Přednáška o slavných šumperských vilách

Vikýřovice - Obecní knihovna ve Vikýřovicích zve na přednášku Evy Semrádové s názvem Slavné šumperské vily. Beseda o architektuře i historii se uskuteční ve středu 12. listopadu od 17 hodin ve vikýřovické knihovně ve Sportovní ulici.

V Hanušovicích zavoní Francie

Hanušovice – Poznejme Francii – tak se jmenuje akce, kterou na středu 12. listopadu připravilo místní informační centrum. Akce odstartuje v 15 hodin výstavou dětských kreseb a vystoupením hudební školy Yamaha Bohdíkov. Od 16 do 17 hodin proběhne ochutnávka francouzských specialit. Akci uzavře přednáška Miroslava Daneše na téma Francie. Po celou dobu bude připraveno zábavné hraní pro děti a kolo štěstí.

Bylinkářka poradí, jak na nemoci

Bludov -  Kulturní dům Bludov zve  na přednášku známé bylinkářky Jarmily Podhorné z Brodku u Konice. Beseda začíná ve čtvrtek 13. listopadu od 18 hodin. Po přednášce mohou zájemci využít nabídky sestavení kúr z bylin přímo na zvolené zdravotní obtíže a zakoupit produkty  přímo na místě. Vstupné je dobrovolné.

Historik popíše změny na Javornicku

Jeseník - Beseda na téma První světová válka a její dopad na Javornicku se uskuteční ve čtvrtek 13. listopadu od 17.30 hodin ve středisku volného času Duha v Jeseníku. Milan Rychlý z jesenického muzea připomene historii Javornicka i to, jak se region změnil sto let od zahájení „Velké války". Vstupné je 20 korun.

V lázních zahraje, trombon, hoboj a klavír

Jeseník – Nejen lázeňští hosté jsou zváni na komorní koncert klasické hudby, který se uskuteční ve

čtvrtek 13. listopadu od 19 hodin v zrcadlovém sále jesenických lázní. Skladby proslulých autorů zahraje Erik Novotný (trombon), Eliška Slavíková (hoboj) a Veronika Kordasová (klavír). Vstupné je 80 korun.

Dobrodruh bude vyprávět o Indii

Zábřeh - Zábřežská kulturní zve ve čtvrtek 13. listopadu do kina Retro na přednášku cestovatele a hudebníka Karla Kocůrka. Povídání o nejznámějších indických kulturních památkách, ale i nejchudších slumech starého Dillí a nejlidnatější oblasti Indie – státu Uttarpradéš bude ozvláštněno muzicírováním na indické hudební nástroje. Vstupné činí obvyklých 50 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma.

Výstava přiblíží zimní večery našich předků

Šumperk - Za zimních večerů v chalupách - to je výstava, kterou otevře Vlastivědné muzeum v Šumperku. Expozice přibližuje, jak se žilo na venkově v minulosti. „Je to interaktivní výstava, na níž se návštěvníci dozvědí, jakým činnostem se lidé v zimním období věnovali.

Výstava je určena především dětem a mládeži," upřesnila autorka výstavy Mária Kudelová. Expozice bude otevřena bez vernisáže 14. listopadu v 9 hodin dopoledne. Výstava je rozsáhlým pětiměsíčním projektem, který je možné zhlédnout  až do 22. března příštího roku. „Během jejího trvání si návštěvníci vyzkouší, jak se například předl len, jak se tkalo, šilo a vyšívalo, obšívaly knoflíky, vyráběly kartáče nebo pometla, pletly košíky či dralo peří. Jak velkou událostí pro rodinu byla zabíjačka nebo jak na děti po škole čekaly domácí práce místo hraní. Jaké zvyky a obyčeje se dodržovaly o Vánocích a Velikonocích a které přetrvaly až dodnes," přiblížila výstavu její autorka.

