3. května

U Jílka budou k vidění sochy

Šumperk – Sochy Jakuba Lipavského, čtyřicetiletého umělce žijícího v Karlštejně, na měsíc obsadí Galerii Jiřího Jílka v Šumperku. Vernisáž se koná ve středu 3. května v 18 hodin. Střídmé sochy, na kterých není nic nadbytečného si zájemci budou moci prohlédnout do 29. května. Součástí výstavy budou i sochy osázené před galerií. Výstavní prostory jsou přístupné denně, stačí jen zazvonit na recepci Penzionu G, který nad galerií nabízí tříhvězdičkové ubytování. 

Velké finále talentové soutěže

Rapotín – Kulturní dům v Rapotíně bude hostit Velké finále soutěže Naše škola má talent. Soutěžní přehlídka se uskuteční ve středu 3. května od 9 hodin. 

Rekonstrukce silnice na jižní straně Červenohorského sedla. Ilustrační foto
Červenohorské sedlo se opět zavírá

4. května

Retro rozvibruje Depeche Mode

Zábřeh - Ještě před očekávaným pražským megakoncertem se mohou fanoušci hudebního fenoménu Depeche Mode těšit na záznam jejich strhujícího vystoupení pořízený během turné k předposlednímu albu Delta Machine. Zabřežské Retro zařadilo záznam koncertu Depeche Mode na čtvrtek 4. května od 17 hodin.

„Na diváky čeká strhující show, v němž vedle repertoáru alba Delta Machine nebudou chybět ani další hity kapely. Depešáky uvidíte v jejich nejlepší formě, na velkém plátně, s dokonalým obrazem a především zvukem, kterým rozhodně nebudeme šetřit," zve diváky do zábřežského kina jeho vedoucí Věra Smrčková.

Album Delta Machine je považováno za jeden z tvůrčích vrcholů kapely, koncertní turné k němu zhlédlo dva a půl miliónu fanoušků z 32 zemí světa. Záznam koncert.

Výstava ukáže historické plesové modely

Šumperk – Ve čtvrtek 4. května v 17 hodin bude v Rytířském sále a předsálí vernisáží zahájena výstava Dámy a pánové, do gala! Výstava, která představí společenské šaty 20. století, vznikla díky ochotě žen, které si šaty uschovaly a laskavě je zapůjčily šumperskému muzeu.

„Oblečení bylo po celé dvacáté století v poměru k platu dražší než dnes. Složité bylo již samotné nakoupení kvalitní látky a vyžadovalo hodně trpělivosti a mnohdy i vynalézavosti. Oblečení se proto často přešívalo nebo dědilo,“ uvedla mluvčí šumperského muzea Eva Šebestíková
Prozradila, že na výzvu, zveřejněnou na webových stránkách muzea a v tisku, reagovaly desítky dam z našeho regionu, které zapůjčily téměř dvě stovky společenských šatů, k nimž připojily fotografie a různé doplňky, jako jsou kabelky, šperky, rukavice a boty. Část vystavovaných exponátů pochází i ze sbírek Vlastivědného muzea a jeho zařízení.

Šaty, které se z kapacitních důvodů na výstavu nedostanou, budou představeny veřejnosti o měsíc později, 9. června, na módní přehlídce v rámci šumperské Muzejní noci. Výstava potrvá do 27. srpna. 

Fotograf zachytil adoptované chrty

Šumperk - Členka baletního souboru Divadla F. X. Šaldy Marika Hanousková a šest adoptovaných španělských chrtů na fotkách Lukáše Všetečky. To je obsah výstavy v Galerii mladých v Muzeu v Šumperku, která se otevře ve čtvrtek 4. května.

Lukáš Všetečka fotil ve známých libereckých lokacích – v areálu liberecké Technické univerzity a před Oblastní galerií v Lázních. Uměleckého líčení se ujala vizážistka Veronika Lieskovská. Celodenního focení se zúčastnilo šest již adoptovaných psů.

Spolek Galgos de la Estrella vznikl v roce 2013, zabývá se zprostředkováváním adopce opuštěných a týraných španělských chrtů (galgo español). Španělé tyto psy používají ke komerčním lovům zajíců, ročně pak odloží či krutým způsobem zlikvidují na 60 tisíc těchto ušlechtilých tvorů.

„Snažíme se pomáhat našim partnerům ve Španělsku, kteří tyto úžasné psy aktivně zachraňují, a to tak, že hledáme domovy tady v Čechách. Adopce umožňuje jejich nekonfliktní a přátelská povaha, díky které jsou galgové schopní začlenit se do rodin,“ říká spoluzakladatelka Galgos de la Estrella Monika Novotná. Výstava bude k vidění do 28. května. 

Na Třemešku přivítají ptačí zpěv

Třemešek – Tradiční Vítání ptačího zpěvu na Třemešských rybnících u Šumperku se uskuteční ve čtvrtek 4. a v pátek 5. května vždy od 8 do 18 hodin. Návštěvníci budou moci sledovat ukázky odchytu, kroužkování a určování ptáků s pracovníkem správy CHKO Jeseníky Petrem Šajem. Akce je určena pro školy i veřejnost. Větší skupiny by se měli přihlásit na www.doris.cz/ekoprogramy (kolektivy do 30 žáků). 

