Do galerie Jiřího Jílka míří grafiky
Šumperk – Grafiky šternberské malířky Ivany Kubové obsadí v červnu prostory Galerie Jiřího Jílka v Šumperku.

Grafička, malířka, pedagožka Ivana Kubová do Šumperka přiveze své grafiky typické sytou barevností, precizností, opakujících se motivů a znakových prvků. Vernisáž k výstavě se uskuteční ve středu 3. června od 18 hodin. Vstup volný, expozici si zájemci budou moci prohlédnout do 28. června.

Motýli zvou na koncert i do zkušebny
Šumperk – Dva koncerty a zápis nových zpěváčků připravuje v červnu Šumperský dětský sbor pod vedením Tomáše Motýla. Ve čtvrtek 4. června rozezní klášterní kostel v Šumperku od 18 hodin Barevné děti a Plameňáci. Ve středu 10. června se ve stejných prostorách od 19 hodin uskuteční benefiční koncert pro nadační fond Dobrý anděl. Zde zazpívají Motýli společně s vynikajícím dětským sborem Cantemus Nyíregyháza z Maďarska.

Šumperský dětský sbor zároveň vyhlašuje zápis nových zpěváčků. Ten se koná v úterý a ve středa 9. a 10. června vždy od 14 do 17 hodin ve zkušebně sboru v centru Komín. „Zapisujeme děti dvou předškolních ročníků a děti prvních a druhých tříd. Nejde o konkurz, bereme všechny děti, které chtějí zpívat. Pokud neumí, naučíme je to," uvedl Tomáš Motýl.

Knihovna láká seniory na výlet
Šumperk – Autobusový zájezd pro seniory pořádná ve čtvrtek 4. června Městská knihovna Šumperk. Výletníci se vydají společně s historiky za nepovšimnutými památkami do Brníčka, Sudkova a Bludova. Odjezd je v 8,30 od budovy autobusového nádraží. Průvodci budou architektka Jitka Štáblová a historik Drahomír Polách. Cena zájezdu je 50 korun, zájemci by se měli předem zaregistrovat v knihovně.

Hasičská výstava zaplní šumperské muzeum
Šumperk – Šumperské muzeum připravilo výstavu k 130. výročí založení župní hasičské jednoty pro severní Moravu. Expozice se jmenuje Hasiči – pracovitost, statečnost, obětavost. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 4. června v 17 hodin.

„Jedná se o vůbec první výstavu k tomuto tématu pořádanou muzeem, a tudíž i jedinečnou příležitost představit sbírky muzea a jeho poboček veřejnosti. Nejrozměrnějším exponátem na výstavě bude hasičská stříkačka z Úsova, nejstarším předmětem hasičský hák s tulejí z období 16. – 17. století," uvedla mluvčí Vlastivědného muzea v Šumperku Martina Buchtová. Výstavu dále doplní například hasičský tesák, sekerky, přilby, diplomy, pozvánky na plesy, brožury a publikace, slaměné koše k hašení požárů, obrázek na skle a závěsné štíty se sv. Floriánem, patronem hasičů.

„Návštěvníci si budou moci prohlédnout i prapory, poháry, ruční hasičské stříkačky, uniformy, vyznamenání, kroniky, které zapůjčily sbory dobrovolných hasičů z deseti okrsků Šumperska. Profesionální hasiči představí svoji výstroj a výzbroj používanou při akcích na záchranu životů a majetku před požáry," doplnila Martina Buchtová.

Během trvání výstavy proběhne několik akcí. 29. července se uskuteční hasičský dětský den, 19. září uspořádají dobrovolní hasiči z Temenice soutěž pro děti a na 23. září se chystá jednodenní seminář hasičstva pro odbornou i laickou veřejnost na téma historie a současnost hasičských sborů. Výstava potrvá do 30. září.

Spirituál Kvintet chystá oslavu v Šumperku
Šumperk - Jedna z nejslavnějších folkových skupin - Spirituál Kvintet - přijede do Šumperka ve čtvrtek 4. června. V domě kultury společně se svými fanoušky oslaví 55. výročí od svého vzniku. „Můžete se těšit na celovečerní recitál, na kterém si posluchači připomenou všechny zásadní písně z bohaté a úspěšné historie kapely," uvedla produkční domu kultury Michaela Horáková. Začátek koncertu je v sedm hodin večer a cena vstupenky se pohybuje od 190 do 250 korun.

Diváci nahlédnou do Mandarinkového pokoje
Javorník – Do Mandarinkové pokoje budou moci nahlédnout diváci, kteří v pátek 5. června zamíří do kulturního domu v Javorníku. Místní ochotnický soubor JCHP Javorník zve milovníky dobrá komedie na představení Mandarinkový pokoj, které začíná v 19 hodin.

Děti se vydají za elfí princeznou
Zábřeh - V pátek 5. června se budou moci děti pustit do soupeření O prsten elfí princezny. Tak je totiž nazvána akce, kterou při příležitosti letošního Dne dětí pořádá Zábřežská kulturní ve spolupráci s domem dětí a mládeže Krasohled a skautským oddílem Trojka Shawnee.

Na dětské návštěvníky bude v prostoru před kulturním domem čekat řada atrakcí a aktivit v podobě trampolíny, obří skluzavky, skákacích hradů, paintballu, překážkové dráhy nebo horolezecké stěny.

Děti se mohou těšit na více než desítku stanovišť, na nichž si ověří nejen svoje pohybové nadání, ale i šikovnost svých rukou, paměť a bystré uvažování. Na vybraných stanovištích získají části skládanky, která jim nakonec prozradí, kde mají hledat zakletou elfí princeznu. Její nalezení bude spojeno s hezkou odměnou.

