Lukáš Hejlík bude listovat v knize Gottland
Šumperk, Jeseník – Další díl Listování s hercem Lukášem Hejlíkem míří do Šumperku. Představení začíná v úterý 24. února od 18 hodin. Tentokrát se bude na prknech divadla číst z knihy Gottland od Mariusze Szczygieła. Autor o své knize říká: „Svět bez Boha není možný, a tak v nejateističtější zemi světa, jakou je Česko, hraje sedmašedesátiletá hvězda důležitou roli. „ Vodopád informací a souvislostí o Česku v dvacátém století, promění tento publicistický bestseller na téměř detektivní, ale přesto velmi humornou „listovačku". S Lukášem Hejlíkem účinkují Lenka Janíková (alt. Petra Bučková) a Alan Novotný. Ve dvacet hodin se už tříčlenný soubor představí se stejným programem v hotelu Slovan v Jeseníku.

Kultovní film Vetřelec se objeví ve filmáči
Zábřeh - Režisérskou verzi kultovního snímku Vetřelec, který přinesl před 35 lety malou revoluci, budou mít jeho fanoušci možnost vidět v zábřežském kině Retro v úterý 24. února od 20 hodin. „Film, který vzbudil na počátku 80. let v kinech opravdový rozruch a stal se inspirací pro další filmy mladých tvůrců Hollywoodu, přinášíme v restaurované verzi, s digitálním zvukem a hlavně ve speciálním režisérském sestřihu," přibližuje speciální projekci vedoucí kina Věra Smrčková. Připomněla, že Vetřelec byl zařazen Americkým filmovým institutem na 7. místo v žebříčku nejlepších sci – fi filmů všech dob.

Cestovatel provede posluchače po Himalájích
Rapotín – Fotograf, hudebník a cestovatel Karel Kocůrek pořádá v úterý 24. února od 17 hodin v kulturním centru v Rapotíně přenášku Sám v Himálaji. Místní rodák procestoval Island, Izrael, Tunis, Mexiko, USA, Kanadu, Aljašku, Indii či Austrálii. Přednáška bude doplněna hrou na nepálské a tibetské hudební nástroje. Vstupné je 20 korun.

Výstava představí česko-polské pohraničí
Zlaté Hory – Krajinu na česko-polském hrani a především přírodní krásy na Zlatohorsku a Opolsku představí výstava, která bude k vidění od úterý 24. února v Městském muzeu ve Zlatých Horách. Expozice s názvem Ochrana přírody – společní věc byly realizována v rámci česko – polského projektu. K vidění bude do 31. března.

Knihovna zve na besedu se spisovatelem
Bratrušov – Obecní knihovna Bratrušov zve v úterý 24. února nejen milovníky regionálních pověstí na besedu s novinářem a spisovatelem Miroslavem Kobzou ze Zábřehu. Od 17 hodin bude vyprávět nejen o své knize Pověsti a legendy kraje pod Jeseníky.

V Rapotíně rozehrají Milostný trojúhelník
Rapotín - Milostný trojúhelník – to je název a zároveň téma inscenace, která je na programu kulturního centra Rapotín ve středu 25. února od 19 hodin. Hrají populární pražští herci Pavel Liška, Josef Polášek a Martin Zbrožek. Komedie čerpá z reálného života. Inscenace je plná písniček, absurdních situací, zápletek a neočekávaných zvratů. Inscenace nemá pevný scénář, herci jsou tak nuceni improvizovat, což vyvolává i humorné situace i pro samotné aktéry. Cena vstupenky je 200 korun.

Historik bude vyprávět o velké válce
Javorník - Velká válka na Javornicku - na toto téma bude přednáška historika Milana Rychlého, který bude vyprávět o osudech vojáků ve středu 25. února od 18 hodin v novém sále kulturního centra v Javorníku. Vstupné na akci je dobrovolné.

Písničkář Janoušek zavítá do Jeseníku
Jeseník - Recitál populárního brněnského folkového písničkáře Slávka Janouška bude hostit jesenický Blue-s club ve středu 25. února od 20 hodin. Rezervace míst k sezení předem je možná přímo v Blue-s clubu. Vstupné je 100 korun.

Dobrodruh zavede posluchače do Indonésie
Jeseník – Plíživá Kontra v Jeseníku pozvala ve čtvrtek 26. února na besedu cestovatele Honzu Prejdu. Ten bude od 17.30 hodin vyprávět o své cestě po ostrovech v Indonésii. Vstupné na besedu je dobrovolné.

