Malí diváci zhlédnou pražské pověsti

Divadelní představení Pověsti pražské zahrají dětem ve velkém sále zábřežského Klubu Eva Hrušková a Jan Přeučil.

Děti se v úterý 20. října od 8.30 a od 10 hodin mohou těšit na humorně podané pověsti ze staré Prahy, které doplní řada veselých písniček. Vstupenka stojí 35 korun.

O den později ve stejném čase se oba umělci představí dětem v Divadle Petra Bezruče v Jeseníku. Jeseničtí za vstupenku zaplatí 50 korun.

Jumping povzbudí tělo i duši

Novou pohybovou aktivitu, takzvaný jumping, nabídne v Zábřehu vůbec poprvé v sobotu 24. října zdejší kulturní dům.

„Jumping je ideální cvičení pro ty, kteří si chtějí formovat postavu nebo si jenom řádně pročistit hlavu,“ říká Dagmar Ziková ze Zábřežské kulturní. Pohybové aktivity velmi podobné aerobiku cvičenci absolvují na malých trampolínách.

„Díky měkkému dopadu si při cvičení šetříte klouby, zlepšujete stabilitu a samozřejmě zvyšujete kondici,“ dodává Ziková.

Uzávěrka přihlášek na toto moderní cvičení je již ve středu 21. října. zájemci se mohou hlásit telefonicky na číslech 775/915 400 nebo 583/415 400 či prostřednictvím e-mailu zikova@zk.zabreh.cz. Cvičení trvá přibližně hodinu a začíná v 9 a 10 hodin.

Tunklův Dvorec představí trojici umělců

Petr Bernard, Josef Langer a Josef Macek. To je trojice umělců, jejichž díla bude od 22. října vystavovat zábřežská Galerie Tunklův Dvorec.

Vernisáž výstavy, kterou hudebně doprovodí žáci ZUŠ Zábřeh, začíná v 17 hodin. Výstavu je možno navštívit až do 22. listopadu po předchozí domluvě na telefonních číslech 583 412 022 nebo 603 362 164.

Hudební festival klasické hudby spěje do finále

Poslední dvojici koncertů nabídne regionální hudební festival klasické hudby. Ve pátek 23. října od 19 na obecním úřadě v Leštině vystoupí smyčcové duo Michela a Ivan Štrausovi.

Závěrečnou tečkou bude ve stejný den koncert v Dubicku v kostele Povýšení Svatého Kříže, který začíná ve 14 hodin.

K burčáku zahraje cimbálovka

Dobré vino, zpěv a cimbálovka. Tím bude žít v pátek 23. října foyer zábřežského kulturního domu. Pro návštěvníky je připravena porce moravských a slovenských lidovek v podání Zábřežské cimbálové muziky, která loni oslavila dvacet let.

„Dát v tomto koutu Moravy dohromady muzikanty, kteří by holdovali cimbálovce, není zrovna snadné. Přesto se nám stále daří zpříjemnit hezkými písničkami řadu společenských akcí,“ říká současný primáš zábřežské cimbálovky Karel Fišnar

Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku vín a burčáku ze sklípku Pavly Drtilové. Slosovatelné vstupenky na akci, která začíná v 18 hodin, lze zakoupit v infocentru kulturního domu.

Motýli zazpívají v divadle

Tradiční podzimní koncert šumperského dětského sboru Motýli se uskuteční v pátek 23. října od 19 hodin v sále Divadla Šumperk. Vstupenky jsou k dispozici za padesát korun.

V hlavní roli budou dýně

Podzimní dýňové slavnosti připravuje na pátek 23. a sobotu 24. října šumperská Vila Doris. V pátek si děti vyrobí lampičky. O den později si budou moci vyzkoušet vyrobit mýdlo nebo dýňovou panenku. Těšit se mohou také na dlabání dýní nebo vyřezávání strašidel. V čajovně budou moci ochutnat dýňový punč a další speciality.

Na Komíně se boudou moci návštěvníci seznámit s přírodními hudebními nástroji z celého světa a dozvědí se řadu tipů k pěstování a použití tykví.

Rybáři budou sklízet úrodu

Je libo čerstvou rybu vytaženou přímo z vody? V sobotu 24. října se v Černé Vodě na Jesenicku uskuteční výlov Velkého rybníka. První zátah začne v 9 hodin. Ryby budou k dispozici přímo na hrázi. Pro děti budou nachystány doprovodné hry a soutěže, občerstvení bude zajištěno.

Sametovou revoluci připomene průvod

Den státnosti a 20. výročí Sametové revoluce si mohelnické děti s rodiči připomenou v sobotu 24. října od 10 hodiny v Městském kulturním středisku vystoupeními zájmových kroužků. Lampionový průvod dětí městem vyrazí od Městského kulturního střediska v 18 hodin.

Dny hlavolamů procvičí paměť

Procvičit si paměť, logické myšlení nebo postřeh budou moci od neděle 25. října v zábřežském Katolickém domě návštěvníci interaktivní výstavy Dny hlavolamů. Projektu seznamuje děti i dospělé s řadou rébusů, hlavolamů a her.

Zatím poslední z cyklu výstav, do kterých se mohou návštěvníci aktivně zapojit a na které pravidelně směřuje nejen řada školních tříd z celého regionu, začíná vernisáží v 16 hodin. Výstava potrvá do 6. listopadu.

Výstava dokumentuje těžbu vápence

Bílý lom nad osadou Vitošov se stal jednou z dominant Zábřežska a ze zdejšího vápna mají postavený dům tisíce lidí. Historii obce a těžbu vápence připomene výstava, kterou bude od středy 28. října hostit sokolovna v Hrabové. Vernisáž je v 10 hodin, výstava bude přístupná do 1. listopadu od 10 do 17 hodin.