Spisovatelka Iva Pekárková bude besedovat v Javorníku

Javorník – Zajímavého hosta, spisovatelku Ivu Pekárkovou, si v pátek 14. listopadu pozvali na besedu a autogramiádu do Javorníku. Autorka knih, která píše bez servítek, bude vyprávět o své zajímavé životní cestě od  18 hodin.

Jednapadesátiletá Iva Pekárková je česká prozaička, publicistka a překladatelka.

Studovala přírodovědeckou fakultu, obor mikrobiologie a virologie, ale krátce před jejím dokončením, v roce 1983, emigrovala. Zakotvila v Americe, kde vystřídala několik zaměstnání, včetně barmanky, sociální pracovnice a taxikářky v New Yorku. V roce 1997 se vrátila do Prahy. Krátce působila kako novinářka, od roku 2005 žije v Londýně. Literární činnosti se věnuje od začátku 80. let. Před odchodem do exilu publikovala populárně vědecké články ze svého oboru. V zahraničí své prózy uveřejňovala v exilových časopisech, v angličtině publikovala povídky a články v nejrůznějších magazínech a blozích.

Některé její knihy vyšly v překladu rovněž ve Spojených státech, Velké Británii, Německu, Španělsku a Slovinsku. Vstupné na besedu v Javorníku je dobrovolné.

Postřelmov zažije show Haliny Pawlowské

Postřelmov – Populární herečka a moderátorka Halina Pawlowská přijede v pátek 14. listopadu do Domu kultury v Postřelmově. Přiveze sem show s názvem Strašná nádhera aneb Co vždycky zabere na muže. Herečka si pro diváky připravila komediální příběhy o manželství, milencích, jídle a showbyznysu. Pořad začíná v 18 hodin. V předprodeji stojí lístek 150, v den pořadu 190 korun.

Filmánie láká do kina za padesát korun

Zábřeh - V listopadu si zábřežské kino Retro připomene výročí digitalizace festivalem Filmánie, který nabídne možnost vyrazit si do kina od pátku 14. do pondělí 17. listopadu na celkem jedenáct filmových titulů za bezkonkurenční vstupné. Jaká je letošní nabídka?

Dramaturgie kina myslela jak na dětské, tak i dospělé diváky. Na řadu přijdou filmy z regionu, úspěšné snímky poslední doby, dětským filmům bude jistě kralovat úspěšná česká pohádka Tři bratři. „V programu jsme nezapomněli ani na děti, pro ty máme nachystány tři úspěšné rodinné filmy – Jak vycvičit draka 2 ve 3D, Ledové království ve 3D a Svěrákovy Tři bratry. Po jejich skončení budou dětem k dispozici omalovánky a další odměny s filmovou tematikou," popisuje dětskou část  Filmánie vedoucí kina Věra Smrčková.

Festival zahájí v pátek 14. listopadu prvotina Miroslava Krobota Díra u Hanušovic, večer na diváky čeká adaptace prvního dílu knižní trilogie Labyrint: Útěk.  V sobotu odpoledne se bude promítat v Šumperku natáčený film Krásno a večer důstojný nástupce prvního dílu Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil.  V diváky i kritiky oceňovaném snímku Gravitace si v neděli vychutnáme nejen skvělou Sandru Bullock, ale především úžasné záběry z vesmíru ve 3D projekci. Při večerním představení kino ožije filmovým ohňostrojem Vlk z Wall Street s Leonardem DiCaprio v hlavní roli. Filmánii uzavře pondělní projekce filmů o dvou slavných osobnostech. Dokument Století Miroslava Zikmunda provede životem slavného cestovatele a večer diváci nahlédnou do světa Formule 1 a úžasného příběhu Nikiho Laudy. „Celý prodloužený víkend od 14. do 17. listopadu bude možné chodit do kina Retro na všechny filmy jen za 50 korun a na 3D filmy za 60 či 70 korun," zve diváky Věra Smrčková.

