Básník představí svou sbírku; 12. dubna

Jeseník – Básník Wojciech Ossoliński bude hlavním hostem komponovaného večera, který se uskuteční v úterý 12. dubna v Klubu seniorů pracovníků ve školství v Jeseníku. Návštěvníci si budou moci vyslechnout jeho básně ze sbírky Žírný živel. O autorovi a jeho tvorbě promluví překladatel jeho díla do češtiny František Všetička. Pořad začíná ve 14 hodin.

Amatérský historik představí nevyužité záměry; 13. dubna

Šumperk – Nevyužité záměry, plány a projekty budou tématem druhého dílu stejnojmenné přednášky, kterou v šumperské knihovně bude vést Jan Benda. Svou pozornost tentokrát zaměří na projekty, které vznikly v druhé polovině 20. století. Akce pro zájemce o historii se koná 13. dubna od 18.30 hodin.

Jak chutná shnilý žralok? 14. dubna

Zábřeh – Po stopách starých Vikingů se vydají ve čtvrtek 14. dubna návštěvníci zábřežského kina Retro. Průvodcem jim bude Jiří Mára, který se spolu se svým handicapovaným synem vydal na expedici za krásami evropského severu. Společně navštívili Dánsko, Faerské ostrovy, Island a Grónsko. Navštívili největší sbírku krokodýlů na světě, mohli obdivovat krásu nesčetných vodopádů, hlubokých fjordů, islandské sopky a ledovce. Vyzkoušeli si, jak chutná shnilý žralok, a v Grónsku poznali tradiční způsob života a lovu. Přednáška začíná v 17 hodin.

Klicperovo divadlo přiveze do Šumperku moderní muzikál; 16. dubna

Šumperk - Moderní muzikál z dílny režiséra a svého uměleckého šéfa Davida Drábka uvede v Šumperku Klicperovo divadlo z Hradce Králové. Inscenace Ještěři bude na šumperské divadelní scéně k vidění v sobotu 16. dubna.

Děj se točí okolo bratří Klenotičů. Oba jsou gauneři a jeden z nich, Pan Červený, umírá na rakovinu. Jeho sourozenec, Pan Zelený, mu chce splnit vysněné přání: uskutečnit se spolužáky ze základní školy výpravnou show podle filmu Cesta do pravěku. Okolnosti svedou do omšelého kulturního domu skupinu třicátníků, někdejších žáků 8.C. Jsou to vesměs outsideři, kteří se vzdali svých životních snů, a jejich životní osudy připomínají pravěké fosilie.

„Ještěři představují něco jako Městečko Twin Peaks střižené prvním dílem Pecháčkových Básníků, v nichž Štěpánek a Kendy secvičují Strakonického dudáka,“ zhodnotila hru Jana Machalická z Lidových novin. Představení začíná v 19.30 hodin.

Máte doma elpíčka? Přijďte si je pustit; 16. dubna

Šumperk – Nezaměnitelný zvuk starých „elpíček“ bude znít v sobotu 16. dubna přízemními prostorami H-Clubu. V Café Elektrik najdou místo příznivci vinylových desek. Své gramodesky zde budou moci nejen pustit, ale také vyměnit nebo získat cenný kousek do své sbírky.

Oko promítne oscarový snímek o anglickém králi; 18. dubna

Šumperk – Oscary oceněný snímek Králova řeč uvede od pondělka 18. do středy 20. dubna šumperské kino Oko. Film se inspiruje skutečným životním příběhem anglického krále Jiřího VI., který trpěl vadou řeči. Z dvanácti nominací na Oscara získal snímek čtyři zlaté sošky – za nejlepší film, režii, původní scénář a Colin Fight za nejlepší výkon v hlavní roli. Představení začíná v 19.30 hodin, vstupné je 85 korun.

Tajemství nepřístupných jeskyní odhalí fotografie; 19. dubna

Jeseník – Do nepřístupných podzemních prostor se prostřednictvím fotografií podívají návštěvníci výstavy Jeskyně a krasové útvary Jesenicka. Stejnojmennou výstavu otevírá 19. dubna jesenické muzeum.

„Fotografie prezentují více než třicetiletou průzkumnou činnost jesenických speleologů a seznamují návštěvníky s jejich činností a objevy. Část výstavy je věnována objevu největší podzemní prostory na Jesenicku v jeskyni Liščí díra Na Pomezí v roce 2008. Výstava je rovněž doplněna informacemi o historii jeskyňářských prací a o ochraně jeskyní,“ pozvala návštěvníky ředitelka muzea Veronika Rybová.

Součástí prezentace jsou ukázky speleologické výbavy a pomůcek používaných při jeskynních výzkumech, zdolávání propastí nebo mapování podzemních prostor.

V rámci vernisáže se v Rytířském sále Vodní tvrze uskuteční koncert skupiny Sakrapes. Vernisáž začíná v 18 hodin.

Divadlo uvede klasické drama v novodobé podobě; 19. dubna

Jeseník – Drama Kříž u potoka na motivy románu Karoliny Světlé bude v úterý 19. dubna hostit jesenické Divadlo Petra Bezruče. Příběh o hledání správných životních cest a o hranici mezi sobectvím a obětavostí uvede pražské Divadlo Na Prádle v režii Pavla Ondrucha. Poslední volná místa jsou k dispozici za 220 korun.