Komisařka bude varovat seniory před zloději
Hanušovice – Ve čtvrtek 26. února jsou zváni všichni senioři z Hanušovic a okolí na besedu, kterou pro ně připravilo Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje. V hanušovickém kulturním domě bude od 15 hodin radit policistka Marie Štrbáková jak předejít kriminalitě na seniorech.

Na výstavě si prohlédnou pomocníky v domácnosti
Loštice - Zítra nevařím, protože peru, žehlím, uklízím – na výstavu s tímto názvem jsou zváni nejen milovníci historie do Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích. Expozice bude slavnostně otevřena vernisáží ve čtvrtek 26. února v 17 hodin. Výstava ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a jeho poboček bude zaměřena na čtyři hlavní pomocníky žen, a to pračku, ždímačku, žehličku, šicí stroj a vysavač. K výstavě budou připraveny komentované prohlídky a dílny pro děti základních i mateřských škol. Výstava potrvá do 24. května.

Zpěvačka přiveze jazz z Izraele
Staré Město – Do kulturního domu ve Starém Městě zavítá ve čtvrtek 26. února host až z Izraele. Trio ve složení Dida Pelled (kytara, zpěv), Tomáš Liška (kontrabas) a Dan Aren (bicí) přiveze hudbu pohybující se mezi jazzem a blues. Koncert začíná v 19 hodin, vstupné je 50 korun. Dida Pelled spolu s izraelským kolegou a českým kontrabasistou se vydala na turné po Česku. Mladá umělkyně se po dokončení střední školy a povinné vojenské služby v Izraeli přestěhovala do Spojených států, v New Yorku se pak dokázala prosadit v nejznámějších jazzových klubech a navázala spolupráci s umělci jako je Roy Hargrove a Gregory Hutchinson. Instrumentální hrou na kytaru a měkkým hlasem dokáže Dida Pelled své posluchače doslova uhranout.

Skvělí moderátoři pobaví Mohelnici
Mohelnice – Skvělý moderátor a úspěšný autor písňových textů Karel Šíp a bavič Josef Alois Náhlovský přijedou za svými fanoušky s pořadem Všechnopartička ve čtvrtek 26. února do Mohelnice. Ve volném dialogu proberou umělecké začátky, zážitky ze studentských let, pohovoří o sportovních aktivitách, proberou i cesty do zahraničí opředené veselými historkami. Prostor dostanou také dotazy diváků. Pořad začíná v Domě kultury v Mohelnici v 19 hodin, vstupenka stojí 250 korun.

V Zábřehu se představí komici Na stojáka
Zábřeh - Komici z pořadu Na stojáka Lukáš Pavlásek, Marek Daniel, Karel Hynek a Arnošt Frauenberg ve čtvrtek 26. února polechtají bránice návštěvníků zábřežského kulturního domu. Oblíbenou stand-up comedy známou z televizních obrazovek bude možné zažít v Zábřehu naživo vůbec poprvé. Kvarteto pobaví diváky gejzírem vtipů, zpěvem či improvizovanými scénkami. Pořádná porce humoru je pro zájemce připravena od 19 hodin, vstupné činí 180 a 220 korun.

Travesti show bude v Hotelu Slovan
Jeseník - Velká show, setkání s populárními zpěváky z celého světa, úžasné kostýmy - to vše mohou zažít návštěvníci jesenického Hotelu Slovan v pátek 27. února. Vystoupení stravesti skupiny Crazy Goddess začíná v 20 hodin. Vstupenka stojí 190 korun.

ŠOK přiveze do Javorníku komedii
Javorník - Divadelní soubor ŠOK ze Starého Města přijede rozesmát návštěvníky Městského kulturního střediska v Javorníku v pátek 27. února. Členové ochotnického souboru rozehrají komedii Ryba ve čtyřech od 19 hodin. Vstupenka přijde na 70 korun.

Tanečníci se vrátí do osmdesátých let
Rapotín – Šlágry skupiny ABBA či nezapomenutelné songy z muzikálu Pomáda budou znít v pátek 27. února v kulturním centru v Rapotíně. V osm hodin večer zde startuje 2. retro ples zaměřený na osmdesátá léta. Hity z tohoto období bude hrát DJ LESHA a DJ David Řehůřek. Pořadatelé budou losovat zajímavé ceny a slibují bohaté občerstvení. Zároveň vyhlásili soutěž o nej retro vohoz. Vstupné je 130 korun.

