Poštovní štola se otevře pro veřejnost
Zlaté Hory – V úterý 16. června budou zahájeny prohlídky Poštovní štoly ve Zlatých Horách. Průvodci zavedou zájemce do podzemí od úterý do neděle v časech 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 a 16:00 hodin. Zájemci o vstup do Poštovní štoly musí být přítomni u pokladny minimálně 15 min. před prohlídkou. Minimální počet návštěvníků je 5, maximální 15 osob. Vstupné přijde na 90 korun, děti zaplatí 60 korun. Prohlídky budou probíhat do 31. srpna.

Sezonu Bravo zakončí moravská filharmonie
Zábřeh - Koncert komorního orchestru Moravské filharmonie Olomouc v čele s uměleckým vedoucím Vítem Mužíkem uzavře ve čtvrtek 18. června letošní sezonu hudebního cyklu Bravo. Renomovaný orchestr vystoupí v kostele sv. Barbory od 18 hodin.

Během koncertu se jako sólisté představí absolventi mezinárodních interpretačních kurzů pořádaných zábřežskou základní uměleckou školou: zpěváci Kristýna Kůstková, Jana Prouzová, Michael Skalický, Nikola Uramová, Lucie Vagenknechtová a Monika Pešavová, dále klavíristka Bohuslava Jelínková, na violoncello zahraje Magdaléna Frantová a na cembalo Eva Zonová.

Na programu jsou díla J. S. Bacha, G. F. Händela, W. A. Mozarta, G. B. Pergolesiho a Josefa Myslivečka. „Unikátní záležitostí bude provedení první věty Bachova koncertu c moll pro dvě cembala a orchestr," míní dramaturg Bravo a učitel ZUŠ Martin Hroch.

Vstupenky na koncert pořádaný Základní uměleckou školou Zábřeh ve spolupráci se Zábřežskou kulturní v ceně od 120 korun lze zakoupit v infocentrech v Zábřehu, Štítech a Hanušovicích, v šumperské cestovce Atlas a mohelnické prodejně Darka. Děti mají na vstupném padesátiprocentní slevu.

Knihovna láká na fotografie a jazz
Šumperk – Vernisáž výstavy fotografií a krátký koncert skupiny Old Time Jazzband z Loučné nad Desnou – takový program čeká na ty, kteří přijdou ve čtvrtek 18. června v 17 hodin do Městské knihovny v Šumperku v ulici 17. listopadu. Své snímky vystaví Kazimierz Staszkow. Fotograf patří mezi osobnosti, které svou činností přispěly k rozvoji kontaktů a ke vzájemnému poznání obyvatel česko – polského příhraničí. Kromě fotografování a pořádání výstav se podílí na vzniku řady publikací o Nyse a okolí. Vydává turistické průvodce, pověsti svého kraje, pořádá přednášky a nejrůznější výlety.

Exkurze se vydá na rozkvetlé louky
Jeseník - Za rozkvetlými loukami okolím Jeseníku se mohou vydat milovníci přírody v sobotu 20. června. Sraz účastníků je v 8 hodin ráno u Vodní tvrze v Jeseníku.

„Odtud vyrazíme za krásou orchidejových luk severním okruhem okolo Jeseníku. Povíme si nejen o orchidejích, ale i o historii a údržbě těchto zlomků cenných chráněných ploch," uvedla bioložka jesenického muzea Hana Hošková, která exkurzi povede. V plánu má zhruba šestnáctikilometrovou trasu kolem Čertových kamenů, návrat do Jeseníku bude v odpoledních hodinách.

Exkurze se uskuteční jen v případě zájmu tří a více účastníků, ti průvodci zaplatí 30 korun.

Ve Zlatých Horách bude vonět guláš
Zlaté Hory – Spolek aktivních Zlatohoráků zve na velký souboj o sud piva Gulášfest. Soutěž týmů i jednotlivců ve vaření guláše se uskuteční v sobotu 20. června od 15 hodin na kluzišti ne Zlatých Horách. Soutěžící musí uvařit pět litrů guláše. Pořadatelé připraví zázemí a zajistí připojené elektřiny. Hotová díla bude hodnotit odborná i laická porota. Během klán í bude vyhrávat muzika, zajištěno bude bohaté občerstvení a zábava až do pozdního večera.

