Cílem slavného fotografa Jindřicha Štreita je zachytit třicet cizinců žijících v Česku, jeho průvodkyně pak zaznamenává jejich osudy.

Projekt, který by měl vyvrcholit výstavou velkoplošných fotografií v Praze, odstartovala v červenci Česká katolická charita. Otcem myšlenky je fotograf Jindřich Štreit ze Sovince na Bruntálsku.

„S podobnou záležitostí jsem se setkal na svých cestách po Brazílii. Fotografoval jsme tam Čechy, kteří sem přišli za prací nebo za totality z politických důvodů. Zjišťoval jsem, jak se jim daleko od domova žije a s jakými problémy se setkávali po své emigraci. Z jejich vyprávění pak vznikla publikace. Napadlo mne, že by se to dalo obrátit a zkoumat osudy cizinců v Česku,“ vysvětlil vznik projektu Štreit, který patří k nejuznávanějším fotografům u nás. On i jeho snímky jsou známé po celém světě.

Jedny z prvních snímků projektu vznikaly na Šumpersku. „Vedle majitele obchůdku se zmrzlinou Umrana Redžepi z Makedonie, jsem fotografoval v Šumperku také irského hudebníka Eoghana O'Reillyho. Jinak jezdím prakticky po celé zemi. V Litovli jsem dostal zajímavý tip na Vietnamce, v Trstěnicích na Svitavsku jsem ulovil Uganďana, chystám se také do Ostravy či Brna,“ vyjmenoval Štreit, který si libuje, že díky práci na projektu potkal spoustu zajímavých lidí.

„Krásné bylo setkání s Holanďanem, která opravuje hudební nástroje nebo s vysokoškolským učitelem teologie z Polska,“ prozradil fotograf.
Zajímavou práci si pochvaluje i Martina Vašíčková, která je Štreitovi neustále v patách. Zatímco muž fotografuje, žena vytahuje diktafon a zaznamenává osudy lidí, na které míří objektiv.

„Ptám se, jak se dostali do Česka a jakým problémům museli čelit, zda se nesetkali s rasizmem a jak je okolí přijalo. Zjišťuji také, proč si vybrali zrovna Česko,“ popsala svůj díl práce na projektu Vašíčková. Uvedla, že výsledky jejího a Štreitova snažení budou k vidění v listopadu v Českém centru v Praze.

„Vystavené fotografie budou doplněny i příběhem. Po uzavření expozice v Praze pak bude expozice putovat po celé republice,“ dodala Vašíčková.