„Kniha vznikala na základě pěti výstav a obsahuje asi dvě stovky nejzajímavějších fotografií. Je v ní i množství textového materiálu. Čtenáři v ní najdou řadu perliček z dějin města i jednotlivých rodin,“ představil publikaci ředitel Zábřežské kulturní Zdeněk David.

„Kniha chce na osudech lidí ukázat dějiny města Zábřeha. Snažil jsem se vybírat fotky průřezově od každého tématu,“ okomentoval své dílo autor knihy Milan Kratochvíl.

Vybíral z dvou tisíc snímků – tolik se jich totiž od roku 2004 v Galerii Tunklův dvorec vystřídalo.

„Fotky jsem probíral pětkrát a postupně jsem je třídil. Výrobou knihy jsem strávil celé prázdniny,“ poznamenal Kratochvíl.

Obrazová publikace Zábřežáci s podtitulem Město a jeho obyvatelé na historických fotografiích je rozdělena do pěti částí, které obsahují fotografie od dob rakouské monarchie až po konec sedmdesátých let.

Například kapitola nazvaná Za tatíčka Masaryka ukazuje na bohatost tehdejšího spolkového života, zaujmou i fotografie z období obou světových válek.

Do příprav šesté výstavy Zábřežáci se zapojili také studenti. Žáci čtvrtého ročníku nižšího gymnázia si po celý loňský rok zpestřovali výuku dějepisu pátráním v rodinných archivech a poznávali své předky.

V rámci projektu Hledání kořenů tak vznikly i unikátní soubory. Jeden z panelů například připomíná historii Hynčiny, jejíž převážně německé obyvatelstvo bylo po druhé světové válce odsunuto. Řada domů na snímcích byla po válce zbourána.

Na vernisáži byl tradičně představen i kalendář města na příští rok. Jeho autorkou je tentokrát Jitka Václavíková. Na více než padesáti barevných snímcích zachytila proměny krajiny na Zábřežsku ve čtyřech ročních obdobích.

Fotografie zobrazují sakrální památky i místní architekturu.

„Řada snímků v sobě nese punc originality a otevírá nový pohled na věci, kolem kterých mnohdy procházíme téměř bez povšimnutí“, sdělila Iva Kovářová ze zábřežského infocentra. Kalendář i kniha Zábřežáci jsou k dostání v zábřežských knihkupectvích nebo v papírnictví U Kylarů.