Prvním tanečním krokům a pravidlům společenského chování učí Jiří Hrubý už od roku 1976. Odhaduje, že za tu dobu prošlo jeho kurzy nejméně šestnáct tisíc studentů.

„Když jdu po Šumperku, jsem pořád ve střehu, abych někoho nepřehlédl. Neustále mě totiž někdo zdraví,“ směje se rodák z Rájce, který v Šumperku zůstal po absolvování zemědělské školy.

Životnímu koníčku se věnuje téměř přesně půl století. Bylo mu jednadvacet, když přišel do kroužku společenského tance, z něhož je dnes sdružení Klub tanečního sportu. Od roku 1968 ho vedl. Patnáct let znal parket v roli závodníka, vystřídal za tu dobu sedm tanečnic, protančil se s nimi do kategorie C a vyhrával okresní soutěže. Mnohem větší úspěchy mu ale později přinesla práce trenéra a choreografa - zejména v tanečních formacích.

„Desetkrát jsme byli na mistrovství republiky a obstáli jsme v těžké konkurenci velkých měst. Nejlepším umístěním bylo páté místo v latině v roce 1997,“ říká čerstvý sedmdesátník.

Začínala u něj řada špičkových tanečníků, jako na příklad mistři republiky Karel Bank nebo Jan Liškař. Vrcholných úspěchů sice dosáhli až po odchodu na vysoké školy, ale ty správné základy dostali právě v Šumperku.

Na přemýšlení o věku nemá Jiří Hrubý čas. Trénuje dospělé páry i děti, taky mažoretky a všem vymýšlí choreografie. Vede taneční kurzy v Šumperku a v Uničově, cvičení pilates i kalanetiku, porotuje soutěže.

V akci je prakticky denně včetně víkendů. Ten následující bude ovšem ve znamení oslav. V sobotu 23. května přijde do H - klubu Jiřímu Hrubému popřát k sedmdesátinám téměř stovka tanečníků tří generací, které vychoval.