Podle zástupců Stavebního a bytového družstva Zábřeh, kterému prostory patří, byla důvodem ukončení spolupráce s posledním nájemcem nespokojenost s fungováním klubu.

„Poslední provozovatelé tam byli bez našeho souhlasu. To, co předváděli, se neslučovalo s posláním družstva,“ řekl předseda představenstva Jaroslav Žouželka.

Dosavadní nájemce otevřel klub v druhé polovině roku 2008 pod názvem Taboo. O praktický chod podniku, již pod původním názvem, se však v poslední době staralo několik mladých lidí.

„Ohledně Klubu ve zdi mám jedinou informaci: v závěru září jsme ukončili provoz. Důvody probírat nebudu,“ řekl nájemce prostor Tomáš Tempír.

Současní provozovatelé klubu se podle svých slov snažili jeho chod udržet alespoň přes zimní sezonu, při jednáních s vlastníkem se ovšem nesetkali s kladnou odezvou. Se svými příznivci se rozloučili posledním koncertem 25. září.

Jaký bude další osud unikátních sklepních prostor? Na veřejnosti se například spekulovalo, že zde vznikne klub pro příznivce country.

Vzkaz případným zájemcům ale příliš nadějný není. „Nebude,“ reagoval Žouželka na otázku, zda družstvo prostory bude nabízet k podobnému využití jako doposud.

Uzavření Klubu ve zdi je rána zejména pro fanoušky živé muziky a alternativní kultury. Právě pro pořádání koncertů, filmových projekcí nebo vernisáží byly podzemní prostory ideální.

Možnost, jak v Zábřehu strávit volný večer, se tak pro řadu mladých lidí zúžila na dvě alternativy: diskotéka nebo hospoda. Také řada místních kapel přišla o svou domovskou scénu.

„Chodila jsem do Zdi, když v ní hrávali kamarádi s kapelou. Člověk si sice musel zvyknout na bojovou podobu sociálního zařízení, ale ta atmosféra byla neopakovatelná. Nevím, kam teď budu jezdit na živé koncerty, asi až do Olomouce,“ řekla návštěvnice klubu Pavlína Tichá.

„Z pohledu návštěvníka je to obrovská škoda. Ve Zdi mohl slyšet jinou muziku než je běžné, živé kapely,“ zhodnotil poslední vývoj okolo klubu Vratislav Jarmar, s jehož jménem byl kultovní prostor v minulosti spojen.

„Zábřeh je hodně malé město, vést zde takový klub není jednoduché. Vždy je to okrajová záležitost, je důležité, aby se do něj lidi vraceli,“ popsal své zkušenosti Jarmar.

Prostory sklepení z 18. století v minulosti sloužily ke skladování piva. Návštěvníkům se poprvé otevřely v roce 1993. Od té doby se v nich vystřídalo několik provozovatelů, kteří jej využívali jako rockový klub, diskotéku a v posledních sedmi letech jako alternativní hudební bar.