Proti prvnímu vydání z roku 2009 se kniha rozrostla o téměř osmdesát stran, o desítky fotografií a řadu nových poznatků, které autor získal zejména během expedice na Sibiř v roce 2012.

„Kniha má novou obálku, nové dobové popisy z míst Welzlovy cesty a navíc obsahuje jeho původní text knihy Cesta kolem světa 1893 – 1898. Rukopis měl pohnuté osudy; poskytl nám ho emeritní profesor z Aljašské university Rudy Krejčí. Janův rukopis provázejí ilustrace malíře Petra Herziga z Dubicka,"  říká autor.

Do mozaiky soustřeďující všechna známá fakta o Janově životě přibyla i Welzlova vlastnoruční kresba jakéhosi záhadného Eskymáka. Strouhalovi ji letos poslal Američan Sebastian Sanzota; objevil ji v Ohiu v antikvariátu spolu s časopisem, v němž je článek o kresbě a o setkání s Welzlem z roku 1930.

„Za knihou je jedenáct let bádání, dvě cesty na Aljašku, hledání v archivu v Dawson City, cesta za welzlologem Pavlem Vodou do Švýcarska, do New Yorku za Petrem Sýsem, do Mosky a dvojí cesta do Jakutska. Takže je to vlastně dlouhá cesta za Welzlem, na níž se obsah knihy vyvíjel," shrnuje autor Martin Strouhal.