Bludov chystá výstavu Můj koníček
Bludov – Máte zajímavého koníčka nebo zálibu a chcete svým umem potěšit ostatní? Přihlaste se v domě kultury v Bludově (tel.:736 189 527) a nabídněte, čím byste se chtěli pochlubit. Chystá se zde totiž výstava Můj koníček. Vernisáž proběhne ve středu 22. dubna v 17 hodin, výstava potrvá do 3. května.

V Libině budou bubnovat s Bobinou
Libina - Místní knihovna Libina pořádá kurz bubnování a to každou třetí středu v měsíci počínaje 22. dubnem. Kurzovné činí 200 korun na pět lekcí. Zájemci o kurs bubnování s Hanou Mösnerovou se mohou přihlásit v knihovně.

Café Kavka zve do filmového klubu
Javorník – Další představení v javornickém Café Kavka je na programu ve čtvrtek 23. dubna v 19 hodin. Promítat se bude německý snímek, který diváky zavede do základní škole v Münsteru, kde se spolu čtyři roky vzdělávají děti bez rozdílu věku, rasy nebo handicapu. Portrét několika dětí, které v této škole získávají znalosti i sociální dovednosti, ukazuje, co to znamená moderní vzdělávání a co se stane, když i znevýhodněné dítě dostane šanci. Vstupné je dobrovolné.

Výstava v knihovně představí Burundi
Šumperk - Prodejní výstava fotografií z Burundi, hornaté země v srdci Afriky, místě, kde zraje jedna z nejlepších káv světa, zaplní prostory Městské knihovny v ulici 17. listopadu v Šumperku. Výstava vypráví příběhy lidí, kteří kávu pěstují, o jejich soukromí, tradicích a zvycích. Ale také o zemi, která prošla genocidou, a o tom, jak lékařka Eliška Maradová strávila mezi místními dva roky života a začala s přáteli stavět knihovnu, centrum pro malnutriční rodiny a řemeslnou dílnu.

V rámci výstavy bude možné - ale vůbec ne nutné - zakoupit výrobky z řemeslné dílny, nebo si odnést jednu z fotografií a podpořit tím některou z malnutričních rodin, které jsou zapojeny do projektů.

Fotografie, které budou k vidění, pořídila lékařka Eliška Maradová a její přátelé, kteří v Burundi působí nebo působili v rámci humanitárních projektů. Výstavu otevře vernisáž, která ve čtvrtek 23. dubna začíná v 17 hodin.

Doris pořádá Medový Den Země
Šumperk – Den plný soutěží, kultury i poznání – taková by měla být oslava Dne Země, kterou připravuje šumperské centrum volného času Doris. Vše se bude odehrávat v pátek 24. dubna od 9 do 16 hodin v sadech 1. máje v okolí Vily Doris. Program je tentokrát zaměřen na včely a včelaření. Návštěvníky čekají vědomostní, hravé a výtvarné stanoviště, pódiová vystoupení, ukázky lidových řemesel a další zajímavosti. Vstupné je 35 korun.

Zámek Úsov v moci čarodějnice Bludimíry
Úsov - Konec dubna bude na Úsově opět patřit čarodějnicím. Bludimíra si i letos na jeden den kouzly přivlastní nejen všechny expozice lovecko-lesnického muzea, ale i nádvoří úsovského zámku.

V sobotu 25. dubna tak návštěvníky čekají prohlídky plné čar a kouzel i zábavné odpoledne s čarodějnickou tematikou. „Volba Miss čarodějnice rozhodne, která ze zúčastněných čarodějnic je v celé zemi nejkrásnější. Pro malé i větší návštěvníky je připravena spousta soutěží i občerstvení. Bludimíra odmění všechny návštěvníky, kteří na její odpolední slet čarodějnic přijdou v maskách," uvedla Martina Buchtová, mluvčí Vlastivědného muzea v Šumperku, pod které zámek spadá.

Na prohlídku zámku návštěvníci zaplatí 90 korun, vstup na nádvoří přijde na polovinu. Prohlídky s čarodějnicí Bludimírou budou probíhat 25. dubna od 9 do 14 hodin, zábavné odpoledne s čarodějnickou tematikou pak od 15.30 do 18 hodin.

Exkurze vyrazí za geologickými zajímavostmi
Jeseník, Zlaté Hory – Milovníci přírody jsou zváni na geologicko – mineralogickou exkurzi okolím Zlatých Hor, kterou připravuje Vlastivědné muzeum Jesenicka na sobotu 25. dubna. „Projdete se cestami i starými hornickými chodníky po místech těžby zlata, železa a barevných kovů od jejích počátků až po konec dvacátého století," uvedla geoložka a spoluautorka naučných stezek Viera Večeřová, která exkurzi povede.

