„Radní vybírali z 84 nominací podaných fyzickými i právnickými osobami. V konečné nominaci je letos šest osobností a čtyři události. Definitivní schválení je v pravomoci zastupitelstva,“ informoval mluvčí kraje Ivo Heger. Ještě se nestalo, že by zastupitelstvo na nominacích rady něco změnilo.

Jaroslava Vysloužilová převezme cenu těsně před svými 75. narozeninami. Od roku 1967 působila nepřetržitě v šumperském divadle a vytvořila také řadu filmových rolí. Hrála na příklad ve filmech Všichni dobří rodáci, Panna zázračnica nebo Noc nevěsty. V minulé divadelní sezoně se rozloučila s divadlem rolí v tragikomedii César a Drana.

„Byla jedna z mých nejkrásnějších. Vše, co jsem herecky a lidsky poznala, jsem mohla do té role dát,“ říká herečka.

Festival country, trampské a folkové hudby Mohelnický dostavník má za sebou už 36. ročník. Když ho Pavel Nenkovský zakládal, netušil, že se z minipřehlídky stane čtyřdenní akce, na které se pokaždé vystřídá kolem 50 hudebních seskupení.

Šumperský folklórní festival je nejmladší z oceněných - loni se konal podvacáté a v srpnu se na něj pokaždé sjíždí kolem dvacítky špičkových souborů z celého světa.

Olomoucký kraj uděluje ceny za kulturu od roku 2006, a to v devíti kategoriích. Tou nejprestižnější je cena za celoživotní přínos, tedy dvorana slávy. Letos je na ni navržen historik umění František Dvořák a historik Milan Tichák.

V oblasti výtvarného umění má cenu dostat olomoucký sochař Bohumil Teplý, který má úzký vztah i k Šumpersku. Často pobývá ve svém ateliéru ve Vernířovicích. V Šumperku v sadech 1. máje, stojí jeho bronzová socha koníka.