V Hanušovicích chystají čaj o páté

Hanušovice - Svatomartinský čaj o páté se uskuteční v sobotu 15. listopadu od 17 hodin v Domě kultury v Hanušovicích. K tanci a poslechu hraje 2 Pop Music. Pořadatelé z K2 Hynčice slibují bohaté občerstvení, vstupné je 50 korun.

V Barborce budou hrát trubači

Zábřeh – Kostelem sv. Barbory v Zábřehu budou v sobotu 15. listopadu od 17 hodin znít dechové nástroje. Trubači Zábřeh připravují koncert, na kterém zahrají nejen loveckou hudbu současných autorů, ale také skladby jiných žánrů. Jako host vystoupí kvartet ve složení tři horny a trumpeta, v jehož čele je hornista Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Ján Garláthy a trumpetista Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK Jan Fišer.

Na koncertě Trubači pokřtí své první CD, které obsahuje nejen loveckou hudbu.

Šumperk se přidá k Noci divadel

Šumperk – Sobota 15. listopadu bude po celé republice  patřit divadlu. Do druhého ročníku Noci divadel se zapojí desítky kulturních stánků a mezi nimi nebude scházet ani Šumperk. Zde dění odstartuje v 18 hodin průvodem, který vyrazí od radnice směrem k divadlu. Do průvodu se může zapojit každý, organizátoři přivítají lampiony i kostýmy. Ty ale nejsou podmínkou. V 19 hodin zazní ve všech divadlech, které se do akce zapojí, potlesk. Poté se divadlo zdarma otevře pro veřejnost. Členové hereckého souboru a jejich tým složený ze šumperských studentů, připravil bohatý program až do 23. hodiny, kdy Noc divadel vyvrcholí nevšední prohlídkou budovy.

Na Švagrově budou Martinské slavnosti

Vernířovice - Víkendový pobyt pro rodiče s dětmi Martinské slavnosti připravuje od soboty 15. do neděle 16. listopadu ekologické centrum Švagrov ve Vernířovicích. „Vyrobíme si lucerničky, dovíme se o Martinovi na bílém koni a vydáme se s malým světýlkem do tmy na setkání s ním. Upečeme martinské rohlíčky a u krbu a svíček oživíme atmosféru přástek se zpěvem, vyprávěním příběhů a ručními pracemi," zvou pořadatelé. Nutná je přihláška předem.

Bohemian piano trio zahraje ke státnímu svátku

Zábřeh - Třetí koncert letošní sezony, který se uskuteční u příležitosti státního svátku České republiky, připravil cyklus Bravo na neděli 16. listopadu, kdy vystoupí v kostele sv. Barbory od 18 hodin soubor Bohemian piano trio. Ten se v Zábřehu představí ve složení: Jaroslav Studenka (housle), Vilém Bartl (violoncello) a Lubor Horák (klavír). V rámci koncertu s názvem Čtyři roční období budou provedeny skladby A. Vivaldiho, J. S. Bacha, A. Dvořáka a dalších autorů. Majitelé slevové karty Bravo zaplatí za vstup 70 korun, zatímco ostatní o dvacet korun více, děti do 15 let mají vstup zdarma.

Ondřej Brzobohatý se představí jako zpěvák

Zábřeh - Ve velkém sále zábřežského kulturního domu se o státním svátku, v pondělí 17. listopadu, představí muzikant a herec Ondřej Brzobohatý. Na koncertu slibujícím nevšední zážitek uvede nejen svoji doprovodnou kapelu, ale i debutové album Identity.

„Identity Tour navazuje na mimořádně vydařené jarní turné. Nabídne však komornější atmosféru a upravený program nejen s písničkami z nového alba. To už se několik měsíců drží v hitparádně nejprodávanějších tuzemských CD a Brzobohatému vyneslo záhy po vydání Zlatou desku Supraphonu," uvedl produkční Vratislav Jarmar.

