„Trofeje se čistí mechanicky. Musí se z nich odstranit prach, holá kůže se pak ošetří speciálním olejem. Kdyby se někde náhodou objevila plíseň, používáme na ni kafrový olej. Postup ale není u všech exponátů stejný, každá trofej potřebuje speciální zacházení," nastínila postup práce kastelánka úsovského zámku Eva Třísková.

K tomu je nutné také umýt všechna okna, vyleštit vitríny i parkety. Na zámku se přitom nikde netopí, takže pokud venku mrzne, uvnitř teplota klesá jen na několik stupňů nad nulou. „Letos to díky počasí ještě ušlo, ale když se pracuje s malými exponáty, je to dost náročné," doplnila Eva Třísková.

Brány úsovského zámku se poprvé otevřou veřejnosti na apríla, slavnostní zahájení sezony tady ale plánují až na nadcházející sobotu 4. dubna. Pro návštěvníky bude připravený pohádkový program, při němž se pobaví zejména děti.

Nejrůznější zábavné a tématické akce budou v Úsově pořádat po celou sezonu. Návštěvníci se tak mohou těšit na konci dubna na tradiční čarodějnický rej, v červenci se bude konat pohádkový víkend, v září se zjeví Bílá paní a sezonu ukončí posledního října strašidla při Halloweenu.