Herečka z Letopisů Narnie zahraje černé divadlo; 21. dubna

Šumperk – Ojedinělé představení uvede ve středu 21. dubna šumperský Dům kultury. V unikátním představení černého divadla vystoupí ve ztemnělém sále soulová zpěvačka Anita Guy a herečka Štěpánka Volfová známá z holywoodského trháku Letopisy Narnie.

„Diváky pozveme do malovaného světa, který vytvoří pantomimický obraz s triky černého divadla jako jsou různé UV efekty či vznášející se herci. V závěru představení se na jevišti zjeví také obří zeměkoule,“ přiblížil pořad ředitel Domu kultury Vladimír Rybička.

Představení začíná v 19 hodin, cena vstupenek se pohybuje od 150 do 190 korun.

Tuklův dvorec vystaví dřevěné obrazy; 22. dubna

Zábřeh – Neobvyklou kolekci vykládaných dřevěněných obrazů si budou moci od 22. dubna prohlédnout návštěvníci zábřežské Galerie Tunklův dvorec. Jihočeský výtvarník Jan Mařík zde bude pod názvem Okouzlení dřevem vystavovat své meditativně laděné intarzie. Na vernisáži, která začíná v 17 hodin, vystoupí Komorní smíšený sbor Campanula z Dolní Dobrouče.

Kotelnu roztančí po dva večery živá muzika; 23. dubna

Šumperk – Kapely Komplikace, Svatý Jidáš, Naarden a Pepa Rubish se sejdou v pátek 23. dubna v šumperském klubu Kotelna. Dostaveníčko s přiléhavým názvem Virus všem začíná od 20 hodin. O den později se na Kotelně od 19 hodin uskuteční Výroční koncert. Jeho protagonisty budou kapely Black Roses, Afterspoon a Second-Hand HusBand. Vstupné na páteční koncert činí 80 korun, sobotní večer bude o třicetikorunu levnější.

Alternative session - druhá ochutnávka dobré muziky; 23. dubna

Zábřeh – Druhou hudební ochutnávkou bude večer Alternative session, který se uskuteční v pátek 23. dubna v zábřežském Katolickém domě. Hudební chutě návštěvníků rozdráždí parta muzikantů hrající pod názvem Second-Hand HusBand, taneční touhy příchozích uspokojí DJ LuckyIN. Akce začíná ve 20.30 hodin, za vstupné návštěvníci zaplatí 50 korun.

Dead Pope's Company se rozloučí v Mašině; 23. dubna

Šumperk – Rozlučkový koncert před svým odletem na turné do Japonska odehraje v pátek 23. dubna kapela Dead Pope’s Company. Do klubu Music Machine pozvala jako speciálního hosta novou formaci It’s no fun, která si zde odbude své premiérové vystoupení. Koncert nazvaný Balíme kufry začíná v 21 hodin.

Spoluautor televizního Paskvilu zahraje v Suterenu; 23. dubna

Šumperk – Spoluautor televizních pořadů Paskvil a Point, DJ Stanzim, bude hlavním hostem hudební noci Boom, která vypukne v šumperském klubu Suteren Lounge v pátek 23. dubna od 21 hodin.

Stanislav Zima alias Stanzim je považován za jednu z hlavních postav domácí nezávislé hudební scény. Od počátku působí v pražském Radiu 1, spoluzakládal label Qazidelic rec., ale do povědomí veřejnost se zapsal především jako inovátor a propagátor nevšední muziky. Kromě něj v průběhu večera zahrají domácí musicmakeři: DJ Lumnik, trio Myspacebookface a vůbec poprvé se představí projekt Kuchyň: sety DJ Kredence zpěvem doprovodí Linka.

Diváci určí, kdo je vrahem; 24. března

Šumperk – S detektivní krimikomedií Bláznivé nůžky zavítá do Šumperka Východočeské divadlo Pardubice. Na prknech zdejší divadelní scény ji uvede v sobotu 24. března.

Jak již název napovídá, komedie se odehrává v prostředí svérázného kadeřnictví. Do salonu přicházejí zákazníci jako obyčejně, najednou se však o patro výš stane vražda. Vidí ji pouze diváci, kteří jako jediní mohou vypovídat a odhalit pachatele.

Díky neobvyklé dramaturgii hra návštěvníky aktivně vtahuje do děje, diváci spolupracují s herci a ovlivňují průběh představení. O kvalitě této hry vypovídá mimo jiné skutečnost, že v Bostonu, kde byla uvedena premiérově, se hraje již dvacet let. Dočkala se dokonce zápisu do Guinessovy knihy rekordů. Šumperské představení začíná v 19.30 hodin.

Mistr jazzové trumpety zahraje v Retru; 24. dubna

Zábřeh – Světově známý jazzový trumpetista Laco Deczi zavítá v rámci svého jarního turné do Zábřehu. V kině Retro zahraje v pátek 24. dubna.

Deczi se do Zábřehu vrací po šesti letech. Naposledy zde byl hlavním hostem festivalu Jazz in hall. Nyní ho publikum uslyší opět s doprovodnou kapelou Celula New York, a to v její nejsilnější sestavě. Za klávesy usedne Eric Meridiano, na basovou kytaru zahraje Japonec Nob Kinukawa. Bicí ovládne syn československé jazzové legendy Vaico Deczi.

