Dobrodruh bude vyprávět, jak stavěl loď
Šumperk – Plachetnice La Grace brázdila moře a oceány v 18. století. Repliku této slavné lodi postavil dobrodruh a cestovatel Jiří Dvorský. A právě on bude hostem besedy, která se uskuteční ve čtvrtek 29. ledna od 19.30 hodin v Domě kultury v Šumperku.

„Na setkání s tímto zajímavým člověkem bych rád pozval širokou veřejnost a především ty, kteří mají rádi dobrodružství. Navíc některému z posluchačů se může splnit i jeho sen. Kapitán lodi Jiří Dvorský totiž hledá mladé lidi, kteří by tvořili posádku na závod v Norsku," prozradil produkční domu kultury Ondřej Polák. Vysvětlil, že závody jsou určeny pro mladé námořníky do 26 let.

„Na besedě bude kapitán La Grace vyprávět o tom, jak loď stavět a podělí se o dobrodružství, která na tomto unikátním plavidle zažil. Přiveze s sebou také množství zajímavých fotografií, které bude během svého pořadu promítat," doplnil Ondřej Polák.

La Grace je replika brigy z 18. století. La Grace, v překladu Půvabná, byla svého času nejznámější korzárskou plachetnicí. Každý rok vyplouvala z americké pevniny do Karibiku a zde s guvernérovým povolením přepadala nepřátelské koráby. Pověstné je její vítězství nad dvěma španělskými koráby naloženými cukrem, tabákem a vínem u pobřeží Guatemaly.

Stavba novodobé lodi byla zahájena na konci roku 2008 v egyptském Suezu pod dohledem právě kapitána Jiřího Dvorského a lodního konstruktéra Daniela Roseckého. Dnešní replika slouží výhradně pro výuku starého námořnického řemesla, tedy jako školní loď.

Koncem října 2012 La Grace ztroskotala u španělského města Marbella, když se jí v noci při silném větru a vlnobití uvolnila kotva a loď byla zanesena na mělčinu. Po téměř rok trvajícím úsilí byla opravená La Grace opět spuštěna na vodu v srpnu 2013.

Vstupné na besedu s kapitánem plachetnice, která brázdí vlny oceánů pod českou vlajkou, je 100 korun.

Cestovatel představí v Retru své fotografie
Zábřeh - Poslední lednová akce zábřežského festivalu Welzlování se uskuteční ve čtvrtek 29. ledna od 17 hodin v kině Retro. To připravilo vernisáž výstavy fotografií místního cestovatele Vítězslava Vursta. „Nikdy jsem nefotil na výstavy, ale abych si jednou mohl svá putování znovu prožít prostřednictvím svých fotografií," říká skromně autor, který bude v zábřežském biografu vystavovat fotografie z cest po Mongolsku, Transsibiřské magistrále, Skandinávii či Kavkaze.

Děti jsou zvány na maškarní bál
Staré Město – Maškarní ples pořádá ve čtvrtek 29. ledna od 16 hodin Základní a Mateřská škola ve Starém Městě. Do kulturního domu jsou zváni nejen malí tanečníci, ale i jejich rodiče či prarodiče.

Medulka v muzeu představí svou včelí rodinu
Šumperk - Proč včely tančí? Proč se jim oznamovala smrt hospodáře? A za co včelaři vděčí Františku Hruškovi? To je pouze několik otázek, které návštěvníkům šumperského muzea zodpoví včelí průvodkyně Medulka na výstavě O včelách a lidech. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 29. ledna v 17 hodin v Hollarově galerii šumperského vlastivědného muzea.

O životě včel se návštěvníci dozvědí nejen z textů, tentokrát zpracovaných komiksovou formou, ale i prostřednictvím interaktivních prvků z dílny šumperského muzea a střediska ekologické výchovy Doris.

„Na výstavě se snažím postihnout i to, co mám na včelaření, ale i na celé kultuře nejradši. To, jak se do něj promítají představy, vědomosti a znalosti člověka," říká o expozici její autorka Mária Kudelová. „Nebude zde chybět například včelí kalendář, stará moudrá lidová přísloví o včelách i včelařích a krásná pověst o vzniku bludovského kostelíčku, za který také můžou včely," doplňuje etnografka šumperského muzea.

Práci člověka ve včelíně představí sbírkové předměty používané od dávné minulosti až dodnes. Nejstarším datovaným předmětem na výstavě je hliněná vosková nádoba z roku 1752. V interaktivní části si pak zájemci budou moci vyzkoušet, jak včela sbírá med a pyl nebo jak staví své voskové obydlí.

