Ostatkovou merendu například pořádají dobrovolní hasiči v Dlouhomilově v pátek 13. února v 19.30 hodin v tamní sokolovně. Jen o den později hasiči připravili maškarní karneval pro děti.
Masopustní průvod projde také Lošticemi a to v úterý 17. února. Sraz masek je v 15 hodin u kulturního domu, odtud se průvod vydá městem. Tím ale zábava rozhodně neskončí. Tečku udělá pochovávání basy. Tento obřad se odehraje od 19 hodin v místním kulturním domě. Návštěvníci se mohou těšit na zabíjačkové speciality.
Masopust připravuje sokolská organizace v Hrabenově na 21. února. Ve vesnici se rej masek předvede už po deváté, každoročně pestrá podívaná láká spoustu místních obyvatel i lidí z okolí. Pořadatelé si se svými převleky dávají opravdu práci, a tak se v kostýmových průvodech v minulých letech objevili vojáci, čarodějnice i milicionáři. „Uniformy, staré vlajky i obrazy přechováváme doma, na masopust se hodí. Jednou jsme dokonce vezli vyzdobená nosítka s nabalzamovaným Leninem. To se tenkrát lidem hodně líbilo. Ale nápady už nám pomalu docházejí, nevím, jestli se podaří vymyslet ještě něco hodně neokoukaného," řekla loni jedna z každoročních účastnic Jana Mazáková.
Řadu lidí navíc i letos přitáhnou zabíjačkové speciality z řeznictví U Bínů, které se na prostranství před kulturním domem budou prodávat od rána. Po polévce, jitrnicích, jelitech se vždy jen zapráší. Masopustní rej vyvrcholí pochováváním basy, kterou přivezou hasiči.
Masopust je lidový svátek, který ve své podstatě sice nemá nic společného s liturgií, ale přesto je podřízen běhu církevního kalendáře. Obvykle se slaví ve dnech předcházejících Popeleční středě, ta letos připadá 18. února. Masopust zpravidla vrcholí pochováváním basy. Tento symbolický obřad dává věřícím znamení, že období zábav končí. Začíná totiž čtyřicetidenní půst, který trvá až do nejvýznamnějšího křesťanského svátku Velikonoc.
O masopustních rejích jsou dochovány písemné zprávy již ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data.