Postřelmovský rodák se zaměřil na portréty

Rovensko – Výstavu postřelmovského fotografa Stanislava Höniga pořádá u příležitosti jeho 70. narozenin v těchto dnech galerie Kafe v Rovensku. Výstavu věnovanou reportážním fotografiím a zejména portrétům mohou zájemci navštívit do 20. března.

Milana Jánu zaujala Madeira. Bude o ní vyprávět v šumperské knihovně; 23. února

Šumperk – Ostrov Madeira bude hlavním tématem cestopisné přednášky Milana Jány, která se uskuteční ve středu 23. února od 18.30 hodin v šumperské městské knihovně.

Nevelký ostrov patřící Portugalsku bývá někdy označován jako ráj uprostřed Atlantiku. Účastníci přednášky se dozví, jak se putuje po takzvaných levandách. Jsou to zavlažovací kanály procházející tunely a ostrov je jimi doslova prošpikován. Podívají se také na horskou hřebenovku, uvidí nejrozsáhlejší třetihorní prales na zemi a budou svědky nejvýznamnější oslavy roku – Květinového festivalu.

Štipl bude přednášet o mohelnickém podnikateli; 25. února

Mohelnice – Osudy mohelnického velkopodnikatele, jeho manželky, syna a deseti dcer budou námětem přednášky Sága rodu Müllerů. V prostorách mohelnického muzea ji v pátek 25. února od 17 hodin povede mohelnický kronikář Ctirad Štipl. Přednáška bude doplněna bohatým obrazovým materiálem a ukázkami z deníku Anny Müllerové – Konopáčkové.

Kulturák pořádá rockovou pařbu; 25. února

Zábřeh – Klasickou rockovou pařbu pořádá v pátek 25. února Zábřežská kulturní. V prostorách zdejšího kulturního domu to od 20 hodin rozbalí kapela Storn, která slibuje hudební nadílku domácích i zahraničních rockových hitů 80. a 90. let. Lístek stojí 50 korun.

Hrádku bude kralovat trumpetista; 25. února

Šumperk – Králi jazzové trumpety Bixi Beiderbeckovi je věnován hudební pořad Hrádek pro krále, který se koná v pátek 25. února od 19.30 hodin v šumperském divadle.

Bix Beiderbeck patřil k největším jazzovým trumpetistům, které svět poznal. Traduje se, že i slavný Louis Armstrong odmítal hrát jednu z jeho skladeb. Komentoval to slovy: „Některé Bixovy interpretace nikdy nikdo nepřekoná a já se o to taky nebudu pokoušet.“ Z Beiderbeckova stylu vycházel i moderní jazzový trumpetista Miles Davis.

Tvorbu Bixe Beiderbecka připomenou autentické nahrávky, ale zejména živé vystoupení Teens Jazzbandu z Velkých Losin s trumpetisty Bobem Zajíčkem a Michaelem Chomiszakem.

Bolek Polívka přiveze do Zlatých Hor komedii; 25. února

Zlaté Hory – Komedii Don Quijote de la Ancha uvede v pátek 25. února v sále zlatohorského kina Divadlo klauniky z Brna. V hlavní roli představení pod režijním vedením Boleslava Polívky představí přední světový chůdoherec Lennoir Montain.

Inscenace se pyšní titulem nejhranější autorská komedií současnosti. Poprvé byla uvedena v březnu 1988 a nyní má za sebou devět set repríz. Inspiruje se slavným románem Miguela Cervantese, který zpracovala jako didaktickou klaunikyádu dle vzoru velkého českého emigranta Jana Ámose Komenského.

Představení začíná v 18.30 hodin.