„Návštěvníky koncertu čeká bezesporu jazz první kategorie,“ pozval na koncert ředitel Zábřežské kulturní Zdeněk David. Poslední zhruba tři desítky vstupenek jsou k mání v infocentrech v Zábřehu a ve Štítech, v prodejně Darka v Mohelnici nebo v šumperském City Rockers.

Na Úsov se slétnou čarodějnice; 24. dubna

Úsov – Čarodějnicím všeho druhu bude patřit 24. duben na hradě Úsov. Kouzelnice ze širokého okolí se na hrad začnou slétat od 15.30 hodin.

Na nádvoří zámku si budou moci ověřit své magické dovednosti nebo se něco přiučit ve škole kouzel. Zkusí si vyrobit i některou z pomůcek, které žádné správné čarodějnici nemohou chybět.

Kdo rád soutěží, může se účastnit volby Miss čarodějnice 2010. Zejména pro návštěvníky mladších věkových kategorií je pak připravena pohádka O čarodějnicích z Doubravy, kterou nastudovalo Hladové divadélko Úsov. Bosorky v kostýmech mají vstup zdarma, ostatní návštěvníci zaplatí 40 korun a děti poloviční vstupné.

Tvarůžkové království vyhodnotí nejlepší guláš; 24. dubna

Loštice – Přehlídku ve vaření guláše naplánovalo na sobotu 24. dubna Tvarůžkové království v Lošticích. Zdejším kulturním domem se však nebude linout pouze vůně pokrmu z masa, cibule a papriky, ale také pálenky, která bude připravena k degustaci.

Akci svým vystoupením doprovodí místní country kapela Kamarádi a skupina Stařenky. Pod tímto názvem dnes vystupuje někdejší známá pražská formace Schovanky. Mezi své poddané zavítá i král Tvarůžek I. s chotí. Začátek Country guláše je naplánován na 18. hodinu.

Loutkoherci sehrají příběh z dob Vikingů; 24. dubna

Mohelnice – Premiéru své divadelní prvotiny uvede v sobotu 24. dubna v kině Městského kulturního střediska Mohelnice zdejší loutkový divadelní spolek Berserk.

Kočovná herecká společnost nastudovala hru Do vesnice, do městečka, kterou na motivy románu Zrzavý Orm napsal Petr Vodička. Před diváky se bude od 19 hodin odvíjet příběh vikingského putování. Vstupné na představení určené především dospělým divákům činí 60 korun.

Mažoretky se utkají o postup do finále; 25. dubna

Zábřeh – Dvě stovky mladých dívek se v neděli 25. dubna sejdou v zábřežském kulturním domě. Utkají se o postup do finále celonárodní soutěže v mažoretkovém sportu.

Zábřeh je jedním ze sedmi měst republiky, kde se semifinálová kola uskuteční. Na soutěžící čekají tři disciplíny: baton (vystoupení s hůlkou), pom-pom (vystoupení s třásněmi) a kombinace obou předchozích. Kromě domácích v Zábřeže své umění předvedou také skupiny z Mohelnice, Šumperku, Jeseníku, Karviné, Opavy, Ostravy a dalších měst.

Zábřežská kvalifikace je rovněž nominační soutěží na mistrovství Evropy, které bude hostit Vyškov. Soutěž začíná hodinu po poledni a je otevřena i divákům.

Vyhrála Concertino Praga, zkusí si získat i přízeň Zábřežanů; 26. dubna

Zábřeh – Večer za doprovodu kytary mohou strávit návštěvníci koncertu, který se uskuteční v pondělí 26. dubna v zábřežské Galerii Tunklův dvorec.

V první části produkce vystoupí Markéta Stejskalová, Marta Krmelová, Eva Machoňová a Martina Kucinová, které jsou žačkami kytarového oddělení Základní umělecké školy Zábřeh. Vedle nich posluchačům zahraje a kytarový orchestr školy.

Druhá část koncertu bude plně v režii posluchačky Janáčkovy konzervatoře v Ostravě Veroniky Hrdové. Ta je laureátkou letošního ročníku soutěže Concertino Praga, kde v mezinárodní konkurenci získala v oboru klasická kytara první místo. Navíc obdržela zvláštní cenu za nejlepší provedení skladby Mare Nigrum od Petra Ebena.

První a druhou větu této skladby zahraje i posluchačům zábřežského koncertu, který začíná v 19 hodin. (pek)

Rodinné trio vystoupí v Libině; 27. dubna

Libina - Rodinný koncert Adama, Lukáše a Ivana Klánských bude v sobotu 24. dubna od 16 hodin hostit obřadní síň obecního úřadu. Klavíristu Lukáše Klánského znají pravidelní návštěvníci koncertů z cyklu Klasika viva. Odborníky je považován za jednu z nejvýraznějších osobností mladé české klavírní generace.

Devítiletý Adam Klánský vzal poprvé violoncello do rukou ve svých pěti letech a již o dva roky později začal vyhrávat celostátní soutěže.

Oba mladí umělci zdědili hudební talent po svém otci, úspěšném klavíristovi Ivanu Klánském, který na koncertu také vystoupí. Posluchači si vyslechnou díla Antonína Dvořáka, Roberta Schumanna, Friderika Chopina a dalších.