Ondřej Brzobohatý působil do roku 2007 v kapele Bůhví, od té doby pokračuje v sólové hudební kariéře jako zpěvák a klavírista s vlastní kapelou. Jako hudebník a producent spolupracoval například s Darou Rolins, Petrem Hapkou, Michalem Horáčkem nebo Jaromírem Nohavicou. Jako herec působil například v seriálech Ulice nebo Gympl, ke kterému složil úvodní skladbu. Herecky aktivní je zejména v Hudebním divadle Karlín a Divadle Radka Brzobohatého. Několikrát moderoval Českého Slavíka, získal cenu TÝTÝ za nejoblíbenějšího herce roku 2012. Letos v květnu vydal první sólové album Identity.

„Vystoupení Ondřeje Brzobohatého a jeho kapely startuje v 19 hodin, po něm bude následovat autogramiáda ve foyer," informoval Vratislav Jarmar.

V Katolickém domě zahrají dechovky

Zábřeh - Příznivci dechovky pravděpodobně s netrpělivostí vyhlížejí 17. listopad. Tento den již tradičně patří v Katolickém domě festivalu dechovek. Akci zahájí prvními tóny již v 10 hodin domácí Veselá kapela. V programu se dále představí Postřelmovská muzika, Hanácký region bude reprezentovat krojovaná dechová hudba Příkazanka, Vysočinu dechová hudba Dolnovanka a jihomoravský region vítěz celostátní soutěže uměleckých škol - Dechový orchestr z Veselí nad Moravou. Tombola a jsou občerstvení zajištěny.

Špičkové kvarteto přiveze klasiky

Šumperk - Listopadová část cyklu Klasika Viva se odehraje ve společnosti vynikajícího smyčcového kvarteta, které zahraje v pondělí 17. listopadu od 19 hodin v klášterním kostele v Šumperku. V programu zazní skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších světoznámých autorů. Škampovo kvarteto odstartovalo svou strmou uměleckou dráhu v březnu roku 1989 na pražské AMU pod vedením profesorů Antonína Kohouta a Milana Škampy, členů legendárního Smetanova kvarteta, a velice rychle zdomácnělo na našich a zahraničních pódiích. Čtveřice má na svém kontě několik prestižních ocenění, hrála na pódiích po celém světě, natočila několik hudebních nosičů a doprovázela světoznámé sólisty. Škampovo kvarteto věnovalo vždy mimořádnou pozornost Janáčkově hudbě. Vznikl tak první originální projekt koncertů v letech 2001-2002 Janáček a jeho moravské kořeny. Další projekt vznikl u příležitosti roku české hudby 2004, kdy Škampovci prohloubili svoji spolupráci s Ivou Bittovou. Pro Supraphon natočili Janáčkovu sbírku Lidová poezie v písních. K významným počinům Škampova kvarteta patří i jeho pedagogické aktivity. Vedle mistrovských kurzů je to zejména spolupráce s londýnskou Royal Academy of Music, kde jsou od září 2001 jmenováni hostujícími profesory v oboru komorní hudby na katedře smyčců. Za vstupenku na koncert zaplatíte 100 korun.

Cestovatel zavede na Havajské ostrovy

Bludov - Cestovatel Jiří Mára, který se svou rodinou procestoval USA včetně Havajských ostrovů, se podělí o své zážitky s návštěvníky kulturního domu v Bludově. Cestopisná přednáška je na programu kulturního domu v Bludově v úterý 18. listopadu od 18 hodin.

„Prozkoumali jsme všechny nejznámější národní parky severoamerického západu od jihu až ke kanadské hranici. Kromě překrásné přírody nás zlákalo také centrum hazardu Las Vegas, červené koberce Holywoodu nebo proslulá věznice Alcatraz. Na Havajských ostrovech jsme navštívili vyhlášené pláže s mořem skrývajícím korálové útesy plné pestrobarevných rybek a tajemných želv. Ale čekaly nás i hrozivé vulkány, láva a boj s výškovou nemocí," naznačil téma přednášky Jiří Mára. Vstupné je dobrovolné.