Dokument původně vytvořil jako školní projekt. „Vyučující základů společenských věd nám dala za úkol napsat seminární práci. Žádné ze zadaných témat mě ale příliš nezaujalo. Zeptal jsem se, zda mohu vytvořit dílo týkající se sociální patologie. Neumím psát referáty na papíře, a tak mě napadlo natočit film,“ vzpomíná na začátky svého úsilí Koukol.

Původně počítal, že mu tvorba patnáctiminutového snímku zabere jeden až dva týdny.

„Byla to naivita,“ říká. Stopáž konečné verze dokumentu přesahuje hodinu a práce na něm trvala od začátku loňského prosince do poloviny března.

Hlavní osou snímku je zpověď mladého muže Roberta, který prošel závislostí na alkoholu i na pervitinu. Vznik, průběh a následky závislosti na drogách ve filmu komentují například psychiatr a primář jesenických lázní Jaroslav Novotný, psycholog Ivan Galuszka, zástupci policie nebo občanských sdružení, které s drogově závislými pracují.

„Už od svých patnácti let vidím, že mí vrstevníci kouří marihuanu. Řada lidí s drogami experimentuje a nejsou závislí. Přesto mě překvapilo, že problém s drogami na Jesenicku je tak veliký,“ popisuje své dojmy z natáčení student.

Jan Koukol se nikdy dříve dokumentaristice nevěnoval. I přesto, že je v této oblasti úplným nováčkem a samoukem, snese jeho výtvor srovnání s díly profesionálních tvůrců.

„Techniku tvorby dokumentů jsem okoukal. Můj film určitě nemá kvalitu profesionálních dokumentů, je to studentské dílo. Občas jsem část své práce někomu ukázal, on mi řekl svůj názor a poradil mi, co by vystřihl,“ popisuje práci na svém díle.

Studenta při práci podpořili někteří pedagogové. Škola mu poskytla kameru a počítačové vybavení. A čtyři sta korun, za které si koupil kazety do kamery.

„Podrobnosti jsem se dozvěděl až od vás,“ odpověděl na otázku, jak dílo svého studenta hodnotí, ředitel gymnázia v Jeseníku Michal Žitňanský.

„Snímek jsem pouštěl odborné komisi sdružení Darmoděj, které se zabývá drogovou problematikou. Reakce byly veskrze pozitivní,“ řekl Koukol. Jeho úsilí oceňuje předseda sdružení Josef Vondrka. Zdůraznil, že jako student udělal zadarmo podobnou práci, za kterou si profesionálové účtují nemalé částky. Premiéra snímku Řekni drogám ne s podtitulem Cesta z pekla je předběžně naplánována na 15. dubna v jesenickém klubu Plíživá kontra.

Podle posledních zpráv film doputoval i na ministerstvo zdravotnictví.

„By bych rád, kdyby sloužil jako metodická pomůcka na školách,“ doufá student, který se hodlá profesně věnovat žurnalistice nebo psychologii.