Na Šumpersko zavítá česká houslová špička; 31. srpna

Bludov/Postřelmov - Houslové těleso špičkové úrovně zavítá na počátku tohoto týdne na Šumpersko. V úterý 31. srpna v postřelmovském kulturním domě a o den později na bludovském zámku zahraje Wihanovo kvarteto.

Houslisté Leoš Čepický a Jan Schulmeister, violista Jiří Žigmund a violoncellista Aleš Kaspřík vytvořili v polovině 80. let těleso, které se za dobu své existence koncertovalo v prestižních koncertních síních a na festivalech zvučných jmen v nejen v České republice i na celém světě. Umělecké kvality kvarteta nyní budou moci posoudit i posluchači vážné hudby v regionu.

Na programu koncertů budou díla Felixe Mendelssohna Bartoldy, Bohuslava Martinů, Ludwiga van Beethovena, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka. Koncerty začínají v 19 hodin, vstupné je 40 korun.

Zábřeh ovládnou muži v zeleném; 3. září

Zábřeh – Muži v zeleném ovládnou v pátek 3. a v sobotu 4. září muzeum, Katolický dům a kostel svatého Bartoloměje v Zábřehu.

Slavnosti na počest patrona myslivců svatého Huberta zahájí v pátek v 18 hodin v muzeu vernisáž obrazů Václava Nasvětila. Myslivce a všechny milovníky loveckých zátiší a krajin potěší zábřežské muzeum. V pátek 3. září otevírá výstavu Václava Nasvětila nazvanou S Paletou v přírodě.

„Václav Nasvětil se zabývá malbou volné krajiny, loveckých zátiší a výjevy ze života zvěře. Nedílnou součástí jeho díla se stala zájmová a ilustrační tvorba pro myslivce, která v poslední době zabírá většinu jeho tvorby. Nasvětilovo jméno je velice dobře známé nejen z autorství pasovacích listů, ilustrací loveckých a přírodních motivů, ale také z mnoha výstav pořádaných jak doma, tak i v cizině,“ řekla vedoucí muzea Dagmar Tempírová – Kotrlá.

V sobotu Svatohubertské slavnosti pokračují v 9 hodin slavnostní bohoslužbou v kostele sv. Bartoloměje. O hodinu později začne v Katolickém domě program s mysliveckou tematikou. Pro návštěvníky budou připraveny zvěřinové hody, prohlédnout si budou moci trofeje africké zvěře. V 17 hodin vystoupí sokolníci. O hudební doprovod se postará dechová hudba Jedeláci a country skupina Hubertus.

Sezonu zahájí Tučňáci na arše

Šumperk – Představením pro děti Tučňáci na arše zahájí v úterý 7. srpna novou sezonu šumperské divadlo. Hra Ulricha Huba v sobě spojuje poučení a zábavu. Děti se v příběhu s písničkami úsměvnou formou dozví o potopě světa. Na příběhu Noemovy archy se hra věnuje důležitým otázkám lidského života. Představení pro děti začíná v 10 hodin dopoledne.