Welzlování uzavře filmový festival Expediční kamera
Zábřeh - Expediční kamera, přehlídka nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezony, zamíří opět do kina Retro. Festival, který se zde uskuteční 28. února již počtvrté, letos uzavře zábřežské Welzlování. Pro návštěvníky je opět připravena pořádná dávka dobrodružství, objevování i napětí.

Letošní Expediční kamera nabídne mimo jiné cykloexpedici po nejvyšších stezkách světa, výpravu na veslici napříč Indickým oceánem, paragliding v americkém Utahu a Wyomingu či lezení v obří ománské jeskyni. Mezi hlavní taháky festivalu bude patřit světově proslulý ultraběžec a skialpinista Kilian Jornet a jeho úchvatné výkony na alpských vrcholcích. Projekci osmi filmů opět doplní doprovodný program.

„Bude to povídání s Pavlem Paloncý ze Šumperku především o jeho vítězství v ultradlouhém pěším závodě ve Velké Británii a také diashow Petra Skály o dobrodružné cyklovýpravě do Maroka, kterou tento Zábřežan absolvoval na podzim loňského roku," popisuje Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.

Promítání, které startuje v 16 hodin, doplní i výstava fotografií cestovatele Vítězslava Vursta a také nabídka originálního občerstvení. Nejlepší festivalový film vyberou sami diváci prostřednictvím anketních lístků, jež budou na závěr slosovány o hodnotné ceny.

Folí de la fúl tančí již deset let
Šumperk - Folí de la Fúl je streetdancová dívčí taneční skupina, která reprezentuje město Šumperk za pomoci a podpory Vily Doris. V sobotu 28. února bude skupina slavit v Divadle Šumperk desáté narozeniny. Celovečerní taneční show se zajímavými hosty začíná v šest hodin večer, vstupenka stojí 70 korun.

Na plese zahraje Felix Slováček
Jeseník – Hvězdou 21. reprezentačního plesu, který se uskuteční v sobotu 28. února v jesenických lázní, bude špičkový saxofonista Felix Slováček. Návštěvníci se vedle jeho vystoupení mohou těšit také na taneční a barmanskou show, bohatou tombolu i drobné občerstvení. Vstupenka stojí v předprodeji podle místa od 180 do 240 korun, na místě pak 260 korun.

Výtvarníci se setkají v Divadle Petra Bezruče
Jeseník - Vernisáž výstavy Výtvarná setkávání se uskuteční v sobotu 28. února v 17 hodin ve výstavní síni Divadla Petra Bezruče v Jeseníku. Návštěvníci si budou moci prohlédnout práce grafik a soch Jany Krhánkové, Ivy Svobodové, Michaely Svobodové, Jana Hanulíka a hostů Zdeňky Morávkové, Ivony Stuchlíkové, Zuzany Syrovcové, Aleny Petruželové a Adama Krhánka.

Malí piráti budou tančit v Mohelnici
Mohelnice - Tříhodinové zábavné odpoledne pro děti plné soutěží a tance vypukne v Domě kultury v Mohelnici v sobotu 28. února od 15 hodin. Děti mají na pirátský karneval vstup zdarma, dospělí zaplatí 40 korun.

Preludim bude ve znamení violoncella
Šumperk - Druhý koncert šumperského festivalu Preludium Aloise Motýla je na programu v pondělí 2. března od 19 hodin. V klášterním kostele se představí dvojice violoncellistů Jiří a Dominika Hoškovi. Jiří patří k nejznámějším hráčům na violoncello u nás a je také profesorem pražské AMU. Jeho dcera Dominika Weiss Hošková je v současnosti studentka Jerusalem Academy of Music. Vstupné na koncert je 100 korun. Držitelé karty Klubu přátel Klasika Viva získávají slevu 20 korun.

Doris pozvala na besedu Jindřicha Štreita
Šumperk – Vzácného hosta bude mít cyklus setkání Via Lucis, které pořádá volnočasové centrum Doris v Šumperku. Mezi své obdivovatele dorazí ve středu 4. března fotograf Jindřich Štreit ze Sovince. Osmašedesátiletý fotograf a pedagog se zaměřuje se na dokumentování života na venkově a obyvatele českých vesnic. Jeho hlavním tématem je vesnice, ale v posledním období se věnoval těžké práci v továrnách a mnoha sociálním tématům o drogově závislých, handicapovaných, nevidomých, starých lidech, cizincích, kuřácích, lidech bez domova. Hodně se také věnuje sakrálním tématům. Beseda začíná v 18.30 hodin, před pořadem se uskuteční od 17.15 hodin vernisáž výstavy Jindřich Štreit – Plakáty.