlem v Kuksu.

Od 12.00 hodin je pro všechny hosty připraveno občerstvení v zahradě kulturního domu v Rohli. „Milovníci dobrého jídla se mohou těšit na zvěřinové speciality připravené skutečným mistrem kuchařem. V průběhu odpoledne bude komentovaná přehlídka plemen loveckých psů, které myslivci využívají při výkonu práva myslivosti, děti se mohou zúčastnit soutěže ve střelbě ze vzduchovky, s krátkým programem vystoupí Radušky a možná bude i nějaké překvapení," přiblížili další program pořadatelé. (A.K.)

V září to v Rovensku naposledy zabublá

Rovensko – Nablýskané historické vozy, spanilá jízda, výstava unikátních aut – to vše bude k vidění v neděli 14. září u Galerie Kafe v Rovensku. Ve 14 hodin zde začíná akce Podzimní zabublání. Do 13 hodin si zájemci budou moci prohlédnout vystavenou techniku, od 14 do 16 hodin vyrazí vozy na propagační jízdu. V 16.30 hodin pořadatelé předají účastníkům pamětní listy.

Hlava v písku představí hereckou elitu

Zábřeh - Divadelní sezona v zábřežském kulturním domě pokračuje v neděli 14. září titulem Hlava v písku. Netradiční komedie ze současnosti z pera a v režii Patrika Hartla nabídne především skvělé herecké výkony Jana Potměšila a Ivany Chýlkové, jejich divoké manželské hádky i usmiřování. „Dráždila mě představa spojit zdánlivě nesourodé osobnosti v příběhu o partnerech, kteří spolu nedokážou vyjít, přestože se milují tak osudově, že má jejich vztah téměř antické rozměry," řek Patrik Hartl o své hře.

Inscenace překvapí zejména netradičními střihy tvořenými televizory či výstupy redaktorky v podobě Jany Strykové, která bravurně zvládá všechny své role. „Příběh lásky, peněz a vzájemné nedůvěry nenechá diváka bez emocí. Zavede ho mezi maďarskou smetánku, kde se odvíjí příběh o nevěrném a bohatém Ištvánovi a jeho milující Enike, jejichž životy se v jediném okamžiku zcela nečekaně převrátí naruby," naznačil zápletku produkční Vratislav Jarmar.

Poslední volné vstupenky na představení Hlava v písku v hodnotě 280 a 320 korun lze zakoupit v prodejních místech Zábřežské kulturní v Šumperku, Mohelnici, Zábřehu, Štítech a Hanušovicích.

Pavel Taussig převezme klíč od městských bran

Zábřeh - Symbolický klíč od bran města Zábřehu převezme v úterý 16. září v sále kina Retro filmový historik a publicista Pavel Taussig. Město jeho dětství a mládí ho tímto ceremoniálem přivítá do společnosti čestných občanů. Bude teprve šestnáctou takto oceněnou osobností.

Setkání s absolventem zábřežského gymnázia se uskuteční na půdě filmového klubu. „Diváci se mohou těšit na ukázky z Taussigovy filmové a publicistické tvorby, střípky ze života a především zajímavé povídání s touto významnou osobností, které povede Miroslav Macek," přiblížila program večera Věra Smrčková, šéfka zábřežského biografu.

Pavel Taussig prožil dětství v Zábřehu. Pod vlivem svého otce, nadšeného ochotníka, odmalička inklinoval k divadlu. Po vystudování zábřežského gymnázia v roce 1967 absolvoval dějiny a teorii literatury, divadla a filmu na Univerzitě Palackého, kde po sametové revoluci přednášel dějiny českého filmu. Dlouhodobě se zabývá historií české kinematografie a jejími osobnostmi. Publikoval stovky článků, napsal řadu knižních monografií.

Autorsky se podílel na pořadech České televize a dokumentárních filmech. Je autorem námětu Svěrákovy oscarové komedie Kolja, kterou navíc obohatil svou hereckou kreací v epizodní postavě starožitníka. Už předtím si zahrál v několika filmech a objevil se také v několika televizních inscenacích.

Pavel Taussig se dodnes podílí na kulturním životě města. Byl členem odborné poroty festivalu Welzlovo filmobile a moderoval i besedy s významnými osobnostmi české kinematografie. Setkání, které se koná u příležitosti 760 let města Zábřeh, začne v 19.30 hodin.

Expozice připomene, jak vzkvétalo Jesenicko

Jeseník - Rozkvět Jesenicka v letech 1848 až1918 – tak se jmenuje výstava, která se otevře ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Na vernisáži, která se uskuteční v úterý 16. září od 18 hodin, vystoupí kapela Blue Star Dixie se stylovou hudbou přelomu 19. a 20. století.

„Expozice zachycuje největší rozmach regionu od dob těžby zlata. Ten ukončily válečné události v letech 1914 až1918. Téma je velmi široké a obsáhlé, proto jsme si dovolili je pojmout lehce netradiční formou," uvedla kurátorka výstavy Jarmila Peňázová.

Základní informace i zajímavosti jsou seřazeny abecedně tak, že každé možné písmeno zahrnuje alespoň jedno heslo týkající se tématu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout předměty z historie vodoléčby, turistiky, umění, ale také z prvopočátků muzejní činnosti.

Výstava bude otevřena  v hlavním sále Vlastivědného muzea Jesenicka do 15. listopadu.