Hammlet podniká. V úterý v kině Retro; 21. února

Zábřeh – Snímek Hamlet podniká proslulého evropského filmaře a režiséra Akiho Kaurismäkiho bude k vidění v úterý 21. února od 19 hodin v zábřežském kině Retro.

Dílo je moderní adaptací Shakespearovy hry. Uvádí diváky do světa mocných a ukazuje jeho odvrácenou tvář. Film se poměrně přesně drží divadelní předlohy, ačkoli zde není například Hamletův slavný monolog o bytí a nebytí. Svět moci a politiky je ve snímku zachycen s ironií a citem pro absurditu. Děj filmu je zasazený do současného Finska a zabývá se rodinnými vztahy poznamenanými mocenskými vazbami.

Ačkoli dílo Hamlet podniká natočil Kaurismäki v roce 1987, v české distribuci nebylo nikdy uvedeno. V Zábřehu se hraje tři týdny po premiéře v České republice.

Hamlet podniká je už druhým filmem, který mohli Zábřežané od proslulého finského režiséra zhlédnout. Tvorba Akiho Kaurismäkiho je známá osobitým humorem, nadsázkou, vyhraněnou stylizací a specifickou poetikou.

S mapou se neztratíš, říká výstava; 23. února

Šumperk – S mapou se neztratíš. Tak zní název výstavy, kterou 23. února otevře vlastivědné muzeum v Šumperku. Z bohaté kolekce map ve svých sbírkách představí především kartografické práce, které sloužily k přesunům a orientaci v krajině.

„K vidění budou mapy vojenské, dopravy a spojů a taktéž mapy turistické. Návštěvník se rovněž seznámí s některými nejstaršími kartografickými díly, s vývojem zeměměřičství a tvorbou map. Chybět nebudou ani mapy, s nimiž jsme se setkávali ve školních lavicích,“ uvedl historik muzea Zdeněk Doubravský.

Návštěvníci mohou výstavu zhlédnout do začátku května. Výstava je zároveň poctou Zdeňku Gábovi, který se o mapovou sbírku po desetiletí staral a doplňoval ji.

Nebel a Krobot jsou naši, říkají v Zábřehu; 24. února

Zábřeh – Ačkoli první veřejnou produkci filmového hitu Alois Nebel zažil loni v září jako první Jeseník, řada Zábřežanů je přesvědčena, že Nebel patří i jim. Právě ze Zábřehu totiž pochází představitel titulní role samotářského výpravčího Miroslav Krobot.
Nejen milovníci stříbrného plátna se budou moci s tímto zábřežským rodákem, hercem a režisérem setkat 24. února v kině Retro v Zábřehu. Beseda představí divadelní a filmovou tvorbu Miroslava Krobota, ale upozorní také na jeho spjatost s jiným známým Zábřežanem, Janem Eskymo Welzlem.

„Miroslav Krobot již před lety napsal a režíroval divadelní hru o Welzlovi, jeho snem je natočit o něm také film,“ sdělil Zdeněk David z pořádající Zábřežské kulturní.

Krobotovu tvorbu návštěvníkům představí filmový historik a publicista Pavel Taussig. Ten se svým hostem zavzpomíná na dětství a mládí Miroslava Krobota v Zábřehu. Povídání bude doplněno o projekci fotografií, ukázek z filmů či divadelní inscenace Příběhy obyčejného šílenství, v níž Krobot ztvárnil jednu z hlavních rolí. Pořad začíná v 19 hodin, vstupné je 50 korun.

V Hrabenově chystají masopust; 25. února

Hrabenov – Už šestý Hrabenovský masopust chystá poslední únorovou sobotu Sokol Hrabenov a uzenářství U Bínů. Program začne 25. února už v deset hodin prodejem zabijačkových specialit před kulturním domem; k nákupu dostane každý polévku zdarma.

Ve tři odpoledne vyjde od Bínů průvod masek a ve 20 hodin začne masopustní zábava s pochováváním basy. Vstupné je 60 korun. Po celý den bude k dispozici občerstvení, pivo, svařák a grog.

Čarovna zve na hudební dýchánek; 25. února

Šumperk – Alternativní hudební dýchánek se uskuteční v sobotu 25. února v šumperské Čarovně. Od 19 hodin zde vystoupí duo Deši.

Baryton saxofonistka a klarinetistka Eva Žižková a Lukáš Pilnaj, hráč na didgeridoo, ve svém vystoupení spojují dva dechové nástroje ze dvou odlišných hudebních světů. Oba nástroje jsou posazeny na nízké frekvenci a nesou v sobě zadumanost a hloubku. Duo Deši vystoupilo v Šumperku už v létě a pro velký úspěch pořadatelé koncert opakují.

Lístek v předprodeji stojí 40 korun, v den akce bude o třicet korun dražší. Koncert začíná v 19 hodin.

Mohelnický kulturák se promění ve Vlachovku; 26. února

Mohelnice – Atmosféra jako na Vlachovce bude v neděli 26. února v mohelnickém domě kultury. Zahrají zde kapely Loštická veselka a Mohelanka. Taneční odpoledne pro starší a pokročilé aneb Mohelnická Vlachovka začíná v 15 hodin. Slosovatelné vstupenky stojí 65 korun.

V Šumperku vystavuje Danuše Procházková

Šumperk - Výtvarná díla Danuše Procházkové jsou v těchto dnech k vidění v galerii v rámařství na Starobranské ulici v Šumperku.

Výtvarnice a pedagožka Danuše Procházková je šumperskou rodačkou. Specializuje se na malbu, kresbu a grafiku. Vystudovala výtvarný obor na filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po jeho absolvování působila až do roku 1989 v Olomouci, nyní vyučuje na gymnáziu v Šumperku. Svá rozměrná plátna pojímá jako výrazný dekorativní doplněk moderního interiéru. Námětem většiny jejích obrazů je ženský prvek. Výstava potrvá do konce března.