Etnografické a zoologické sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku doplní exponáty zapůjčené od občanského sdružení Dubická včela Františka Vlčka. Součástí výstavy budou i výtvarné dílny a doprovodné programy pro děti. Zájemci ji budou moci navštívit až do 26. dubna.

Markéta Pilátové bude číst ze své knihy
Rapotín – Kulturní centrum v Rapotíně bude mít ve čtvrtek 29. ledna vzácného hosta. Od pěti hodin odpoledne se milovníci literatury budou moci setkat se spisovatelkou

Markétou Pilátovou. Ta připravila pro posluchače autorské čtení ze své nové knihy Tsunami blues, během kterého bude promítat fotografie z Latinské Ameriky. Hispanistka, novinářka a spisovatelka publikuje eseje, články povídky či autorské sloupky v mnoha českých médiích, píše i písňové texty pro zpěvačku Moniku Načevu. V současnosti pracuje jako krajanská učitelka v Brazílii. Je vdaná, bydlí v Praze a ve Velkých Losinách. Vstupné na besedu je 30 korun.

Čítárna pořádá večer nad knihou s koncertem
Šumperk – V pátek 30. ledna od 19 hodin se uskuteční v nedávno vzniklé Čítárně ve Štefánikově ulici č, 26 v Šumperku (naproti papírnictví na křižovatce s ulicí Lautnerova) komponovaný pořad s předčítáním a koncertem. Číst bude Pavla Čermáková, koncertovat bude nově vzniklé vokální kvarteto ve složení František Soukup, Eva Maturová, Vojtěch Schlemmer a Anna Dubská. Zároveň proběhne vernisáž fotografií Jany Veselé s názvem Fotomžiky a Doteky přírody Ireny Benešové. Pořadatelé zároveň zvou do Čítárny seniory, kteří se budou setkávat nad knihou každý čtvrtek od 10 do 11 hodin.

Kapela No Name míří do Šumperka
Šumperk – Další „pecka" z oblasti populární hudby míří do Šumperka. Po koncertu kapely snů Supergroup CZ zahraje v místním kulturáku slovenští No Name. Koncert je na programu v pátek 30. ledna od 20 hodin. Předskokanem kapely bude Stanislav Hojgr Band.

Vystoupení šumperského zpěváka Stanislava Hojgra okoření křest jeho debutového alba. Ve druhé části večera to už rozbalí jedna z nejpopulárnějších slovenských kapel posledních let No Name.

Skupina vznikla v 26. srpna 1996 v Košicích. V tento den zvítězila v místní soutěži kapel zvané Košický zlatý poklad ´96. Zakládajícími členy byli Viliam Gutray a trojice bratrů Timkových – Igor, Roman a Ivan. Opravdový průlom nastal v roce 2000 s albem Počkám si na zázrak, a to především díky písním Ty a Tvoja sestra a Žily.
V předprodeji stojí vstupenka na koncert 240, v den akce 290 korun.

Expert bude přednášet o unikátním mostu
Vikýřovice - Bailey Bridge je mostní konstrukce pojmenovaná po inženýrovi Donaldu Baileym, pracujícím v Britské válečné kanceláři. Navrhl ji začátkem 40. let 20. století a za tento vynález získal šlechtický titul. Generál Bernard Montgomery o Bailyho konstrukci řekl: „Nikdy bychom nedosáhli takové rychlosti postupu vpřed, kdybychom neměli Baileyho mosty. Pomohly nám vyhrát válku." A právě o unikátní konstrukci bude v pátek 30. ledna od 17 hodin v Muzeu silnic ve Vikýřovicích přednášet pracovník muzea Tomáš Turek.

Další akcí ve vikýřovickém muzeu silnic bude výstava z historie dopravního značení s názvem Začalo to kamenem. Vernisáž se uskuteční v úterý 3. únory v 17 hodin a potrvá do 30. května.

Aktivní Zlatohoráci lákají na ples
Zlaté Hory – První ples pořádá Spolek aktivních Zlatohoráků v pátek 30. ledna. Spolkový ples obsadí sál sanatoria Edel ve Zlatých Horách od 20 hodin. Pořadatelé připravují bohatý doprovodný program, tombolu i občerstvení. K tanci a poslechu hraje kapela BT – Nova, vstupné je 150 korun.

Lístek na městský ples je za stovku
Hanušovice – Již po dvanácté pořádá radnice v Hanušovicích Městský ples. Ten se uskuteční v pátek 30. ledna od 20 hodin v místním kulturním domě. O hudbu se postará kapela Blue Band Company Přerov, v programu vystoupí Klub tanečního sportu Šumperk. Pořadatelé slibují bohaté občerstvení i losování vstupenek o hodnotné ceny. Lístek přijde na sto korun.

