Důvod je prostý. Po komunálních volbách loni na podzim už řezbář do otevření betlému nestihl postavičku nové starostky vyřezat. „Volby byly pozdě a do poslední chvíle nebylo jasné, kdo bude starostou. Tehdy jsem to vyřešil tak, že jsem pověsil klíč od radnice do prázdných dveří a chvíli bylo bezvládí," vysvětlil Jaroslav Beneš.

Nová postava do betlému.Figurku z lipového dřeva tedy vyřezal dodatečně a na Loštických slavnostech starostku pasoval do „stavu silné zdřevnatělosti". Betlémský občanský průkaz jí ale předá až při otevření betlému pro veřejnost 1. prosince.

Figurka starostky je oblečená v taláru a na krku nese znak Loštic jako symbol města. „Věřím, že nebude narušovat soužití svých dřevěných spoluobčanů a bude vládnout ke spokojenosti všech, a to i ve městě. To už ale není jenom na ní, ale také na občanech, jak bude naše město vypadat," dodal řezbář.

Bývalý starosta Ctirad Lolek našel nové místo kousek od radnice. U nohou mu leží tři klíče jako symboly jeho trojnásobného zvolení do čela města. V betlému nechybí ani jeho předchůdce ve starostovské funkci Ladislav Škoda.

Jak řezbář prozradil, starostka své místo ve dveřích betlémské radnice letos ještě jednou opustí. Stane se tak někdy na podzim. „Bude totiž potřeba vyměnit mech," objasnil řezbář.

Svůj betlém znovu otevře pro veřejnost v adventním čase. Které postavy do něj letos přibudou, ale zatím nechce prozradit.