Na koncertu pro Jeseníky bude znít punk
Jeseníky - Populární punková kapela, která zaujala svým nezaměnitelným zvukem postaveným na dudách, Pipes and Pints bude hlavním tahákem Koncertu pro Jeseníky. Ten se koná v sobotu 20. června od 17 hodin v areálu Astur v Jeseníku. Vedle pražské punkové kapely se v programu představí kapela Vladivojna La Chia a Banana hrající experimentální rock a další skupiny.

Na Švagrově se koná Svatojánská slavnost
Vernířovice – Středisko ekologické výchovy Švagrov u Vernířovic pořádá v sobotu 20. června od 15 do 20 hodin Svatojánskou slavnost. „Tento letní voňavý svátek je nejlépe prožít přímo v přírodě. Setkáme se s jejími skrytými obyvateli - skřítky, rusalkami, vílami a sv. Janem. Nasbíráme bylinky a posedíme u svatojánského ohně," uvedla organizátorka akce Renata Čechová z SEV Švagrov.

Úsov si pozval spřátelené obce
Úsov – Město Úsov zve na setkání spřátelených obcí, které se uskuteční v sobotu 20. června od 14 hodin v areálu Křížové hory. V bohatém programu vystoupí Boršičanka Antonína Koníčka, děti z MŠ ZŠ Úsov či Šlapetečko z Loštic. Bohaté občerstvení je připraveno. Doprava do místa konání akce je zajištěna po dvou trasách. První vyjíždí v 12.30 z police a přijede do Úsova přes Třeštinu a Stavenice, druhá linka vyjíždí v 13.10 z Bezděkova směr Janoslavice, Rohli, Kamennou, Veleboř a Klopinu. Autobus bude stát u tradičních zastávek.

V synagoze bude benefiční koncert
Loštice – Dvoudílná benefiční koncert duchovní hudby bude hostit v červnu synagoga v Lošticích. Jako první se představí v sobotu 20. června od 19 hodin věhlasný třicetičlenný pěvecký sbor Musica Oeconomica Pragensis. Ve čtvrtek 25. června ve stejný čas potěší posluchače cenami ověnčený Dívčí pěvecký sbor SPgŠ Kroměříž

a loštický pěvecký sbor Švestky na víně. Permanentka na oba koncerty stojí 120, vstupenka na jeden koncert přijde na 80 korun. Akci pořádá sdružení Respekt a tolerance a Městské kulturní středisko Loštice. Výtěžek bude věnován na projekt Stolperstein, který podporuje zhotovení a umístění pamětních kamenů, připomínajících oběti holocaustu před válkou žijících v Lošticích.

V Edelu zahraje cimbálové muzika
Zlaté Hory – Sálem sanatoria Edel ve Zlatých Horách budou v neděli 21. června znít lidové písničky. Od 15 hodin zde bude hrát cimbálová muzika Rochus a jeho host – Pěvecký sbor města Vrbno pod Pradědem.

Screamers přiveze známé osobnosti
Jeseník – Přijela pouť – tak se jmenuje dvouhodinový pořad, který je nabitý humorem, nadsázkou, tancem, parodiemi zpěvaček, zpěváků, hereček, ale i politiků, budou mít možnost sledovat v neděli 21. června od 17 hodin návštěvníci Divadla Pertra Bezruče v Jeseníku. Ti v pouťovém prostředí potkají dámy, jako jsou Hana Zagorová, Ilona Csáková, Anastacia, Cher, Lucie Bílá ale i řadu dalších známých osobností. Do nich se převtělí ryze mužský soubor provozující oblíbené travesti show. Vstupné v předprodeji stojí 250, na místě pak 290 korun.

Intro předloží celoroční program
Postřelmov – Všechny novinky z celoroční produkce skupiny scénického tance Intro Postřelmov mohou shlédnout návštěvníci v neděli 21. června od 15 hodin ve velkém sále kulturního domu v Postřelmově. Vstupné na pořad s názvem Insroshow je dobrovolné.