Sraz účastníků je na autobusovém nádraží v Jeseníku v 7.30 hodin, odkud se skupina vydá do Zlatých Hor. Odtud je čeká zhruba dvanáctikilometrová trasa: Zlaté Hory- Podlesí (rýžoviště) – Marie Pomocná - Hornické skály - Příčný vrch - Velké pinky - Olověná štola - Táborské skály - železnorudné revíry Melchior a Tobiáš - rozcestí Anna (býv. štola Mír) – Edelštejn - Salteryho rýžoviště - Zlaté Hory. Návrat je plánován v 17.25 hodin.

Naučí se vyrábět plakáty
Jeseník – V rámci výstavy Hvězdy stříbrného plátna si Vlastivědné muzeum Jesenicka připravilo workshop pro děti na téma Umění filmového plakátu. Akce proběhne 25. dubna od 10 do 12 hodin. Účastníci budou mít možnost se seznámit s tvorbou filmového plakátu, jeho proměnami a zásadami tvorby. Během workshopu si vyzkoušejí dnes již netradiční práci s meotarem. Je určen pro děti od 8 do 15 let, maximální počet zúčastněných je 10 osob. Veškeré potřeby, pomůcky a vedení akce budou zajištěny ze strany Vlastivědného muzea Jesenicka. Vstupné je 40 korun.

Bigbítová legenda hraje v šumperském Háčku
Šumperk - Legenda českého bigbítu Vladimír Mišík a jeho kapela ETC bude hrát v Šumperku. Do H-clubu jej přilákali pořadatelé Eurofestu. „Přijďte si užít naživo pecky jako Sluneční hrob, Láska je jako Večernice, Proč ta růže uvadá?, Já a dým, Stříhali dokola malého chlapečka a další hity. Jako host vystoupí kabaretní alternativa popu skupina HUZIKA z Prievidze a na závěr večera zahraje ikona regionální rockové scény kapela Omicron," zve pořadatel festivalu Ondřej Polák.

Vladimír Mišík je jednou z nejvýraznějších osobností české hudební scény již od 60. let 20. století. Svou tvorbou ovlivnil celou řadu umělců ať už z hudebního, výtvarného či literárního prostředí. Mnohé Mišíkovy písně, často na texty známých českých básníků doslova zlidověly a jsou ozdobami „kytarových večírků" několika generací.

Koncert, který se uskuteční v pátek 24. dubna v H-clubu, začíná ve 20 hodin. Vstupenka stojí v předprodeji 190, v den koncertu 250 korun.

Děti si užijí zábavu na karnevalu
Mohelnice – Jarní karneval pořádá mohelnický dům dětí Magnet v sobotu 25. dubna. Pořadatelé připravují od 15 do 18 hodin pro návštěvníky bohatý program. Chybět nebudou hry a soutěže o ceny, vystoupení zájmových kroužků DDM Magnet, tombola a diskotéka pro děti. Vstupné je dobrovolné, občerstvení zajištěno.

Botanička zavede zájemce za lišejníky a mechorosty
Šumperk - Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci s Muzeem a galerií Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou srdečně zvou všechny zájemce na druhou vycházku za lišejníky a mechorosty CHKO Jeseníky. Vycházka se uskuteční 25. dubna. Sraz účastníků je v 10 hodin u železniční stanice v Branné. Odtud trasa povede po naučné stezce Pasák na Přední Alojzov, zpět do Branné se půjde po zelené turistické značce. Vycházku povedou Josef Halda z Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou a botanička šumperského muzea Magda Zmrhalová. V případě velmi nepříznivého počasí bude vycházka přesunuta na jiný termín, zašlete proto, pořadatelům přihlášky na e-mailové adresy halda@moh.cz a magda.zmrhalova@muzeum-sumperk.cz, aby vám mohli dát vědět o případných změnách.

Pohádka na neděli bude v Bezruči
Jeseník – Především děti jsou zvány v neděli 26. dubna do Divadla Petra Bezruče v Jeseníku. Na programu je zde pohádka v nastudování Divadýlka Okýnko České Budějovice Jak učila Lesněnka Zirkona čarovat. Vstupné na představení, které začíná v 15 hodin, je 50 korun.

Linha Singers: Klasika ve swingovém hávu
Jeseník - Světoznámý vokální soubor Linha Singers přiveze v neděli 26. dubna do Jeseníku program s názvem Klasika ve swingovém hávu. Posluchači se mohou těšit na těleso s brilantní pěveckou technikou, které má v repertoáru tradiční i netradiční skladby ve skvělém provedení. Vstupenka přijde na 100 korun.

