Spisovatelka přiblíží Austrálii

Hanušovice – Kdo chce poznat Austrálii, neměl by si nechat ujít besedu se spisovatelkou Stanislavou Nopovou ve středu 10. března od 18 hodin v Domě kultury v Hanušovicích.

Autorka knihy To nejlepší z Austrálie v ní odhalí neznámá zvířata a květiny či kuchyni tohoto kontinentu. Návštěvníci besedy se dozvědí specifika australského školství, poznají tečkované umění tamějších domorodců nebo vyluští záhadu duhových papoušků. Vstupné na přednášku činí 30 korun.

Cestovatel ukáže život Čechů v Rumunském Banátu

Zábřeh – Život českých obyvatel Banátu představí ve čtvrtek 11. března ve své přednášce cestovatel Tomáš Černohous.

Prostřednictvím fotografií, kamery a svého vyprávění posluchače v zábřežském kině Retro přenese do jihozápadní oblasti Rumunska mezi české krajany.

Ukáže jejich zvyky, všední život i krásu tamější přírody. Jeden z krátkých filmů, které budou moci diváci zhlédnout, představí Rovensko - nejmalebnější českou vesnici Banátu. Audiovizuální putování Tomáše Černohouse začíná v 17 hodin.

Přednáška posluchače zavede do válečných časů

Jeseník – Po stopách druhé světové války v Javorníku se vydají posluchači stejnojmenné přednášky Milana Rychlého v Zasedací místnosti Lesů České republiky na zámeckém náměstí v Jeseníku.

Ve středu 11. března od 17.30 hodin se vrátí od pětašedesát let zpátky do převratné doby, která se nesmazatelně podepsala do osudů všech tehdejších obyvatel Javorníku. Symbolické vstupné na přednášku činí 20 korun.

Adolf Kašpar se vrací do svého rodiště

Bludov – Výstavu s názvem Bludovské inspirace Adolfa Kašpara otevře v pátek 12. března kulturní dům v Bludově. Výstava připomíná dílo nejslavnějšího bludovského rodáka, který v severomoravské obci žil prvních jedenáct let svého života.

Ačkoli z regionu měl Kašpar vztah spíše k Lošticím, kde si v roce 1910 postavil dům a zřídil ateliér, na Bludov nikdy zcela nezapomněl.

V roce 1926 ilustroval Paměti obce Bludova, kde se nachází sedm jeho kreseb. Rodnou vesnici naposledy navštívil v roce 1931 a dnes je jejím čestným občanem.

Vernisáž začíná v 18 hodin a hudebně ji doprovodí Žesťové trio Flass Brass. Výstava bude otevřena o následujícím víkendu vždy od 9 do 16 hodin a poté do čtvrtka 18. března od 8 do 17 hodin.

Smyčcový orchestr zahraje jarní koncert

Jeseník – Jarní koncert odehraje v sobotu 13. března v kongresovém sále jesenických lázní zdejší smyčcový orchestr. Sólových partů se ujmou Arturo Benitez na lesní roh, Jan Bartoň na klarinet, zpěvačka Veronika Pazderová a Josef Havel a Martin Liptay na housle. Koncert začíná v 15 hodin.