Ústřední postava ze stejnojmenného románu Zdeňka Jirotky ožije na prknech šumperského divadla. Hru Saturnin uvidí diváci v premiéře v sobotu 18. února.

Sluha Saturnin pracuje u mladého muže, jehož jméno v románu ani jednou nezazní, a kterému se postará o několik měsíců dobrodružného života.

Atmosféru příběhu dokresluje protivná a nesnesitelná teta Kateřina, její přitroublý syn Milouš, sympatický dědeček, stoický glosátor dění doktor Vlach a krásná slečna Barbora. Tyto postavy, komické situace a místy dramatický příběh zapříčinily, že se Saturnin stal nejoblíbenějším Jitorkovým dílem.

Příběh se patrně odehrává v roce 1941. Pro autora tak byl zřejmě únikem z přituhující situace v Protektorátu Čechy a Morava.

Na motivy románu natočil v roce 1994 režisér Jiří Věrčák stejnojmenný celovečerní film, který byl posléze rozpracován do podoby čtyřdílného televizního seriálu.

Postavu Saturnina v šumperské inscenaci ztvární Petr Komínek, jeho pána Jiří Bartoň. Slečnu Barboru ztělesní Markéta Kalužíková, tetu Kateřinu Bohdana Pavlíková, dědečka Petr Král, Milouše Matěj Kašík a doktora Vlacha Jan Kroneisl. Režijně hru vede Ondřej Elbel. Premiéra začíná v 19.30 hodin.

Kdo chce získat vstupenky na premiéru hry Saturnin zdarma, může se zapojit do soutěže Šumperského a jesenického deníku a Divadla Šumperk. Pravidla jsou jednoduchá. Stačí ve středu 15. února od 10 do 10.10 hodin zavolat na telefonní číslo 724 058 198 a správně odpovědět na soutěžní otázku. Prvních pět volajících získá po dvou vstupenkách.

Otázka: Kdo ztvární v šumperské inscenaci postavu tety Kateřiny?
A) Vendula Nováková
B) Markéta Kalužíková
C) Bohdana Pavlíková