Na zámku zazní violoncello a klavír
Bludov – Koncertní síň zámku v Bludově rozezní v neděli 26. dubna violoncello a klavír. Koncert, na kterém vystoupí talentovaný hudebník Robert Kružík, kterého na klavír doprovodí Stanislav Bogunia, začíná ve 14 hodin. Vstupné je 50 korun.

Čtyřiadvacetiletý Robert Kružík hraje na violoncello od šesti let. Ve studiu pokračoval na brněnské konzervatoři, kde se kromě hry na violoncello zapsal také na obor dirigování, stejným oborům se věnoval i na AMU v Praze. Studoval také ve Švýcarsku. Svůj talent prokázal v mnoha violoncellových soutěžích, kde získal několik prestižních ocenění. Se stejnou aktivitou jako violoncellu se věnuje i dirigování. S příchodem na AMU dostal nabídku stát se šéfdirigentem Kolínské filharmonie, kde působí již čtvrtou sezonu, jako umělecký vedoucí působí při Komorní dechové harmonii Brno.

Loštická veselka zve k tanci
Loštice – městské kulturní středisko Loštice zve všechny na taneční odpoledne v lidovém tónu. Odpoledne s Veselkou se koná v neděli 26. dubna od 15 hodin. Domácí kapela Loštická veselka se pozvala národopisný soubor Hanačka z Litovle. Vstupné na taneční odpoledne je 50 korun.

Bravo představí mezinárodní kontrabasové kvarteto
Zábřeh - Další hudební bonbonek připravili pořadatelé cyklu Bravo ze Zábřežské kulturní na neděli 26. dubna. Osmá akce cyklu v letošní sezoně přiveze do zábřežského kostela sv. Barbory netradiční uskupení – kontrabasové kvarteto, které budou tvořit filharmonici ze čtyř evropských zemí.

„Zárukou mimořádné kvality bude nejen program, ale zejména hráčské mistrovství účinkujících," míní Martin Hroch, dramaturg cyklu Bravo.

Lídrem kvarteta je Slovák Vojtech Velíšek, který v současnosti působí jako zástupce koncertního mistra brněnské filharmonie, vystupuje jako sólista s předními českými i zahraničními orchestry a věnuje se též aranžování hudby pro kontrabasové kvarteto. Piotr Zimnik pocházející z polské Bytomi působí v jihlavské Filharmonii Gustava Mahlera. Lotyš Oskars Bokanovs byl členem lotyšského národního operního orchestru a nyní je hráčem mezinárodně uznávaném orchestru Kremerata Baltica. Yannick Adams Kroon ze Španělska v současné době hru na kontrabas studuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

„Tento talentovaný umělec má za sebou již výrazné úspěchy, například vítězství v soutěži Karla Ditterse z Dittersdorfu pořádané na Jesenicku. Zajímavostí je, že plynule ovládá čtyři světové jazyky a mluví perfektně i česky," uvedl k nejmladšímu členovi kvarteta Martin Hroch.

V programu koncertu, který začíná v 17 hodin, zazní klasická díla W. A. Mozarta, A. Vivaldiho či F. Schuberta, ale i atraktivní aranže moderních skladeb. Vstupenky za 90 korun lze zakoupit v prodejních místech Zábřežské kulturní, držitelé slevové karty Bravo zaplatí o dvacet korun méně, děti mají vstup zdarma.

Špičkové kvarteto míří do Šumperka
Šumperk – Světově proslulý soubor Apollon Kvartet rozezní v pondělí 27. dubna od 19 hodin klášterní kostel v Šumperku. Dubnová část cyklu Klasika Viva představí brilantní hudebníky s pestrým repertoárem od klasických děl až po jazzová (Ch. Corea, M. Davis, L. Bernstein). Apollon Kvartet připravují šumperský koncert ve spolupráci s klavíristou Danielem Wiesnerem.

Kvartet zahájil koncertní činnost v roce 1993. Spolupracuje s řadou českých skladatelů, a to jak v oblasti klasické hudby, tak v jazzu. Repertoárovou pestrostí kombinací těchto dvou odlišných směrů si získalo Kvarteto Apollon posluchače mnohých pódií. Soubor pravidelně vystupuje na prestižních festivalech doma i v zahraničí, je vyhledáván i mnohými producenty domácích i zahraničních popových a rockových skupin. Za mnohé jmenujme spolupráci s Rodem Stewartem, The Levellers, Dougem Wimbishem, Petrem Bende, Divokým Billem, Ready Kirken a mnoha dalších.

Kvarteto Apollon můžete slyšet i ve slavném filmu Obsluhoval jsem anglického krále režiséra Jiřího Menzela. Vstupenka na šumperský koncert přijde na 100 korun.