Na plese zazpívá Petr Kolář
Mohelnice – Jeden z nejvýznamnějších podniků v regionu, společnost Hella Autotechnik Mohelnice, pořádá v sobotu 31. ledna reprezentační ples. Hlavní hvězdou večera bude zpěvák Petr Kolář. K tanci a poslechu hraje Orchestr OH Band. Ten začne ve velkém sále mohelnického domu kultury ve 20 hodin.

Skauti se sejdou na bále v Rapotíně
Rapotín – Velký sál kulturního centra v Rapotíně odsadí v sobotu 31. ledna večer skauti a přátelé skautingu. Koná se zde Skautský ples, který od 19 hodin organizují šumperské oddíly. Návštěvníci se mohou těšit na polonézu, skvělý program, soutěž či tradiční skautskou tombolu. K tanci a poslechu bude hrát skupina Lucky Band a vystoupí zde několik různorodých skupin skautů i neskautů. Vstupné je 120 korun.

Divadlo Koráb přiveze karneval
Šumperk – Bývalý šumperský herec Radim Koráb přijede do města svého dřívějšího působiště se svým Divadlem Koráb, které mí domovskou scénu v Brně. V neděli 1. února naservíruje především pro děti a jejich rodiče maškarní karneval. Ten se uskuteční od 15 do17 hodin ve velkém sále Domu kultury Šumperk. Na návštěvníky čeká malování na obličej, vyrábění masek, zdobení lampiónků a další zábavný program. Vstupné je 80 korun.

Povypráví o obnově pramenů
Jeseník – O obnově pramenů na Jesenicku bude ve Videokavárně Sofie v areálu jesenických lázní vyprávět v pondělí 2. února Jiří Glabazňa. Beseda, která bude doplněna i obrazovým materiálem, začíná v 18.45 hodin.

Cestovatel představí Nepál na fotografiích
Rapotín – Nepál prostřednictvím svých fotografií představí cestovatel Karel Kocůrek na výstavě, která se otevře v pondělí 2. února v galerii kulturního centra v Rapotíně.

Díky částečné znalosti nepálštiny se Karel Kocůrek dostal do míst, které běžný turista nenavštíví, jako je například klášterní kuchyně či rodinné oslavy Šerpů. Dostal se i mezi školáky, protože suploval výuku hudební výchovy v základní škole E. Hillaryho v Namche Bazar.

Galerie je otevřena od pondělí do pátku od 9 do17 hodin, v sobotu od 9 do 13 hodin. Výstavu si zájemci budou moci prohlédnout do konce března.

Výstava v Pohodě: Okamžiky setkání
Jeseník – Místní patriot a milovník přírody Marcel Šos vystavuje své snímky od pondělí 2. února v kině Pohoda v Jeseníku. Expozice s názvem Okamžiky setkání si zájemci mohou prohlédnout až do konce února zdarma vždy před filmovým představením.

Fotograf ukazuje práci nemocničních kaplanů
Zábřeh - Být nablízku, tak se jmenuje putovní výstava, která v úterý 3. února dorazí do Katolického domu v Zábřehu. Vernisáž, která je spojena s besedou, začíná v 18 hodin.

Jde o putovní výstavu fotografií Filipa Fojtíka o službě nemocničních kaplanů. Představuje kolekci 25 černobílých snímků.

Filip Fojtík je dvojnásobný laureát prestižní soutěže Czech Press Photo Canon Junior Awards za snímek Loučení Poláků s oběťmi leteckého neštěstí (2010) a za soubor Stáří (2011), držitel 1. místa ve fotografické soutěži Velehrad 2010 v kategorii Portrét za soubor Boží služebníci.

Autor od července do září 2013 fotografoval nemocniční kaplany při jejich službě nemocným, seniorům a umírajícím v nemocnicích, hospicích a pobytových sociálních službách v Rajhradě, Brně, Olomouci, Holešově, Kroměříži, Praze a Ostravě.

Slavnostní zahájení výstavy proběhlo v neděli 20. října 2013 ve Fakultní nemocnici Olomouc. Jejím cílem je přispět k propagaci služby nemocničních kaplanů.

Snímky je dále možné shlédnout v Katolickém domě například v pátek 6. února během konání společenského plesu Charity Zábřeh.

Na přehlídce vystoupí talentovaní kytaristé
Jeseník – V jesenické kapli bude v úterý 3. února znít převážně kytara. Od 13 hodin se zde uskuteční Kytarová talent party. Představí se na ní talentovaní kytaristé ze všech základních uměleckých škol Jesenicka.