V nabídce bude rovněž možnost projížďky na konících. Odpoledne vyvrcholí v 17 hodin závody na odrážedlech a koloběžkách i recesistickými závody určenými pro dospělé.

Akce startuje ve 14 hodin a bude probíhat až do šesté hodiny večerní, bohaté občerstvení pro děti i jejich dospělý doprovod je zajištěno.

V Rudě si zvolí nejkrásnějšího voříška
Ruda nad Moravou – Voříškiádu aneb Den se psy pořádá ZKO Ruda nad Moravou v sobotu 6. června. Prezentace účastníků začíná ve 13 hodin, samotný program odstartuje o hodinu později. Na programu bude soutěžní výstava o nejkrásnějšího voříška, soutěž o nejsympatičtější dvojici psovod-pes, ukázky z výcviku policejních psů, dovednostní soutěže a mnoho dalšího. Zváni jsou majitelé psů s průkazem původu i bez něj. Vstupné je dobrovolné.

V kulturáku se bude koštovat víno
Šumperk – V sobotu 6. června bude od 19 hodin velký sál Domu kultury v Šumperku patřit dobrému vínu a cimbálové muzice. Koná se zde tradiční akce Mikulov baví Šumperk. Návštěvníci budou moci ochutnávat z desítek vzorků vín z Mikulovské vinařské podoblasti, k poslechu hraje Cimbálová muzika Podluží. Vstup je volný.

Na zámku Úsov chystají safari
Úsov - Různé techniky lovu si budou moci návštěvníci vyzkoušet 7. června od 9 do 19 hodin na akci Safari na zámku Úsov. Zručnost a lovecké dovednosti si malí i velcí zájemci otestují v disciplínách, jako je hod na cíl, hod oštěpem, střelba z luku, hod bolasem, střelba z kuše na běžící terč, střelba z pušky a další. V průběhu akce budou rovněž probíhat prohlídky Lovecko-lesnického muzea v Úsově.

Na náměstí přivítají Dny Javornicka
Javorník – Velká sláva se chystá v sobota 6. června náměstí Svobody v Javorníku. Uskuteční se zde Dny Javornicka. Bohatý programu bude připraven pro děti i dospělé od 10 hodin až do půlnoci. Návštěvníci se mohou těšit na hry a soutěže, atrakce pro děti, stánkový prodej, šermířská vystoupení, ukázky irských a skotských tanců, zahrají kapely Marlow, Penzistor, Létající rabín, Brand a zazpívá Bára Zemanová se svou skupinou.

Výstava: Radek Pilař dětem pro radost
Zábřeh - Výstava, která vznikla k 50. výročí zahájení pravidelného vysílání pořadu Večerníček, zamíří také do muzea v Zábřehu. Otevřena bude v sobotu 6. června v 9 hodin. Expozice přibližuje výtvarnou tvorbu Radka Pilaře věnovanou dětem. Návštěvníci se na výstavě potkají nejen s loupežníkem Rumcajsem, jeho ženou Mankou a malým Cipískem, ale i s dalšími pohádkovými postavami, u jejichž zrodu stál jeden z nejznámějších českých ilustrátorů. Výstava potrvá do 6. září.

Písně Karla Hašlera zazní v lázních
Jeseník – Zrcadlový sál v areálu jesenických lázní rozezní v pondělí 8. června školený hlas člena souboru Národního divadla v Praze Karla Šedivého. Od 19 hodin zde zazpívá směs písní z dílny skladatele Karla Hašlera. Vstupné je 60 korun.

Fotograf otevře svůj archiv
Zlaté Hory – Něco málo z archivu – tak se jmenuje výstava Ladislava Vesecké ze Zlatých Hor. Vernisáž proběhne v Galerii Snop Městského muzea ve Zlatých Horách v úterý 9. června od 17 hodin. Fotografie si budou moci zájemci prohlédnout do 26. června.

Přednáška o vztazích církve a státu
Zábřeh - Kulturní dům ve spolupráci s Českou křesťanskou akademií Zábřeh pořádají v úterý 9. června v sále kina Retro přednášku Jaroslava Šebka nazvanou Katolicismus ve stínu Mariánského sloupu. Tématem přednášky bude analýza situace katolické církve po vzniku československého státu, která byla poznamenána silnou anticírkevní vlnou i výraznou krizí uvnitř církve. Docent Jaroslav Šebek je pracovníkem Historického ústavu Akademie věd ČR a věnuje se mimo jiné výzkumu moderních církevních dějin v evropském kontextu.

Jesenické muzeum pozve návštěvníky do lesa
Jeseník – Ojedinělou interaktivní výstavu o lese a jeho obyvatelích připravilo pro malé i velké návštěvníky Vlastivědné muzeum Jesenicka. Expozice s názvem Mnoho životů jednoho stromu otevře vernisáž v úterý 9. června v 18 hodin.

Výstava, která vznikla za podpory Lesů ČR, umožní vidět tajemství života stromu a jeho roli v přírodě z pohledu rostlin, živočichů i člověka - truhláře, řezbáře nebo lesníka. Netradiční výstava podnítí nejen pohledem, ale všemi smysly.

„Její součástí jsou hravé aktivity s prvky lesní pedagogiky, které přiblíží lesní ekosystém. Návštěvníci si ověří své schopnosti při poznávání jednotlivých druhů, uslyší zvuky, ucítí vůni, bude poznávat houby nebo obyvatele dle typu dřevěné budky," uvedla kurátorka výstavy Hana Hošková.

Expozice bude doplněna o výstavu fotografií Lesy KŘ Šumperk očima lesníků 2013, která zachytila jedinečné okamžiky krásy lesa, jak ji vidí denně lesní hospodáři.