Javorník ožije slavnostmi regionu; 16. června

Javorník – Dny Javornicka bude v tomto týdnu žít Javorník. Na čtvrtek pořadatelé do kulturního domu pozvali Tomáše Matonohu. Herec známý například ze seriálu Comeback vystoupí v zábavné show ve čtvrtek 16. června.

Hlavní program je ale připraven na sobotu 18 června. V 9 hodin v zámeckém parku odstartuje závod historických vozidel a hlavní program po desáté hodině zahájí slavnostní defilé městem.

Na pódiu na zahradě domu Karla Ditterse z Dittersdorfu pak během dne vystoupí Železný Zekon, taneční a hudební skupiny, mažoretky nebo „mistr biče“ Pavel Votápek. V zámeckém parku se během odpoledne utkají mušketýři švédského generála Banéra v podání skupiny Magna Moravia s Javornickou dělostřeleckou gardou.

Na večer je v zahradě Diettersova domu připravena série koncertních vystoupení, kterou završí koncert skupiny Abraxas.

Lékařka zavede zájemce do západoafrických zemí; 17. června

Zábřeh – Do zemí západní Afriky zavede návštěvníky své cestopisné přednášky zábřežská lékařka Věra Hanuliaková. Tématem jejího pořadu v pátek 17. června v zábřežském kině Retro budou zajímavosti z cest po Mali, Burkina Faso a Beninu, které patří k nejchudším na světě.

„Zajímavé bylo zejména poznání, že obyvatelé černé Afriky žijí v symbióze s přírodou a jejími cykly, stejně jako naši předkové před dvěma staletími,“ řekla Hanuliaková.

Na virtuální výpravu mezi příslušníky pozoruhodného kmene Dagonů nebo do jednoho ze sedmi posvátných měst islámu Timbuktu se budou moci zájemci vydat od 17 hodin.

Vstupné je dobrovolné a bude použito na nákup léků pro africké děti.

Zábřeh ožije folklorem; 17. června

Zábřeh – Folklorem ožije na sklonku tohoto týdne Zábřeh. Roztančí jej stovky dětí, které se sjedou na festival nazvaný V Zábřeze na renko.

Letos do města dorazí kromě souborů z jižní Moravy, Hané a Slovenska také tanečníci z Litvy, Chorvatska a Polska. Široké veřejnosti se soubory poprvé představí v pátek 17. června od 15 do 17 hodin. „V sobotu dopoledne se Zábřeh promění v roztančenou ulici. Průvod tančících a zpívajících souborů vyrazí od 10 hodin od České spořitelny a půjde po Žižkově ulici na Masarykovo náměstí, kde soubory vystoupí před zámkem,“ pozvala na sobotní program Veronika Křenová ze zábřežského Domu dětí a mládeže Krasohled.

Festival vyvrcholí po čtrnácté hodině ve Wolkerových sadech lidovou veselicí a řemeslným jarmarkem.

Do Bludova se sjedou dechovky; 18. června

Bludov – Dechová hudba bude znít v sobotu 18. června areálem lázní v Bludově. Na Festivalu moravských dechových hudeb od 14 hodin zde zahrají Krojovaná dechová hudba Příkazanka, Dechová harmonie Letohrad, Veselá kapela ze Zábřehu a domácí Bludověnka. Vstupné je 50 korun, v případě deště se akce uskuteční v bludovském kulturním domě.

Dvacet značek piv a kanec. V Zábřehu se konají pivní slavnosti; 18. června

Zábřeh – Dvacet značek tuzemských i zahraničních piv poteče proudem v sobotu 18. června v areálu zábřežského bazénu. Od 13 hodin se zde budou konat zvěřinové a pivní hody.

Pořadatelé kromě chmelového moku lákají také na kančí pečeni, zvěřinový guláš nebo klasickou šípkovou. Návštěvníci se mohou těšit na nabitý program: ukázku výcviku asistenčních psů a dravců, lukostřelba, ukázka středověkého vojenského ležení nebo vystoupení šermířů.

Od 16 hodin se budou moci děti přiučit něco málo z hereckého řemesla. V divadelní školičce vystoupí kromě jiných tváří z filmů a televizních seriálů také Martin Holec – dětský herec z Ordinace v růžové zahradě. Pro malé návštěvníky budou připraveny také pohybové aktivity a soutěže.

O hudební doprovod se odpoledne postará country skupina Hubertus, ve večerních hodinách rocková kapela Atom. Od 21 hodin na bazénu vypukne velká diskotéková párty s obří laserovou show. Za celodenní vstupné zaplatí návštěvníci 50 korun, děti mladší 15 let mají vstup zdarma. V případě deště se akce přesune do kulturního domu.

Ready Kirken zahrají pro Jeseníky; 18. června

Jeseník – Kapela Ready Kirken bude hlavním lákadlem Koncertu pro Jeseníky, který bude v sobotu 18. června hostit Jeseník. Kromě autorů hitů Zejtra mám nebo 1+1 v areálu Astur od 17 hodin vystoupí také kapely Tainted, Hazydecay nebo polští The Funny Waves. Vstupenka stojí 50 korun.