Největším tahákem letošního ročníku festivalu je Karin Lednická. Vyšel jí třetí díl románového bestselleru Šikmý kostel. „Karin Lednická je velmi populární, kniha se velmi dobře prodává, je jednou z nejčtenějších knih v České republice v současnosti. Jsem moc ráda, že jsme se s paní Lednickou domluvili,“ řekla Kamila Šeligová, ředitelka Městské knihovny T. G. Masaryka Šumperk. Ta festival spolu se spisovatelkou Markétou Pilátovou pořádá.

Na festival letos zavítá se svou novinkou Cesta Rusů k válce Petra Procházková a básník, prozaik, hudebník, novinář a dramaturg Knihovny Václava Havla Jáchym Topol. Svá díla představí i spisovatelka románů a knih pro děti žijící dnes ve Velkých Losinách Markéta Pilátová.

„S Jáchymem Topolem bych chtěla mimo jiné otevřít téma Věry Sosnarové, o níž napsal článek. My jsme ji v šumperské knihovně měli také na besedách, jak pro střední školy, tak pro veřejnost, také zde jí lidé tleskali ve stoje. Jáchym Topol se s ní osobně setkal a také uvěřil jejímu příběhu,“ řekla Kamila Šeligová.

Věra Sosnarová byla česká občanka, která byla podle svých slov ve věku čtrnácti let spolu se svou matkou a devítiletou sestrou bezprostředně po konci druhé světové války odvlečena do ruského pracovního tábora na Sibiři. Smyšlenost jejího příběhu v červenci 2019 prokázal na základě studia dobových pramenů historik Adam Hradilek.

Návštěvníci festivalu díky jednotlivým autorským čtením navštíví krásná místa šumperského regionu: papírnu Velké Losiny, losinskou zámeckou kavárnu a zahradu knihovny, nádvoří zámku Bludov, kavárnu v oranžerii v Bludově a knihovnu TGM v Šumperku. Letos premiérově se festival uskuteční také v synagoze v Lošticích.

„V Sobotíně na zámku bude Markéta Pilátová moderovat setkání všech spisovatelů účinkujících na našem festivalu. Návštěvník, který chce potkat všechny spisovatele naráz, bude mít příležitost v Sobotíně. Každý spisovatel zde přečte krátkou povídku a bude následovat debata,“ poznamenala Kamila Šeligová.

Vstup na všechny akce je zdarma, jen na akce konané v šumperské knihovně a na zámku v Sobotíně se platí vstupné sto korun.