Mladá cestovatelka představí Norsko

Postřelmov - Postřelmovská skautka Michaela Nevrklová se podělí o své zážitky z putování po Norsku. Cestopisná přednáška je na programu kulturního domu v Postřelmově ve čtvrtek 4. května od 18 hodin. Cestovatelka projela severskou zemi od jihu na sever stopem, povypráví o krásných místech, historii a norské kultuře. Vstupné je 50 korun. 

5. května

Ochotníci přivezou komedii

Mohelnice – Komedii Údržbář v nastudování Jednoty divadelních ochotníků při MKS Loštice, budou moci sledovat diváci v Mohelnici. Pomyslná opona se otevře v pátek 5. května v mohelnickém kulturním stánku v 19 hodin. Vstupné je 70 korun. 

Vyrobí dárek pro maminky

Šumperk – Dílničku pro šikovné ruce připravilo na pátek 5. května šumperské muzeum. Malí návštěvníci zde budou moci od 9 hodin vyrobit za pomoci lektorů maminkám dárek k blížícímu se Dni matek. 

6. května

Alois Švehlík a Stanislav Zindulka usednou do ředitelské lóže

Šumperk – Dvojice skvělých herců – Alois Švehlík a Stanislav Zindulka – se představí v sobotu 6. května na prknech šumperského divadla. Inscenace z pera Arnošta Goldflama Ředitelská lóže, která je určena pro předplatitelskou skupinu B, začíná v 19 hodin. Volné vstupenky lze zakoupit za 350 až 370 korun v předprodeji divadla.

Diváci se mohou těšit na tragikomický příběh o přátelství dvou starých a zapomenutých herců, kteří spolu dožívají v domě seniorů. Oba čekají na zázrak - že přijde nabídka být ještě alespoň jednou na jevišti a vychutnat si potlesk.

„Alois Švehlík v roli ironického, sarkastického a živelného Edy je usměrňován pozitivním a životně vyrovnaným Rudou, jemuž svůj herecký um propůjčil Stanislav Zindulka. Diváky pobaví skvělými replikami a špičkovými hereckými výkony,“ řekl k inscenaci ředitel Šumperského divadla Matěj Kašík. 

Cestovatel zavede na Havajské ostrovy

Jeseník – Populární cestovatel Lubomír Turek, který zavítá v sobotu 6. května do jesenických lázní, bude tentokrát vyprávět o svých dobrodružstvích, která zažil na Havajských ostrovech. Přednáška s promítáním diapozitivů začíná v Zrcadlovém sále lázní v 19 hodin, vstupné je 50 korun. 

7. května

Ve Svébohově mají sraz harmonikáři

Svébohov – Kulturní dům ve Svébohově rozezní v neděli 7. května harmoniky. Od dvou hodin odpoledne se zde uskuteční již 30. ročník setkání harmonikářů. 

Taneční odpoledne s Vaškem a Pepou

Zábřeh - Pro zpříjemnění nedělního odpoledne 7. května zahraje k tanci i poslechu v sále kulturního domu oblíbené duo Vašek a Pepa. Taneční odpoledne má začátek ve 14 hodin, občerstvení pro návštěvníky je zajištěno, vstupné činí symbolickou padesátikorunu.
Další taneční pořad připravila Zábřežská kulturní na neděli 18. června, kdy do zábřežského kulturního stánku zavítá i s kapelou sympaťák známý z televize Šlágr – Ľudovít Kašuba. Ten hraje a zpívá převážně vlastní skladby nebo také známé lidové písničky. Jeho příznivci se mohou těšit na hity jako Natália, Hrajte Kašubovci, Čokoládové srdce, Diana, Krásne neznáme dievča a další. Také na tuto akci již lze zakoupit vstupenky. (zak)

8. května

Doris zve na Kloboukový den

Šumperk - Odpoledne plné zábavných aktivit pro děti a rodiče připravilo volnočasové centrum Doris na sváteční pondělí 8. května. Kloboukový den se uskuteční v letním divadle za vilou Doris v Šumperku od 12 do 18 hodin. Vstupné je 25 korun. (zak)

9. května

V Zábřehu budou k vidění modely autíček

Zábřeh – Návštěvníky všech generací láká muzeum v Zábřehu na výstavu autíček. Expozici otevře vernisážv úterý 9. května v 17 hodin. K vidění budou modely, kterým se dříve neřeklo jinak než „angličáky“. Exponáty na výstavu zapůjčil soukromý sběratel Aleš Titzl, Technické muzeum v Brně a další sběratelé ze Zábřehu a Šumperka. Výstavu doplní interaktivní koutek, skládačky, omalovánky, spojovačky, vystřihovánky a další hračky. Výstava bude otevřená do 3. září.

Venkovní areál termálního akvaparku ve Velkých Losinách
Termály rozhýbaly ve Velkých Losinách život. Návštěvnost předčila očekávání