Její název Svoboda pod bodem mrazu evokuje mrazivé dálky severu, v nichž Welzl prožil většinu života. Narodil se v roce 1868 v Zábřehu a zemřel jako osmdesátiletý v kanadském Dawson City. Z domova odešel jako mladík a občan Rakousko-Uherska a vrátil se po pětatřiceti letech do nové republiky jen na pouhých osm měsíců. Během nich vzbudil velkou senzaci. Jeho příběhy zaznamenal jako první Rudolf Těsnohlídek.

Martin Strouhal o Welzlovi nejdřív natočil dokumentární film, v němž se s kamerou vydal i do Dowsonu a zpovídal lidi, kteří bádání o slavném cestovateli zasvětili kus života.

„Je mi líto, že někteří z nich jako Anna Nováková, Jaroslav Franke nebo Ctibor Lolek se tohoto křtu nedožili,“ řekl Martin Strouhal.

Knihu pojal dokumentárním způsobem, je to mozaika soustřeďující všechna známá fakta o Welzlovi završená řadou nových faktů, které Strouhal získal či vypátral. Strhující je zejména popis posledních let života v Dowsonu, kde se Welzl zabýval sestavováním nejrůznějších přístrojů.

„Nová je kniha také v tom, že se poprvé reálně dívá na Welzlovu cestu Sibiří a přibližuje reálie míst, kde léta žil, například Novosibiřských ostrovů, řekl autor a dodal: „Jeho příběh je tak neskutečný a plný záhad, že bude vždy vyvolávat pochybnosti, ale nikdy nezapadne. Byl to prostý člověk ze Zábřehu, který se vydal na konec světa a stejně náhle se zase objevil, aby se stal slavným.“

Výpravnou publikaci s několika sty fotografiemi vydalo štítecké nakladatelství Veduta a k dostání je v běžné síti knihkupectví nebo v zábřežském muzeu.